Coraz więcej osób – ekspertów, nauczycieli, rodziców – wyraża swój sprzeciw, krytykę, lub przynajmniej sceptycyzm wobec systemu edukacji i tradycyjnego modelu szkoły. Kryzys edukacji to nie tylko polski problem – na całym świecie rośnie świadomość palącej potrzeby zmian edukacyjnych. Ale czy to w ogóle możliwe, żeby edukacja wyglądała inaczej? Nie trochę inaczej, tylko zupełnie inaczej?

Możliwe. Udowadniają to edukatorzy i rodziny zaangażowane w nurt edukacji alternatywnej. Jest ich w Polsce i na świecie coraz więcej, a alternatywa dla tradycyjnej edukacji przybiera różnorodne formy. W alternatywnym nurcie mieści się edukacja demokratyczna, edukacja domowa, unschooling, szkoły i przedszkola leśne, pedagogika waldorfska, pedagogika przeżyć i wiele innych pomysłów na wspieranie rozwoju dzieci. Ich wspólnym mianownikiem jest szacunek dla dziecka i dbałość o to, by każde dziecko mogło rozwijać się i uczyć podążając za swoim potencjałem i możliwościami. Coraz dłuższe i bogatsze doświadczenie edukacji alternatywnej pokazuje, że nawet przy ograniczeniach i wymaganiach, jakie stawia system edukacyjny – ze swoją podstawą programową i egzaminami – można zorganizować edukację w inny sposób niż ten znany z systemowych szkół.

Edukacja opiera się na dobrej relacji. Z neurobiologii wiemy, że lepiej i szybciej uczymy się od ludzi których lubimy i w warunkach przygody, zabawy i poczucia bezpieczeństwa, a nie przymusu, kary i stresu. Wierzę, że tak przebiega edukacja, natomiast system utrwalany wiekami, w który nas wtłoczono i który nas “obrobił” opiera się na nagrodach i karach, w które nie wierzę – mówi Agata Fowles ze Stowarzyszenia Kolektyw Edukacyjny.

OSEA 2019

28 i 29 września 2019 entuzjaści i praktycy edukacji alternatywnej spotkają się w Poznaniu, by wymieniać się doświadczeniami i przemyśleniami. Ogólnopolskie Spotkanie Edukacji Alternatywnej (OSEA) to przestrzeń otwarta dla rodziców, edukatorów, nauczycieli, twórców alternatywnych placówek edukacyjnych oraz wszystkich tych, którzy wierzą, że inna edukacja jest możliwa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o różnych aspektach alternatywy w edukacji – to spotkanie jest dla ciebie. Jeśli szukasz dla swoich dzieci edukacji innej niż ta pełna klasówek, ocen i presji – podczas OSEA zobaczysz wiele możliwości.

OSEA to stały punkt na mapie ogólnopolskich wydarzeń związanych z edukacją alternatywną. Jest przestrzenią, w której uczestnicy wymieniają się doświadczeniami, czerpią inspiracje, nawiązują współpracę i dyskutują w gronie entuzjastów alternatywnych ścieżek edukacyjnych. W tym roku spotkanie odbędzie się już po raz siódmy. Na bogaty i różnorodny program dwudniowego wydarzenia składają się wykłady, warsztaty, panele dyskusyjne i spotkania sieciujące. Prelekcje i warsztaty poprowadzą doświadczeni praktycy, którzy na co dzień wdrażają realne zmiany w edukacji.

Tegoroczna edycja OSEA będzie skoncentrowana wokół trzech głównych zagadnień:

  • skuteczna i empatyczna komunikacja, pozwalająca budować dobre relacje w domu, w przedszkolu i w szkole;
  • doświadczenia twórców miejsc nastawionych na naturalne potrzeby dzieci – będzie o edukacji leśnej, projektowaniu przestrzeni wspierającej holistyczny rozwój i różnych formach zabawy outdoorowej;
  • doświadczenia osób wspierających dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz dzieci z niepełnosprawnościami w edukacji alternatywnej.

Podczas dwóch intensywnych dni będzie można posłuchać wykładów i wziąć udział w warsztatach, wśród których znajdą się takie wątki jak: edukacja globalna, pedagogika przeżyć, nauka poprzez pracę, edukacja eksploracyjna, dziecko z zespołem Aspergera w szkole demokratycznej, edukacja w czasach klimatycznej niepewności, kompetencje XXI wieku w edukacji domowej, współczesna neurobiologia a metoda Montessori, leśne Przedszkole Montessori w praktyce. Uczestnicy OSEA będą też wspólnie zastanawiać się nad relacjami z nastolatkami (kiedy kończy się wychowanie?) i nad autorytetem – czym jest i skąd go brać?

Ponadto będzie też o pracy z ciałem i twórczych aktywnościach. W sobotę odbędzie się także projekcja filmu: “Barndom” / “Dzieciństwo”/ reż. M. Olin, 2017. Ale to nie wszystko! Zobaczcie pełen harmonogram na stronie wydarzenia:  http://osea.kolektywedukacyjny.pl/

Na OSEA zaproszeni są rodzice razem z dziećmi, bo dzieci są tu zawsze mile widziane. Specjalnie dla nich przygotowano Strefę Dziecka: http://osea.kolektywedukacyjny.pl/elementor-1045/

Kolektyw Edukacyjny

Organizatorem OSEA jest Stowarzyszenie Kolektyw Edukacyjny, które zajmuje się propagowaniem alternatywnych nurtów edukacyjnych i tworzeniem spersonalizowanej oferty edukacyjnej, opartej na demokratycznych wartościach. Prowadzi Przedszkole Domowo-Leśne i Wolną Szkołę „Na Bosaka”. Tworzy miejsce przyjazne holistycznemu rozwojowi dziecka, w oparciu o dobre relacje, zaufanie i szacunek. Organizuje ogólnopolskie i lokalne wydarzenia związane z edukacją alternatywną, edukacją ekologiczną i psychoedukacją dla rodziców i nauczycieli. Stowarzyszenie odwołuje się do takich idei, jak język osobisty Jespera Juula, spojrzenie na zachowanie i emocje przez pryzmat potrzeb znany z Porozumienia Bez Przemocy Marshalla Rosenberga oraz Korczakowskie podejście do dziecka.

Magdalena Mańczak z Kolektywu Edukacyjnego: Wierzę w edukację alternatywną, bo przede wszystkim wierzę w jej twórców. To zwykle entuzjaści, pasjonaci, ludzie myślący niestandardowo, tacy, którzy nie boją się ryzyka. Wkładają w swoją pracę całe serce i pełnię zaangażowania, ze spokojem można tu mówic o poświęceniu. Mają odwagę kontestować edukację systemową, powiedzieć “nie” temu, co nie służy rozwojowi dziecka. I cierpliwie, krok po kroku, rok za rokiem, od podstaw tworzą miejsca (i inicjatywy), w których dzieci rozwijają się harmonijnie, czują się ważne i bezpieczne.

Zapraszamy na OSEA!

Szczegółowe informacje:

http://osea.kolektywedukacyjny.pl

Aktualności:

https://www.facebook.com/events/391586718232672/?active_tab=discussion

Bilety:

http://osea.kolektywedukacyjny.pl/elementor-1065/