Kolorowe, pachnące, o fantazyjnych kształtach, aż proszą się, aby wziąć je do ręki. Mydełka glicerynowe domowej roboty to prezent, który cieszy i obdarowaną osobę, i twórcę. Mycie rąk takim wesołym mydełkiem to również świetna zabawa. Jeśli lubicie własnoręcznie tworzyć prezenty, to przeczytajcie jak zrobić mydło glicerynowe.

Prezentem może być zarówno gotowe własnoręcznie przez nas zrobione mydełko glicerynowe, jak i kompletny zestaw składników dzięki któremu można samodzielnie stworzyć własne mydło w domu. Zresztą zabawa w tworzenie mydła jest tak wciągająca, że mydełka z gliceryny mogą stać się ozdobą twojej własnej łazienki.   

Takie mydło z dodatkiem gliceryny nadaje się zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Gliceryna bardzo dobrze działa na skórę. Wybierz dodatki, kolory, dodaj do bazy kilka kropel ulubionego olejku, a otrzymasz delikatne pielęgnujące mydło.

Jak zrobić mydełka glicerynowe – potrzebne składniki

Proces tworzenia mydła glicerynowego przypomina zabawę w eksperymenty. Może być bardzo prosty, albo fantazyjny. Sami decydujemy, jak bardzo chcemy przepis skomplikować. Mydło glicerynowe tworzymy z gotowej bazy glicerynowej, którą wystarczy podgrzać i rozpuścić. Reszta to kwestia dodatków, poniżej znajdziecie informacje o potrzebnych składnikach oraz proste przepisy.

Potrzebne składniki:

Baza glicerynowa przezroczysta

Baza glicerynowa biała

Barwniki

Olejek zapachowy

Foremki (najlepiej silikonowe)

Wszystkie potrzebne składnik do tworzenia mydeł w domu kupimy bez wychodzenia z domu w sklepie internetowym.

Przygotowanie bazy glicerynowej

Bazę tniemy nożem na mniejsze kawałki, wtedy łatwiej się rozpuści. Możemy podgrzać ją w mikrofalówce, w kąpieli wodnej lub w garnuszku. Kąpiel wodną robimy w ten sposób, że umieszczamy kawałki bazy w naczyniu, które wkładamy do gorącej wody. 

Baza roztapia się bardzo szybko, mniej więcej w temperaturze 60 stopni Celsjusza, więc musimy pilnować, aby nam się nie zagotowała. Bazę kupujemy na wagę – do przygotowania małego mydełka potrzebujemy około 5 g bazy, a do dużych mydeł i kul od 30 do 50 g. 

Gliceryna to substancja bezzapachowa, więc pamietajmy o dodaniu olejku zapachowego. Jeśli używamy jednego olejku zapachowego, to możemy dodać go od razu w garnku i wymieszać. Jeśli chcesz użyć różnych zapachów do różnych mydełek, to warto rozlewać bazę do kilku różnych pojemniczków, do których  dodasz wybrane olejki i barwniki.

Jak zrobić mydełka glicerynowe – różne propozycje

Kolorowe mydła glicerynowe

Te najprostsze mydełka mogą być także świetnymi zabawkami do kąpieli dla dzieci. Do ich wykonania potrzebujemy małych foremek silikonowych – takich jak do lodu lub np. do czekoladek. Polecam foremki silikonowe, bo łatwo z nich wyjąć gotowe mydełko. Do małych pojemniczków rozlewamy porcje rozpuszczonej przezroczystej bazy glicerynowej i dodajemy kilka kropel barwnika. Mieszamy drewnianym patyczkiem i wlewamy do foremek. Jeśli odrobina bazy zostanie w pojemniku i zastygnie, można włożyć go do gorącej wody i poczekać, aż ponownie się rozpuści. 

Małe mydła są gotowe już po około 10 minutach. 

Mydełko glicerynowe z zatopionymi mydełkami

Nasze małe mydełka wkładamy na chwilę do zamrażalnika. W tym czasie rozpuszczamy przezroczystą bazę i wlewamy do połowy do większej foremki. Kiedy baza lekko już zaczyna tężeć, wkładamy w nią delikatnie małe mydełka wyjęte z zamrażalnika i zalewamy rozpuszczoną przezroczystą bazą. Schłodzenie mydełek chroni je przed rozpuszczeniem przez wlewaną bazę. 

Mydło glicerynowe w kształcie cytryny

Skoro już zaczęliśmy zatapiać mydełka w bazie glicerynowej, to możemy tę technikę wykorzystać do tworzenia bardziej skomplikowanego mydła glicerynowego. To świetna zabawa dla starszych dzieci, dla których samo zakroplenie barwnika i rozlanie do foremek, to za mało.

Potrzebna nam będzie foremka w kształcie kuli – możemy wykorzystać specjalnie foremki do tworzenia kul kąpielowych lub na przykład okrągłe foremki do lodu. W ten sposób dzieci mogą tworzyć cytryny, limonki pomarańcze, arbuzy…

Rozpuszczoną przezroczystą bazę zabarwiamy zielonym barwnikiem i wlewamy do połowy wysokości połówki kuli.

Kiedy zastygnie, wyjmujemy i kroimy na sześć części. Przycinamy je i modelujemy, a następnie wkładamy do zamrażalnika. Następnie odrobinę rozpuszczonej przezroczystej bazy zabarwionej na zielono wylewamy znów do połówki kuli. Kręcimy foremką i obracamy tak, aby baza rozlewała się i zastygała na ściankach. Wkładamy ją do zamrażalnika. Rozpuszczamy białą bazę, a kiedy lekko przestygnie, wlewamy do wyjętej z zamrażalnika połówki kuli z oblanymi na zielono ściankami. Wlewamy mniej więcej do połowy wysokości i wkładamy w to delikatnie nasze cząsteczki.

Zostawiamy do wystygnięcia, a następnie wyjmujemy i przecinamy na pół. Taka ćwiartka cytryny może przydać nam się jako element dekoracyjny do mydełka sushi. Niżej przepis dzięki, któremu w domu możecie stworzyć takie niepowtarzalne mydło glicerynowe. 

Mydło glicerynowe w kształcie sushi, a dokładnie – nigiri z łososiem

Wykorzystujemy tym razem prostokątna foremkę do mydła, ale możemy użyć też małych prostokątnych foremek do lodu. Najpierw tworzymy kawałek łososia. W tym celu rozpuszczamy białą bazę glicerynową i wylewamy odrobinę na papier do pieczenia. Baza szybko zastyga, wycinamy z niej nożem kilka cienkich pasków, które będą imitowały tłuszcz.

Białe paski układamy na dnie foremki. Rozpuszczamy odrobinę przezroczystej bazy i dodajemy kroplę różowego barwnika. Zabarwioną bazę wylewamy delikatnie na ułozone w foremce białe paski. Nasza różowa warstwa nie powinna mieć więcej niż 0,5 cm wysokości.

Wstawiamy do zamrażalnika. Kiedy się schłodzi, wylewamy na nią rozpuszczoną białą bazę, to będzie ryż. Kiedy mydło zastygnie, wyjmujemy je i kroimy na mniejsze prostokąty. Możemy lekko ściąć im narożniki, aby bardziej przypominały sushi.

Teraz potrzebny nam kawałek nori, czyli sprasowanych glonów. Odrobinę przezroczystej bazy zabarwiamy zielonym i niebieskim barwnikiem i wylewamy na papier do pieczenia. Kiedy zastygnie – wycinamy pasek i zaginamy go tak, aby otoczył nasze sushi. Nawet po zastygnięciu taka cienka warstwa  jest dość plastyczna i możemy ją wygiąć. Kiedy mamy już pasek odpowiedniej długości, smarujemy od wewnątrz rozpuszczoną bazą glicerynową, która posłuży nam za klej i dociskamy pasek do naszego sushi.

Barwiąc bazę na żółto możemy stworzyć mydła  glicerynowe w formie nigiri z jajkiem, a odpowiednio wycinając nożykiem różową bazę możemy zrobić sushi z krewetką.

Co zrobić ze ścinek i resztek?

Wszystkie  ścinki  mydła  możemy pozbierać, rozpuścić, dodać np. czerwony barwnik i zrobić z tego kulę. Możemy też zalać bezbarwną bazą, aby otrzymać duże kostki mydła. Jeśli użyliście zwykłych barwników, to takie cienkie kawałeczki rozpuszczą się przy zalewaniu ich bazą. Jeśli użyjecie  specjalnych barwników niemigrujących, wtedy kawałki pozostaną kolorowe i nie zabarwią bazy, którą będziemy je zalewać. Wtedy możemy uzyskać mydło glicerynowe z efektem konfetti.

Jak zrobić mydło peelingujące?

Do foremki wsypujemy sproszkowane nasiona truskawek, zalewamy białą bazą, a na nią sypiemy znów sproszkowane nasiona. Po wystygnięciu robimy otwór patyczkiem przez który można  przewlec sznurek do zawieszenia na przykład pod prysznicem.

Przechowywanie mydełek glicerynowych 

Mydełka najlepiej przechowywać w woreczkach foliowych lub opakowane w celofan, a po wyjęciu po prostu ich używać.

Tekst powstał we współpracy ze sklepem Ecoflores, w którym kupicie wszystkie składniki potrzebne do zrobienia mydełek glicerynowych.

 

autorka (pomysł, wykonanie, opis i foto):

Amina Księżopolska – założycielka bloga zrobtosamki.pl/ i propagatorka DIY dla dzieci (do it yourself/zrób to sam) (www.facebook.com/zrobtosamki/). Mama trójki, wierzy w to, że dzieci też mogą tworzyć rzeczy. Prowadzi warsztaty dla dzieci w ArtKreacje.pl


Discover more from Juniorowo

Subscribe to get the latest posts sent to your email.