Jest takie miejsce, w którym równie dobrze bawią się dzieci i dorośli. Naukowy mega plac zabaw i eksperymentów. Kiedy poszliśmy tam po raz pierwszy, z zaplanowanych trzech godzin zwiedzania i zabawy zrobiło się sześć. Wychodziliśmy jako jedni z ostatnich i już wiedzieliśmy, że tam wrócimy. Dzieci były zachwycone i zafascynowane. A ja – może od razu się przyznam: bawiłam się tam równie dobrze, jak mój syn i córka.

Co to za miejsce? To Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

Duża jasna hala – wysoka przestrzeń ze ścianami całymi ze szkła. W tej wielkiej przestrzeni swobodnie rozmieszczone ponad 200 interaktywnych stanowisk eksperymentów i doświadczeń. Przestrzeń zwiedzania (czy raczej – experymentowania) podzielona jest umownie na kilka stref tematycznych:

Experyment_7

Ulubiona strefa moich dzieci i męża to Hydroświat, czyli wszystko o wodzie. Można tu sobie zrobić niebieskie tsunami i zobaczyć, że w głębi faluje inaczej niż na powierzchni, można zrobić własny wir wodny, sprawdzić własnoręcznie, jak działa śruba Archimedesa i że zbudowanie tamy jest zadaniem trudniejszym niż by się mogło wydawać. A to tylko niektóre z atrakcji.

Experyment_8W strefie Drzewo Życia sprawdziliśmy jak widzą zwierzęta, przeszliśmy przez uginające się pod stopami grzęzawisko, tropiliśmy ptaki słuchając ich głosów, a zwierzęta lądowe – po śladach pozostawionych na podłodze. Można też sprawdzić, jak to jest być… ewolucją. Drzewo Życia jest też tarasem z widokiem na całą halę Experymentu.

Moje ulubione miejsce w gdyńskim centrum nauki to strefa Niewidoczne Siły. Tu można badać naturę dźwięku, magnetyzmu, czy elektryczności, podnieść samochód jedną ręką, słuchać muzyki zębami i łokciami… No i jest ferrofluid, który mnie zachwyca!

Akcja Człowiek to przestrzeń, która zafascynowała najbardziej moją córkę – pięciolatkę. Tu odkrywaliśmy wspólnie tajemnice ludzkiego ciała. Jak działają zmysły i mózgu? Czy da się je oszukać? Jak szybko mózg oducza się starych nawyków i uczy nowych rzeczy? Jak trudno jest pokonać przeszkody i nierówności na wózku inwalidzkim? Jak głośno możemy krzyknąć? Czy najcichszy szept da się usłyszeć z odległości kilku metrów? Jaki kolor mają emocje?

Experyment_3

Jest jeszcze wystawa wynalazków Leonarda da Vinci, którą ogląda się za pomocą własnego smartfona lub tabletu. Stanowisko, gdzie można wyprodukować własny film animowany. W osobnej sali wyodrębniona jest wystawa dotycząca optyki. I jeszcze wiele innych rzeczy do zobaczenia, doświadczenia, spróbowania.

W hali głównej znajdują się dwa pomieszczenia-rotundy. To laboratoria, w których odbywają się warsztaty dla zapalonych eksperymentatorów. Dla grup szkolnych przygotowano specjalne ścieżki edukacyjne wraz z materiałami dla uczniów i nauczycieli. Jest też ścieżka dla przedszkoli. Centrum Nauki Experyment ma też ofertę okolicznościowych warsztatów popularnonaukowych dla tych, którzy np. chcieliby świętować swoje urodziny w atmosferze naukowej wyprawy odkrywców. No i jeszcze, od czasu do czasu, specjalne wieczory dla dorosłych, które cieszą się ogromną popularnością.

Experyment_1

Centrum Nauki Experyment jest miejscem, gdzie dziecięca ciekawość świata może robić, co jej się podoba. I nie tylko dziecięca. Tu bawią się, eksperymentują, doświadczają, sprawdzają, dociekają na równi dzieci i dorośli. Experyment tworzy przestrzeń, w której zadawanie pytań i ciekawskie sprawdzanie “jak to działa” przystoi każdemu. Nie zauważyłam, żeby ktokolwiek spośród pełnoletnich krępował się czy ograniczał w swojej eksploracji. To właśnie magia tego miejsca.

Experyment_2

Wybierając się do Experymentu zapakujcie kanapki i ubranie na zmianę! Nie liczcie na to, że wyjdziecie z Experymentu po dwóch godzinach. To miejsce wciąga i sprawia, że czas śmiga niepostrzeżenie. W głównej hali przygotowano wygodną przestrzeń ze stolikami, gdzie można coś zjeść. Są też automaty z ciepłymi i zimnymi napojami oraz z przekąskami. A zapasowy zestaw ubrań? Żeby swobodnie poeksperymentować z wodą. Jeśli uda Wam się zbudować tamę – dajcie znać 🙂

c

foto: Elżbieta Manthey

experyment-logo-v2-pl-cmyk

Gdynia, Al. Zwycięstwa 96/98

www.experyment.gdynia.pl