Tegoroczny festiwal Kino w Trampkach, podobnie jak wiele innych tego typu imprez, odbywa się online. To, co w tym wydarzeniu jest wyjątkowe, to pakiet filmów dostępnych bezpłatnie. Można je oglądać w rodzinnie albo z klasą uzupełniając lekcją na podstawie przygotowanego przez organizatorów festiwalu scenariusza.
Od października do 27 listopada w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych Dziecięcych oraz Młodzieżowych można bezpłatnie online oglądać 25 krótkometrażowych produkcji dziecięcych i młodzieżowych z całego świata.
Do wybranych filmów przygotowane zostały materiały edukacyjne, żeby oglądane filmy były podstawą do ciekawych lekcji osadzonych w podstawie programowej. Zajęcia opisane są w konkretny, przystępny sposób, zaopatrzone w pakiet materiałów i gotowych do użycia zadań. Uwzględniają potrzebę elastyczności w dopasowywaniu ich do indywidualnych potrzeb danej grupy. I oczywiście można je wykorzystać podczas zajęć online.
25 krótkometrażowych historii z całego świata dotyka wielu tematów społecznych, kulturowych, psychologicznych. Zostały one pogrupowane według pięciu kategorii wiekowych (5+, 7+, 9+, 12+, 14+) oraz pięciu kategorii tematycznych:
Relacje – filmy, które dotyczą relacji z rówieśnikami, z rodziną, relacji międzypokoleniowych, relacji z tradycją, tematów, z którymi młodzi ludzie spotykają się na co dzień w szkole, w domu, na podwórku, w sieci.
Decyzje i moralność – ten dział dotyka kwestii moralnych, etycznych, odpowiedzialności za siebie i innych, filmy z tego działu często osadzają wątek decydowania i wyborów w kontekście pasji, zainteresowań, realizacji swoich celów, przełamywania lęków i ograniczeń.
Kwestie społeczne – osadzone w różnych krajach, kulturach i społecznościach historie pokazują te wątki, które młodzi mogą kojarzyć z mediów – nierówności społeczne i ekonomiczne, przynależność do mniejszości, migracje, inność i obcość, ale też pokazują jak rówieśnicy naszych widzów sobie z nimi radzą i w jaki sposób przejawia się ich sprawczość.
Wyobraźnia – wysmakowane wizualnie opowieści, które pokazują rolę wyobraźni, kreatywności, w jaki sposób te drogi potrafią pomóc w odkrywaniu i kształtowaniu otaczającego nas świata.
Człowiek i natura – ta sekcja dotyczy bardzo ważnego współcześnie problemu, czyli naszych relacji z naturą. Czy powinniśmy i możemy mieć nad nią kontrolę, czego może nauczyć nas nasze harmonijna egzystencja z przyrodą, jaka jest nasza odpowiedzialność za zmiany, które przyrodzie wyrządzamy jako ludzie i co możemy z tym zrobić?
Pełny progam: https://www.kinowtrampkach.pl/filmy-jesien-2020/
Kino w Trampkach dla rodziców i nauczycieli
Rodzicom polecamy webinarium poświęcone budowaniu relacji rodzinnych 9 listopada o godz. 19. Filmy krótkometrażowe – krótkie historie – długie rozmowy. Rodzinne relacje. Wspólne przeżycie przyjemności – bo oglądanie filmów do takich się zalicza – to doświadczenie, które łączy, do którego możemy wracać, tworzymy dzięki temu wspólny język z dziećmi. Przy okazji poznajemy: Co je bawi? Czego się obawiają? Czego nie rozumieją? Co je złości? Poznajemy także z czym nasze dzieci mogą mieć trudności i uczymy się jak możemy je wspierać.
PROWADZENIE: Anna Jurek – psycholożka międzykulturowa i terapeutka dzieci i młodzieży, trenerka antydyskryminacyjna i edukatorka. Na co dzień pracuje terapeutycznie z dziećmi i z młodzieżą.
ZAPISY: http://bit.ly/webinar-dla-rodzicow
Dla nauczycieli przygotowano spotkanie 10 listopada o godzinie 18:00. Jak najlepiej pracować z filmem krótkometrażowym w szkole i online? Jaka jest wartość krótkiego metrażu z różnych perspektyw (edukacja filmowa, społeczna, samorozwój), czyli dlaczego warto oglądać filmy krótkie z dziećmi i młodzieżą? Na te pytania i nie tylko odpowiedzą w rozmowie goście: Karolina Giedrys-Majkut, szefowa zespołu edukacji filmowej w Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Karolina Śmigiel dyrektorka artystyczna Kina w Trampkach.
ZAPISY: http://bit.ly/webinar-dla-nauczycieli
Szczegółowe informacje o festiwalu: https://www.kinowtrampkach.pl
Facebook: https://www.facebook.com/kinowtrampkach/
Discover more from Juniorowo
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Twój komentarz może być pierwszy