Na przełomie stycznia i lutego odbyły się jedne z najważniejszych i największych targów zabawek na świecie – Spielwarenmesse®. To impreza o 70-letniej tradycji, na którą zjeżdżają się przedstawiciele producentów i dystrybutorów zabawek z całego świata. Podczas imprezy ogłoszono zwycięzców nagrody Toy Award. Oczywiście każde dziecko ma swoje potrzeby i zamiłowania, ale dobrze wiedzieć, jakie zabawki docenili profesjonaliści i znawcy branży. Jury Toy Award zwraca dużą uwagę nie tylko na jakość produktów i bezpieczeństwo, ale też na ich innowacyjność i oryginalność. Nagrody są przyznawane w 5 kategoriach: 0-3 lata, 3-6 lat, 6-10 lat, 10+ oraz kategoria Start-Up.

Do konkursu producenci zgłosili 838 produktów. W ścisłym finale znalazło się 15 – po 3 w każdej kategorii. 16-osobowe jury składa się z badaczy rynku, pedagogów, międzynarodowych przedstawicieli handlowych, naukowców, blogerów i ekspertów ds. bezpieczeństwa zabawek. W każdej kategorii jury wybrało jeden produkt, któremu przyznano nagrodę. A oto ścisły finał oraz zwycięzcy:

Kategoria Dziecko i niemowlę (0-3 lat)

Magic Touch PianoTM Musical Toy (Hape International & Kids II) – zabawka, która wprowadza małe dzieci w świat muzyki. Pianino wykonane jest z drewna, żeby wydobyć z niego dźwięki wystarczy dotyk, nie potrzeba uderzać w klawisze. https://www.kids2.com/toys/magic-touch-piano-musical-toy/11649.html
Pozostali finaliści w tej kategorii:
Lawn Mower Baby Walker (Legler )
Drewniana kosiarka do trawy z wyjmowanymi elementami.
oraz
My First RC (Revell)
Zdalnie sterowane miękkie wyścigówki

Kategoria Przedszkole (3-6 lat)

Zestawy bworld (BRUDER Spielwaren) – zachęcają dzieci w wieku przedszkolnym do zabaw z odgrywaniem ról i wymyślaniem scenariuszy, jednocześnie wprowadzając je w świat różnych zawodów. 

Pozostali finaliści w tej kategorii:

Deluxe Scientific Workbench (Hape International)

Drewniany warsztat z narzędziami pozwalającymi na eksperymentowanie z prawami fizyki.

oraz

My Magic Castle (Buki France)

Magiczny zamek, dzięki któremu dzieci mogą nauczyć się tricków i wcielić się w rolę iluzjonisty.


Kategoria SchoolKids (6-10 lat)

Magical Mermaid World (PLAYMOBIL) zestaw Magicznej Syrenki od PLAYMOBIL zawiera takie detale jak otwierana muszla, egzotyczne rośliny i zwierzęta wodne, tor kulkowy. 

Pozostali finaliści w tej kategorii:

The Slow Motion Race Game (Hasbro)

Zestaw, w którym nie chodzi o to, by biec jak najszybciej, lecz przeciwnie – wygrywa ten, kto porusza się wolno i równomiernie.

 

toi+ (Ravensburger)

Coś w rodzaju konsoli z różnymi możliwościami gier

https://www.ravensburger.de/entdecken/ravensburger-marken/toi/index.html


Kategoria Młodzież i dorośli (10 lat i więcej)

kNOW ! (Ravensburger) – gra quizowa, która łączy planszówkę z cyfrową innowacją. Włączenie do gry Asystenta Google sprawia, że ​​gra zawsze zawiera aktualne pytania wraz z odpowiednimi odpowiedziami. 

Pozostali finaliści w tej kategorii:

Die drei Krimipuzzle (Franckh-Kosmos)

Połączenie układanki, gry i powieści kryminalnej.

 

Sound Jack! (Hutter Trade)

Gra towarzyska, w której gracze odpowiadają na pytania dotyczące różnych dźwięków i fragmentów muzyki.


Kategoria StartUp

Mabot (Shenzhen Bell Creative Science and Education) – Mabot to robot, którego składa się z części – według instrukcji lub własnego pomysłu. Można go łączyć z aplikacją na smartfonie lub tablecie i prowadzić po domu. Druga aplikacja wprowadza dzieci w podstawy kodowania. 
c
Pozostali finaliści w tej kategorii:
Pikoko (Brain Games)
Gra karciana
c
Qbitoy (Qbi Globe)
Magnetyczne kostki, z których układa się drogi dla małych pojazdów.
c
c
źródło i foto: Spielwarenmesse