Urodziny to wyjątkowy dzień, a w wieku, kiedy dziecko kształtuje swoje relacje społeczne, może być szczególnie ważny. W grupie rówieśników każdy – chcąc nie chcąc – określa swoją rolę i buduje własną pozycję. Urodziny są okazją, byśmy wsparli dziecko w tym procesie. Nie mamy wpływu na to, jak dzień urodzin jest obchodzony (lub nie) w szkole, ale możemy zorganizować przyjęcie poza szkołą. Dlaczego warto to zrobić i na co zwrócić uwagę wybierając miejsce, czas i planując atrakcje?

Dlaczego warto wyprawiać urodziny?

Dzień urodzin to moment, kiedy – niezależnie od swojej pozycji w grupie rówieśników – dziecko jest w centrum zainteresowania, jest najważniejszą osobą. Dziecko, które jest gwiazdą i gospodarzem przyjęcia ma możliwość stać się na kilka godzin liderem grupy nawet jeśli na co dzień nim nie jest. To może być bardzo wzmacniające doświadczenie oraz okazja do pokazania własnych atutów.

Urodziny to także znakomita okazja do spotkania rodziców. W nieformalnej atmosferze można porozmawiać o tym, o czym trudno mówić na zebraniu w szkole, albo po prostu lepiej się poznać i wzmocnić wspólnotę i rodzicielską solidarność. Będzie łatwiej poradzić sobie z różnymi szkolnymi sytuacjami, jeśli między rodzicami będzie istniała przestrzeń porozumienia, a przynajmniej komunikacji.

Poza wszystkim przyjęcie urodzinowe to wydarzenie towarzyskie – okazja do zabawy i kontaktu z kolegami i koleżankami z klasy poza szkołą. W niecodziennym kontekście mogą odkryć zupełnie nowe możliwości wspólnej aktywności, zainteresowań, relacji. Jest to też moment, kiedy dziecko uczy się jak być gospodarzem, na czym polega savoir-vivre w takich sytuacjach.

Organizujemy przyjęcie – co, gdzie i jak?

Przyjęcie we własnym domu z ogrodem wydaje się najbardziej komfortowym rozwiązaniem. O ile ma się dom z ogrodem i pogoda sprzyja harcom na świeżym powietrzu. Jednak większość roku szkolnego przypada na miesiące kapryśnej lub po prostu zimnej i nieprzyjemnej aury, a kilkanaścioro dzieci w 2-3 pokojowym mieszkaniu może być naprawdę sporym wyzwaniem. Coraz popularniejsze są przyjęcia urodzinowe organizowane poza domem. W kategorii centrum rozrywki dla dzieci Warszawa i inne duże miasta prezentują spory wachlarz możliwości. My zdecydowaliśmy się na przyjęcie w sali zabaw i okazało się to strzałem w dziesiątkę – z kilku powodów:

Po pierwsze – sama jubilatka zapytana o swoje wymarzone miejsce na urodziny, wymieniła od razu salę zabaw.

Po drugie – dla siedmio- i ośmiolatków sala zabaw jest miejscem, gdzie mogą świetnie się bawić, zaspokajając swoją naturalną potrzebę ruchu oraz do woli głośno krzycząc.

Po trzecie – sala zabaw jest miejscem, w którym personel zwykle ma spore doświadczenie i organizacja urodzin dla dzieci nie ma przed nimi tajemnic, co stanowi wsparcie dla rodziców.

Zdecydowaliśmy się na przyjęcie dla naszej siedmiolatki w sali zabaw Inca Play. Zwróciliśmy uwagę na atrakcje dla dzieci oraz kilka innych atutów, jakimi dysponuje to miejsce. Oto co wzięliśmy pod uwagę wybierając miejsce na przyjęcie urodzinowe:

Sala zabaw Inca Play jest miejscem zorganizowanym z myślą o dzieciach w różnym wieku, dzięki czemu goście naszej córki mogli przyjść z młodszym i starszym rodzeństwem i każdy znalazł dla siebie atrakcyjną przestrzeń zabawy. Dla maluchów jest wydzielona przestrzeń do bezpiecznej zabawy, starsi natomiast (między innymi mój wybredny 11-letni syn) docenili 4-poziomowy małpi gaj, stół do piłkarzyków i symulator wyścigów samochodowych.

W Inca Play jest siedem urodzinowych sal o różnych wystrojach – od piłkarskiej, przez leśną, naukową, po księżniczkową. Taka liczba sal sprawia, że imprezy dla dzieci organizowane są sprawnie i nie musieliśmy robić rezerwacji z dużym wyprzedzeniem. Na wystrój zwróciły uwagę dzieci, natomiast dorośli goście docenili fakt, że sale są umiejscowione w wydzielonej części, gdzie jest cicho i nie docierają dźwięki z sali głównych atrakcji. Dzieci bawiły się więc do woli, dorośli mogli swobodnie rozmawiać nie przekrzykując muzyki ani wrzawy dziecięcych podekscytowanych głosów. My zdecydowaliśmy się na zaproszenie rodziców do salki urodzinowej, ale jest jeszcze jedna przyjemna opcja dla dorosłych – podczas kiedy dzieci się bawią, rodzice mogą zasiąść przy stolikach w kawiarence Inca Cafe. To przyjemna, przestronna, jasna przestrzeń, gdzie można napić się kawy i porozmawiać, budując międzyrodzicielskie relacje.

Moja córka i jej koleżanki i koledzy bywali już wcześniej w różnych salach zabaw nie jeden raz. Chcieliśmy, żeby przyjęcie było wyjątkowe, tak jak wyjątkowym świętem są urodziny. Ucieszyło nas więc, że w Inca Play są atrakcje niespotykane w innych tego typu miejscach. Małpi gaj to podstawowe wyposażenie każdej sali zabaw, ale czteropoziomowy i tak ogromny jak w Inca Play nieczęsto można spotkać. Poza tym są tu atrakcje charakterystyczne dla wesołego miasteczka – diabelski młyn, latająca ławeczka i wielka huśtająca się łódź piracka. Do tego jeszcze salka wspinaczkowa, labirynt, korytarz śmiesznych luster, podłoga interaktywna. Obserwowałam dzieci – były pod wrażeniem różnorodności atrakcji w Inca Play. Dorośli zresztą też – niektórzy dali się namówić na przejażdżkę diabelskim młynem i na wejście do rozhuśtanej pirackiej łodzi.

Dwugodzinne przyjęcie koordynowała Pani Dominika z Inca Play. Tort pojawił się w odpowiednim momencie, dzieci przy nim również, na stołach w sali urodzinowej nie zabrakło napojów i przekąsek. O całą organizację na miejscu nie musieliśmy się martwić, dzięki czemu mieliśmy czas na rozmowy z innymi rodzicami. Niektórzy z nich skorzystali z okazji i poszli pobuszować po sklepach (Inca Play mieści się w Centrum Handlowych Blue City), jednak spore grono zostało, by porozmawiać o tym, co nas łączy – o szkolnych sprawach dzieci.

Przyjęcie urodzinowe w punktach

Doświadczenie z Inca Play potwierdziło, że w planowaniu imprezy urodzinowej dla dziecka warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

  • uwzględnij zdanie swojego dziecka – porozmawiaj z nim o tym, czy, gdzie i jakie przyjęcie chciałoby mieć;
  • ustal z dzieckiem, czy animator przyjęcia to dobry pomysł – rodzice lubią, kiedy ktoś dorosły aranżuje zabawy dzieci, jednak dzieci często wolą po prostu swobodnie się pobawić;
  • wybierz miejsce dostosowane do wieku uczestników przyjęcia – żeby było atrakcyjne dla wszystkich;
  • wybierz miejsce, które będzie w jakiś sposób wyjątkowe (chyba, że dziecko nalega na przyjęcie w znanym sobie ulubionym miejscu);
  • wybierz odpowiednią datę i porę przyjęcia – weź pod uwagę, że niektóre dni i godziny są szczególnie popularne i może być tłoczno;
  • odwiedź miejsce przyjęcia zanim podejmiesz decyzję – porozmawiaj z personelem, napij się kawy, odwiedź toaletę, obejrzyj atrakcje i salę urodzinową, omów jak najwięcej szczegółów, sprawdź czystość;
  • zapewnij miejsce dla rodziców – żeby można było usiąść i porozmawiać, napić się kawy…;
  • uzgodnij z personelem menu, weź pod uwagę, czy wśród gości będą dzieci ze specyficzną dietą (np. bezglutenową, czy bezmleczną) – warto im zapewnić odpowiednie przekąski;
  • zaproś gości z wyprzedzeniem, podając dokładne informacje o dacie, godzinie i miejscu przyjęcia – zaproszenia dobrze jest dostarczyć i dzieciom, i rodzicom.
  • bawcie się dobrze!

Inca Play

CH Blue City, poziom +4

Al. Jerozolimskie 179, Warszawa

tel. (22) 311 75 11
mail: info@incaplay.pl

www.incaplay.pl

 

c

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

foto: Elżbieta Manthey, Inca Play, Pixabay

 

Impreza urodzinowa dla juniora – czy, jak i gdzie?
5 (100%) 2 głosów