15 września 2003 roku trafiła do rąk amerykańskich czytelników książeczka “The Dot” – napisana i zilustrowana przez Petera H. Reynoldsa. Ta niepozorna, napisana oszczędnym językiem historia Vashti – dziewczynki, która nie wierzy we własne możliwości poruszyła serca nauczycieli. Postanowili czytać ją swoim uczniom i rozmawiać o talentach, które drzemią w każdym z nas. Książka została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków (również na polski) wydana alfabetem Braille’a i stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji – Międzynarodowego Dnia Kropki (International Dot Day).

Co roku 15 września w ramach International Dot Day uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać swoje mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. Powstają kropkowe dzieła sztuki, filmy animowane, matematyczne łamigłówki, labirynty, festiwale talentów.

W obchody Dnia Kropki angażują się co roku miliony uczestników z niemal dwustu krajów – nauczycieli, bibliotekarzy, rodziców i dzieci. 

Dlaczego akurat kropka? Ponieważ właśnie od niej wszystko się zaczęło.

Podczas lekcji plastyki mała Vashti uparcie twierdziła, że nie potrafi malować, a zamknięte farbki tylko ją irytowały. Nauczycielka cierpliwie czekała, aż Vashti podejmie próbę. „Postaw tu kropkę i zobaczymy co się stanie” – powiedziała do dziewczynki. Vashti była niezadowolona, ale chciała jak najszybciej opuścić klasę, więc zniecierpliwiona postawiła kropkę na środku kartki i zaczęła się pakować. Nauczycielka popatrzyła na kropkę i poprosiła o podpisanie dzieła. Nazajutrz, gdy Vashti weszła do klasy zobaczyła nad biurkiem nauczycielki swoją kropkę oprawioną w piękną pozłacaną ramę. Szczęśliwa i dumna pomyślała sobie, że potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki i wszystkim to udowodni. Otworzyła pudełko z farbkami i zaczęła swoją przygodę z malowaniem.

Vashti pomogła uwierzyć w siebie swojemu przyjacielowi i dzięki zaangażowaniu wspaniałych, kreatywnych nauczycieli nadal pomaga dzieciom na całym świecie.

W Polsce wielką propagatorką Dnia Kropki jest Jolanta Okuniewska (nominowana do nauczycielskiego nobla – Global Teacher Prize 2016), dzięki niej powstał blog www.kropka-dot.blogspot.com i grupa Dzień Kropki na Facebooku skupiająca kilkuset aktywnych nauczycieli.

Polskim wydawcą „Kropki” jest wydawnictwo Mamania. Na stronie internetowej Mamani dostępne są materiały do pobrania, zawierające pomysły i inspiracje do świętowania Dnia Kropki w szkole, przedszkolu, świetlicy (kliknij TUTAJ, by przejść na stronę, z której pobierzesz materiały).

mat. prasowe wydawnictwa Mamania