Tomasz Samojlik, poważny naukowiec, adiunkt w Zakładzie Ekologii Populacji Instytutu Biologii Ssaków PAN, po godzinach oddaje się niebanalnej pasji – tworzy komiksy, w których „sprzedaje” młodym czytelnikom wiedzę o świecie przyrody. Juniorowo pisało o tym całkiem niedawno TUTAJ. A dziś polecamy wydany niedawno przez Sound Tropez Studios audiobook na podstawie “Ryjówki przeznaczenia”, pierwszego z serii trzech komiksów o przygodach niewielkich zwierzątek w ogromnym lesie.

r4Gdybym miał jednym słowem opisać “Ryjówkę przeznaczenia” w wersji audio, powiedziałbym: BRAĆ! To jest produkcja dopracowana w każdym szczególe: jest znakomita obsada aktorska, jest bogata warstwa dźwiękowa, jest dbałość o detale, jest wreszcie (a ja jako radiowiec jestem na to szczególnie wrażliwy) znakomita jakość nagrania.

Jeśli chodzi o aktorów, to pierwsze skrzypce gra tu Artur Barciś, który posiada rzadką umiejętność natychmiastowego przykuwania uwagi słuchacza. Wystarczy kilka zdań i już wciąga nas w opowieść, przytrzymuje w niej każdym pięknie modulowanym zdaniem, czaruje dyskretnym, wyważonym, mistrzowsko powściągliwym aktorstwem. Głos Barcisia w roli narratora to zdecydowanie numer jeden wśród zalet słuchowiska. Za nim plejada znakomitych głosów starszego i młodszego pokolenia aktorów: Marcin Hycnar jako główny bohater Dobrzyk, r3Julia Kamińska jako jego przyjaciółka Śmiłka, Marieta Żukowska w roli Koriny… wszyscy potrafią w taki sposób wcielić się w role zwierzątek, że słuchacz natychmiast wie, jaka jest dana postać: czy jest spokojna czy narwana, odważna czy strachliwa, pełna energii czy zmęczona… Krótko mówiąc dzięki świetnemu warsztatowi każdy z aktorów buduje bohatera z krwi i kości.

Za głosami ludzi są dźwięki przyrody. Bogate, różnorodne, ale nie dominujące. Dzięki nim wiemy, że jesteśmy w prawdziwym lesie wypełnionym ptasimi trelami, szumem drzew, bzyczeniem owadów, szmerem strumyka. Nastrój umiejętnie podkreślają delikatne dźwięki orkiestry smyczkowej (Audio Network). Tak bogata i dopracowana w najdrobniejszych szczegółach produkcja to rzadkość w dzisiejszych czasach, w których (z chwalebnymi wyjątkami) nagrywa się po łebkach, czyli jak najtaniej.

r5Historia o dzielnych ryjówkach stawiających czoła Czarnemu Nieprzyjacielowi, który chce zniszczyć las, wciąga od pierwszej chwili. Przekonałem się o tym w drodze z pracy do domu, słuchając Ryjówki z samochodowego odtwarzacza. Podróż do domu mijała wyjątkowo szybko. A już wkrótce test najważniejszy: wakacyjna podróż z dziećmi. Jestem pewien, że dzięki “Ryjówce przeznaczenia” moje dzieci nie będą chciały wyjść z samochodu dopóki słuchowisko się nie skończy. A gdy nadejdzie czas powrotu, to głosy Dobrzyka, Śmiłki i ich przyjaciół znów zamienią wnętrze auta w leśną gęstwinę pełną fascynujących opowieści.

Autor: Wojciech Musiał

Ryjówka Przeznaczenia

Koncepcja i produkcja: Sound Tropez

Scenariusz: Tomasz Samojlik

Reżyseria: Marcin Kardach

Narrator: Artur Barciś

Obsada: Marcin Hycnar (Dobrzyk), Julia Kamińska (Śmiłka), Marieta Żukowska (Korina)

W pozostałych rolach: Mariusz Bonaszewski, Robert Czebotar, Grzegorz Heromiński, Agnieszka Mrozińska-Jaszczuk, Grzegorz Pawlak, Miłogost Reczek, Agata Skórska, Anna Sroka-Hryń, Mirosław Zbrojewicz, Wojciech Żołądkowicz.

Udźwiękowienie: Martyna Gromotka, Patrycja Krysik, Marcin Gontarz, Muzyka: Audio Network.

Format: Płyta CD MP3

Przybliżony czas trwania: 2 godziny 30 minut

c

c

zdjęcia: Sound Tropez Studios