Pewnego dnia mój dwunastoletni syn oznajmił:

– Mamo, chcę zostać Youtuberem.

Oczami matczynej duszy zobaczyłam odruchowo przerażający obraz jaskini wszelkiego zła, zepsucia i zmarnowania i mojego kochanego synka wkraczającego w ten świat. Brrr! Ale że jestem matką dociekliwą i mam ambicje być też matką otwartą, wspierającą i w ogóle, postanowiłam dokładniej przyjrzeć się YouTube’owi zanim zacznę się martwić. Poprosiłam o rozmowę Youtubera, którego moje dzieci podziwiają i często oglądają jego filmy (a ja rzucam okiem czujnie). RoxMb opowiedział mi, na czym polega bycie Youtuberem i czy rodzice mają powody do zmartwienia, kiedy juniorzy wkraczają w YouTubowy świat. 

 

Jak zostaje się Youtuberem?

Na YouTube nagrywam już od 7 lat pod pseudonimem RoxMb. Wszystko zaczęło się w roku 2011, kiedy postanowiłem wrzucić pierwszy, własny film. Wcześniej oglądałem innych twórców i bardzo lubiłem grać w grę Minecraft, która jest naprawdę niesamowita i daje nieskończenie wiele możliwości! Chciałem pochwalić się, pokazać innym użytkownikom, co można w niej stworzyć i co ja w niej robię. Zacząłem filmować to, jak gram i tworzę swoje miasto w Minecraftcie. Ludzie zaczęli oglądać moją twórczość, polubili moje filmy i to trwa aż do dziś.

Jak na twój pomysł bycia youtuberem zareagowali twoi rodzice? Nie bali się o twoją przyszłość, albo że uzależnisz się od komputera?

Na początku byli do tego nastawieni sceptycznie, jednak po jakimś czasie, po kilku rozmowach, zrozumieli, że mogę nagrywać nie zaniedbując niczego, co ważne – nauki, szkoły. Początkowo rodzice czuwali nad tym, abym nie spędzał zbyt wiele czasu przed monitorem. Nie widzę, żebym był uzależniony, lubię odpocząć od komputera i grania. Rodzice dbali o to, żebym na wszystko miał czas i dzięki temu nauczyłem się, jak organizować sobie pracę.

Z czasem YouTube stał się moją pracą i źródłem utrzymania. Ale poza nim mam też inne zajęcia i zainteresowania. Spędzam na nagrywaniu 4-5 godzin dziennie, resztę czasu przeznaczam na naukę i spędzam ze swoją dziewczyną. Studiuję grafikę komputerową więc można powiedzieć, że dzięki Youtubowi odkryłem swoją pasję, którą teraz realizuję też na studiach.

Czyli YouTube może stać się czymś więcej niż zabawą? Rodzajem pracy, sposobem na życie?

Dla mnie to już coś znacznie większego niż zabawa. Jest to połączenie pracy z pasją, dzięki której się utrzymuję.

Rodzice często boją się Youtube, uważają, że jest tam zbyt dużo złych treści, nad którymi nie ma kontroli.

Był okres, w którym na YouTube były popularne materiały nieodpowiednie dla młodszych widzów. Przedstawiały wulgarne treści w formie transmisji na żywo. Była to nowość, więc takie filmy zdobywały popularność. Na szczęście ten czas już minął. Dziś takich treści w serwisie praktycznie nie ma, lub są bardzo mało popularne. Był to krótki i nieprzyjemny okres, po którym twórcy tego typu kontentu szybko stracili na zainteresowaniu i po prostu zniknęli.

Jest wiele sposobów na uniknięcie sytuacji, w których dziecko może natrafić na nieodpowiednie filmy. Pierwszym z nich jest założenie mu konta i określenie jego wieku. YouTube automatycznie będzie blokować treści przeznaczone dla starszej widowni. Na podobnej zasadzie działa opcja „tryb bezpieczny”, którą znajdziemy w stopce strony. Warto również subskrybować zaufane kanały, dzięki temu częściej proponowane będą filmy twórców, których obserwujemy. W prosty sposób możemy również wyłączyć komentarze i tworzyć playlisty wybranych przez rodziców filmów. Na YouTube można znaleźć bardzo dużo wartościowych treści, które po prostu warto oglądać, a twórcy, którzy zdobyli większą popularność są świadomi tego, że ogląda ich również młodsza widownia.

Ty jesteś gwiazdą YouTube, masz miliony odsłon i ponad milion subskrybentów. Wielu nastolatków chce być kimś takim jak ty. Jak się do tego dochodzi?

Zacząłem jako piętnastolatek i uczyłem się wszystkiego po drodze. Nie urodziłem się z umiejętnością narracji. Na początku moje filmy były bardzo amatorskie, nie umiałem się wysłowić tak jak powinienem, zacinałem się, nie wiedziałem czym zaciekawić widza. Oglądałem filmy innych twórców. To również sposób na naukę. Przeczytałem artykuł o montażu dźwięku i o tym jak stworzyć miniaturę do filmu. Reszta przyszła sama z chęci rozwoju i z doświadczenia.

Przez pierwszy miesiąc miałem jedynie 1000 wyświetleń, ale po roku subskrybentów było już kilka tysięcy. Z każdym kolejnym filmem mówienie przed kamerą wychodziło mi lepiej i coraz płynniej. Zawsze miałem coś do powiedzenia – nie tylko o tym, co akurat dzieje się w grze, ale też o planach na przyszłe odcinki, czy po prostu coś od siebie i o sobie.

Jak widzisz swoją przyszłość, na przykład za 5 lat?

Nie zamierzam rezygnować z nagrywania filmów. Mam jeszcze wiele pomysłów, które chcę zrealizować jednak nie zawsze jest na to czas. Lista jest długa, więc z pewnością na kanale pojawi się jeszcze bardzo dużo nowych materiałów. Chciałbym tworzyć aplikacje mobilne. Pracujemy już nad kilkoma projektami. Mam też inne plany, których na razie nie chcę ujawniać. Jestem ambitny, dążę do tego, czego chcę i wiem, że muszę się jeszcze wiele nauczyć. Nagrywanie filmów daje mi satysfakcję i rozwija kreatywność. Dzięki temu szybciej nawiązuję kontakty, co w obecnych czasach jest bardzo ważne dla młodych ludzi chcących się realizować. Swoją przyszłość z pewnością wiążę z internetem i myślę, że to się nie zmieni.

Szkoła pomaga dojść do tego wszystkiego, co ty osiągnąłeś?

Szkoła uczy nas wielu wartościowych rzeczy, ale niestety, podczas zajęć lekcyjnych często brakuje czasu lub funduszy na rozwijanie zainteresowań uczniów. Warto samemu podejmować takie inicjatywy, tworzyć kółka o konkretnej tematyce i dzielić się swoją pasją z innymi.

 

RoxMb to kanał, ktory zaskakuje najmłodszych kreatywnością w Minecraft. Na kanale Roxa można znaleźć skarbnicę wiedzy na temat Minecraft — gry, w której można stworzyć i pokazać dosłownie wszystko. Materiały z najnowszymi modami, mapy, mechanizmy i komendy pomagają wielu graczom odkrywać nowe możliwości wirtualnego świata. Dodatkowo zbiór nagrań twórcy wzbogacany jest o gameplaye z innych gier, jak i sporadyczne filmy techniczne w formie unboxingu.

https://www.youtube.com/user/RoxmbPlay/

 

foto: Designed by Freepik