O bohaterstwie wyrażającym się na różne sposoby i przejawiającym się w różnych aspektach i momentach naszego życia – książki Małgorzaty Frąckiewicz i Marty Szlosser.
Pierwsza z nich to Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia z oryginalną grafiką i intrygująco narysowanymi sylwetkami wybitnych kobiet. Warto zaznaczyć, że znajdziemy tu nie tylko Marię Skłodowską-Curie – do dziś jedyna osoba nagrodzona Noblem w dwóch różnych dziedzinach nauki – wraz z córką Irène, ale i mniej znane postaci. Książka zawiera spore dawki wiedzy powiązanej z bohaterkami, przekazanej z użyciem licznych strzałek i odsyłaczy, które wyjaśniają trudniejsze słowa. Droga badaczki i naukowczyni często zaczyna się np. od rozkręcania wszystkich zegarów w domu. Kobiety zwykle zaczynają działanie, bo coś je głęboko porusza – cierpienie dzieci, niesprawiedliwość na świecie, poczucie solidarności czy chęć poprawy jakości życia zwykłych ludzi. Ale potem nie zawsze jest łatwo – bohaterki niejednokrotnie musiały walczyć o możliwość studiowania, a potem miejsca w zespołach badawczych.
Niewykształcona Caroline Herschel, gdy tylko miała możliwość, uczyła się matematyki, astronomii i obsługi teleskopu, aż w końcu zaczęła sama odkrywać komety. Jeanne Villepreux-Power, wynalazczyni akwarium, najpierw była krawcową. Mary Anning zaś to samozwańcza paleontolożka, która dzięki sprzedaży skamieniałości mogła utrzymać rodzinę. Niezwykle pracowita Inge Lehmann, która pomiędzy wewnętrznym a zewnętrznym jądrem Ziemi odkryła nieciągłość (nazwaną jej nazwiskiem), ostatni artykuł opublikowała w wieku 99 lat. Społecznica Fe del Mundo sprzedała wszystko i otworzyła pierwszy na Filipinach szpital pediatryczny, w którym sama zamieszkała. Co więcej, wymyśliła naturalne inkubatory z wiklinowych koszy. Badania Skłodowskiej-Curie też nie kończyły się w laboratorium, ale miały przełożenie na faktyczne działanie – budowę pojazdów rentgenowskich do wykonywania prześwietleń na froncie w czasie pierwszej wojny światowej.
Inspirujących postaci można w książce znaleźć bardzo wiele: Marie Tharp (wykreśliła pierwszą na świecie mapę dna Oceanu Atlantyckiego), Yvonne Brill (wynalazczyni silników rakiet kosmicznych) czy Ada Lowelace (matematyczka i poetka, autorka pierwszego na świecie programu komputerowego). Przy biografii i ciekawostkach dotyczących każdej z kobiet przedstawione są doświadczenia, instrukcje przeprowadzenia eksperymentów lub pomysły na zbudowanie własnych urządzeń badawczych. Z ich pomocą można stworzyć domowy sejsmograf i teleskop, dowiedzieć się, jak i gdzie szukać skamieniałości, a także znaleźć wskazówki do śledzenia genów. Jak pływa żeglarek? Jak wykonać klatkę Fardaya? Kim warto zostać w przyszłości? Może entomolożką? – według szacunków jeszcze kilka gatunków owadów nie zostało odkrytych.
Czytając opowieści o bohaterkach warto zwrócić uwagę na to, że w pewnym momencie życia musiały zawalczyć o siebie i o przestrzeń do realizowania swoich pasji. O zwykłej bohaterce, jej codzienności i największym wyzwaniu, czyli akceptacji samej siebie, pięknie opowiedziała Marta Szlosser w książce Okruszki. Mała Marysia nie potrafiła jeść bezokruszkowo i choć jej samej to nie przeszkadzało, dla wszystkich wokół stanowiło duży problem. Choć dziewczynka była wyrozumiała dla innych i ich ułomności, cała rodzina chciała rozwiązać problem i zmienić Marysię. Pozbyć się problemu wszechobecnych okruchów z pomocą lekarza czy psychologa. Gdy Marysia zaczęła dorastać, miała coraz większą chęć być taką, jak wszyscy. By nie mieć wokół siebie okruchów, przestała jeść… A równocześnie zastanawiała się, czy wszyscy wokół mają rację i faktycznie jest z nią coś nie tak?
W tym czasie pełnym wątpliwości i smutku w życiu Marysi pojawił się Klemens. Dlaczego przyciągają nas ludzie, którzy lubią i akceptują samych siebie? Od czego zależy pozytywna pewność siebie i poczucie wartości u dzieci i młodzieży? Okruszki to mądra opowieść o uroku autentyczności. O tym, czym jest normalność, o akceptacji i inności. O dwóch osobach, które połączyły okruszki jedzenia. Ale okruszki to chyba także te drobne komunikaty, które codziennie wysyłamy innym. Książkę zilustrowała Monika Rejkowska. Poza rysunkami wynikającymi wprost z treści, znajdziemy tu również ekwipunek do zwalczania okruszków, plan miejscowości z okruszkową ścieżką oraz przepis na ulubione ciastka Marysi. Zatem smacznego kruszenia – ciastek i serc!
c
Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia
Małgorzata Frąckiewicz
ilustracje: Małgorzata Frąckiewicz
Wydawnictwo Ezop
kategoria wiekowa 8+
c
Okruszki
Marta Szloser
ilustracje: Monika Rejkowska
Wydawnictwo Ezop
kategoria wiekowa 5+
c
Joanna Maj-Kirsz – absolwentka polonistyki i filozofii, nauczycielka. Jest przekonana, że dobra literatura dedykowana dzieciom może przynieść wiele korzyści również dorosłym. Pisanie o niej sprawia jej satysfakcję i przyjemność. Lubi kawę, LP3 i poznawanie nowych miejsc. Spełnia się rodzinnie. W Juniorowie pisze o dobrej literaturze dla dzieci.
c
foto: Wydawnictwo Ezop
Discover more from Juniorowo
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Twój komentarz może być pierwszy