Exploding box to kartko-prezent, który świetnie nadaje się na święta. Tak, jak i przy tradycyjnych kartkach, pracujemy tu z papierem. Tym razem jednak, wzorując się nieco na pracach domowych z geometrii, tworzymy pudełeczko z przykrywką, które po zdjęciu przykrywki rozkłada się. 

Mamy więc do zapełnienia życzeniami, ilustracjami, dekoracjami – cztery wewnętrzne ścianki oraz podstawę. Do środka możemy włożyć mały prezent – mini choinkę, bałwanka z pomponów, coś słodkiego…

Potrzebne materiały:

kartka w kratkę, linijka, ołówek – do stworzenia szablonu,

nożyczki, klej w sztyfcie, klej magik (introligatorski) lub taśma dwustronna,

sztywny karton (lub blok techniczny), 

kolorowe papiery, naklejki, dekoracje świąteczne.

Choć brzmi tajemniczo, to “exploding box” jest tak naprawdę zwykłym sześcianem. Na potrzeby udawania prezentu musimy go jednak stworzyć z dwóch części. Jedna to pudełko prezentowe – jego siatka to krzyż z pięciu kwadratów, a druga część to przykrywka, czyli nieznacznie większy kwadrat wraz z przylegającymi do boków prostokątami.
Nasze pudełko ma długość boku 6 cm. Natomiast wieczko to kwadrat o boku 6,5cm i bokach o szerokości 1,5 cm.
Żeby wygodniej nam się pracowało, to najpierw możemy stworzyć sobie roboczy szablon z papieru w kratkę. 
 
Do tworzenia samego pudełka używamy sztywnej tektury lub grubych kartek. Droższą, ale bardzo wygodną opcją, jest wykorzystanie papierów dedykowanych do scrapbookingu. Mają one z jednej strony wzór, a z drugiej siatkę, dzięki której możemy wycinać bez kreślenia linijką, czy używania nożyka do papieru. 
 
Jeśli chcemy mieć małe pudełeczko mieszczące się w dłoni, to korzystając z kartki A4 możemy stworzyć takie o boku np. 5 cm, czy maksymalnie 7 cm.

Jeśli chcemy mieć duże pudełko, to możemy użyć dwóch kartek A4 i z każdej wyciąć pasek składający się z 3 kwadratów, potem te dwa paski skleimy tworząc krzyż (w takim wypadku uzyskamy bok kwadratu o długości 9,9 cm).

Wieczko pudełka to kwadrat o długości boku takiej samej jak pudełko + 5 mm + 1,5 cm na boczek.

Te 5 mm szerokości więcej jest potrzebne, gdyż wtedy łatwiej się je nakłada.

Nacinamy boczki wieczka, zaginamy i sklejamy klejem magic (spinając mocno do wyschnięcia) lub przy pomocy taśmy dwustronnej.

Wszystkie elementy naszej pudełko-kartki możemy dekorować. Wieczko możemy okleić, ścianki zewnętrzne mogą być wycięte z papieru we wzoru, a ścianki zewnętrzne mogą zawierać elementy dekoracyjne, napisane życzenia, zdjęcia…

Do dekoracji możemy wykorzystać naklejki, gotowe „scrapki”, czy inne dekoracje do kupienia w sklepach papierniczych. Możemy też sami odrysowywać i wycinać z filcu, czy kolorowych papierów, kształty. Jeśli chcemy uzyskać efekt 3D, czyli wrażenie, że dany element wystaje ponad ściankę, to możemy naklejać je na “gąbkę dystansującą” lub po prostu na piankę deoracyjną/grubszy kartonik przy pomocy kleju introligatorskiego lub taśmy dwustronnej.
Całość możemy na koniec przewiązać wstążką.

autorka (pomysł, wykonanie, opis i foto):

Amina Księżopolska – założycielka bloga zrobtosamki.pl/ i propagatorka DIY dla dzieci (do it yourself/zrób to sam) (www.facebook.com/zrobtosamki/). Mama trójki, wierzy w to, że dzieci też mogą tworzyć rzeczy. Prowadzi warsztaty dla dzieci w ArtKreacje.pl