W sierpniu minął rok od odejścia Wandy Chotomskiej – jednej z najważniejszych polskich autorek tworzących dla dzieci. Wrażliwej, obdarzonej poczuciem humoru i spostrzegawczością, które przełożyły się teksty pełne słownych żartów i językowych ciekawostek. Jeszcze niedawno obecnej na licznych spotkaniach autorskich, dziś – poprzez teksty – w szkolnych podręcznikach, bibliotekach i księgarniach. Piszącej do ostatnich dni, zaangażowanej, aktywnej oraz – jak sama siebie określiła w wierszu Mikołaj – skromnej:
„I tu się budzę,
sen się skończył
i znów
Chotomską jestem Wandą.
Gdzie broda?
Nie mam żadnej brody,
Gdzie wór prezentów?
Nie mam worka.
Jest tylko wierszyk –
garstka rymów
i ja, ich skromna autorka”
Wanda Chotomska nie tylko wierszem
Przywołany tekst można znaleźć w zbiorze Wanda Chotomska dzieciom – bogatym wyborze poetyckiej i prozatorskiej twórczości autorki. Liczne wiersze zostały w nim pogrupowane tematycznie, np. rozdział Fruwaki dotyczy ptaków, a bohaterami Muzykańców są instrumenty muzyczne i same utwory. Obok nich umieszczono teksty piosenek (Na majówkę, na wędrówkę) czy kabaretów. Drzemiącą w tekstach energię wydobył na licznych wspaniałych i barwnych ilustracjach Artur Gulewicz. Mieszając ze sobą różne style, używając kredek i farb, kresek i kropli – ożywił wielu bohaterów, np. mieszkańców uliczki TABLICZKI MNOŻENIA, którzy nie potrafią się dzielić.
Podczas lektury tomu warto zwrócić uwagę na opowiadania poruszające to, co dla dzieci jest ważne i trudne. Co mimo upływu lat się nie zmienia, jak potrzeba bliskich kontaktów i rozmów z rodzicami, ich czasu i uwagi, czyli „(…) żeby dzieci były potrzebne rodzicom”. Równolegle z tym istnieje pragnienie przyjaźni i poczucia wspólnoty z rówieśnikami. „Bo myśmy tak właśnie myśleli. O tym, że będziemy zawsze razem, bo to ważne, żeby człowiek nie był sam. I chcieliśmy być odważni, jak prawdziwi bohaterowie” – mówi jeden z grupy chłopców w opowiadaniu Drzewo z czerwonym żaglem. Odkrycie niezwykłego w krajobrazie blokowisk, pięknego i rozłożystego drzewa pozwoliło dzieciom stworzyć niezwykłe miejsce zabaw. Jednak pewnego dnia okazuje się, że na jego miejscu ma powstać kino… Protest wymaga odwagi, która jest również tematem innego ważnego tekstu – Leonek i lew. Jak się okazuje „(…) odwaga nie przychodzi od razu. Nawet lwy muszą się jej uczyć”.
Dzieci, słońce, wiatr i śnieg
Życie Wandy Chotomskiej było długie i wypełnione licznymi wierszami. Bywają twórcy, którzy zostawiają po sobie nieliczne teksty, jak zmarła w wieku 34 lat Sibylle von Olfers. Pierwsze polskie wydania jej twórczości stanowiącej przykład niemieckiej klasyki literatury dziecięcej to pięknie wydane picturebooki z oryginalnymi ilustracjami autorki. Bohaterowie poetki niezmiennie podkreślają związek dzieci z przyrodą. Biorą udział w zabawach, których towarzyszami są słońce, wiatr czy śnieg. Wydobywają piękno i magię kolejnych pór roku, pobudzając wyobraźnię i zmysły.
W Dzieciach korzeni zawarta została odpowiadająca dziecięcej wyobraźni próba wyjaśnienia ich zmienności, ukazania tego, co pod spodem, pod ziemią, czyli tytułowe korzenie. Poetycki tekst uzupełniają szczegółowe rysunki pokazujące świat przyrody – prostota łączy się tu z precyzją, dzięki której można rozpoznać poszczególne gatunki roślin czy owadów. Wietrzyk dynamizuje zabawę, porywając chłopca na koniec świata. Przygoda Marlenki jest możliwa dzięki niezwykłej wyobraźnia dziecka, które zostawszy samo w domu reżyseruje zabawę. Marzenia splatają się z w niej z rzeczywistością, dzięki czemu bohaterka może brać udział w niezwykłych przygodach.
Kot ty jesteś?
W dzisiejszym zestawie poetyckim znalazł się jeszcze koci tomik Marcina Brykczyńskiego i Elżbiety Wasiuczyńskiej Kot ty jesteś? To książka wypełniona włóczkowymi, pluszowymi i filcowymi kotami, których charaktery są tematami przewodnimi kolejnych wierszy. Autorzy zapraszają do galerii kotów, które zachwycają swoim wdziękiem i którym wszystko się wybacza. Można tu spotkać np. Melomana i Elektrykota. Poprzyglądać się snom i marzeniom zwierząt przekonanych o swojej wyjątkowości, królów domów, w których mieszkają. Nie jest łatwo rozszyfrować ich zagadkową naturę…
„Przywiązuje się do domu,
Nie zawierza byle komu
I choć coś już o nim wiecie,
Żyje w swoim kocim świecie”
Na dobranoc
Na koniec coś na dobranoc. Giovanna Zoboli i Simona Mulazzani, autorki Wielkiej księgi snów, stworzyły pełen uroku zestaw prostych wersów, które mogą towarzyszyć zasypianiu. Na pięknych ilustracjach widzimy zwierzęta zasypiające w łóżkach, ale przynoszące do wnętrza domu elementy przyrody – lasów, łąk czy dżungli. Motyw liści lub gwiazdy z księżycem zdobi kołdry i poduszki, we śnie przenosząc każdego tam, gdzie najbardziej chciałby być. Mamy tu przegląd różnych zwierząt w zaskakujących połączenia, jak tuńczyk obok koźląt. Długie łóżko dla węża, akacjowy śpiwór żyraf, kot, który zasnął w szafie zanim zdążył rozstać się z piłką – poprawiają nastrój i cieszą oczy. Dzięki nim może przyśni nam się, że śpimy w pięknych okolicznościach przyrody…
Joanna Maj-Kirsz – absolwentka polonistyki i filozofii, nauczycielka. Jest przekonana, że dobra literatura dedykowana dzieciom może przynieść wiele korzyści również dorosłym. Pisanie o niej sprawia jej satysfakcję i przyjemność. Lubi kawę, LP3 i poznawanie nowych miejsc. Spełnia się rodzinnie. W Juniorowie pisze o dobrej literaturze dla dzieci.
Wanda Chotomska
Wanda Chotomska dzieciom
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Sibylle von Olfers
Dzieci Korzeni
Wydawnictwo Przygotowalnia
Marcin Brykczyński i Elżbieta Wasiuczyńska
Kot ty jesteś?
Wydawnictwo Media Rodzina
Giovanna Zoboli i Simona Mulazzani
Wielka księga snów
Wydawnictwo Znak
Twój komentarz może być pierwszy