W tym roku Halloween zapowiada się inaczej niż zwykle. Pandemia nie zostawia wiele miejsca na grupowe spacery po osiedlach i zbieranie słodyczy wśród sąsiadów. Dzieciaki będą zawiedzione, bo dla wielu z nich Halloween jest w kalendarzu takim wydarzeniem jak Prima Aprilis, Pierwszy Dzień Wiosny czy Sylwester – jest dniem zabawy, okazją do przebrania się, powygłupiania, kreatywności i humoru. Wspólnie z moją córką Marysią zebrałyśmy więc sposoby na halloweenową zabawę bez wychodzenia z domu. Kiedy kończyłyśmy spisywać wszystkie te pomysły, Marysia powiedziała, że właściwie to domowe Halloween zapowiada się nawet fajniej, niż chodzenie po sąsiadach. Oto, co wymyśliłyśmy:

Przebieranki

To jest ta część Halloweenowej zabawy, którą dzieci bardzo lubią. Prawie tak bardzo, jak słodycze. („Ja bardziej lubię przebieranki!” – twierdzi Marysia). A przebieranki można sobie zorganizować bez wychodzenia z domu. Najfajniej zaś będzie, jeśli przebiorą się nie tylko dzieci, ale i dorośli. Bo przebieranki to zabawa bardzo towarzyska. Ja już obiecałam Marysi, że nie tylko ubiorę krwistoczerwoną balową suknię, ale też wspólnie zrobimy mi koszmarny makijaż. Będę Purpurową Damą, Czarownicą, albo jakoś tak.

Co można wykorzystać do przebieranek? Po pierwsze – wszystko, co czarne, pomarańczowe, fioletowe, zielone i czerwone. Oraz prześcieradła. Ciuchy, których od lat nie nosicie. Suknie założone tylko raz pewnego Sylwestra. Stary t-shirt taty. U nas będzie tak: wspomniana czerwona suknia, od lat nie używana, plus dawno temu kupiony i nigdy nie użyty szal z czerwonego pierza. Marysia pożyczy od starszego brata czarny płaszcz z kapturem, do tego ma łuk oraz czarne skrzydła. Skrzydła kupiłam już dawno w sklepie typu 1001 drobiazgów, ale można zrobić sobie takie samodzielnie – kształt wygiąć z drucianego wieszaka, obciągnąć czarnymi pończochami, ozdobić brokatem, piórkami, albo bibułą.

Proste inspiracje w kategorii halloweenowych przebieranek znajdziecie też tu:

Makijaż

Nawet jeśli strój będzie skromny, makijaż halloweenowy może być polem do popisu. Znalazłyśmy z Marysią kilka inspiracji, którymi się z Wami podzielimy. Na początek kilka prostych pomysłów, delikatnych i niezbyt straszliwych:  

Tu także prosty do wykonania makijaż „Kot”: 

A tu znajdziecie przepis na sztuczną krew – jadalną!, którą można zrobić w domu i wykorzystać do upaprania się lub w inny kreatywny sposób:

Halloweenowe wypieki

Świetnym punktem programu Halloween w domu mogą być wspólne wyczyny kulinarne. Casteczka, czekoladki w fantazyjnych kształtach, zupa z dyni, lizaki w kształcie duchów, cukierki w kształcie gałek ocznych, czy żelki w kształtach wszelakich. Tu też mamy dla Was kilka inspiracji, wybranych przez Marysię:

Dekoracje

Na Sylwestra serpentyny, na Halloween pajęczyny. Przygotowywanie dekoracji może być nie tylko przygotowaniem, ale i jedną z atrakcji Halloween. Można zrobić papierowe łańcuchy z motywami dyni, duszków, czy nietoperzy. Włóczkowe girlandy, duszki z chusteczek, pajęczyny z papieru, pająki z patyczków kreatywnych. Ozdobne gluty, czyli slime’y w klimacie Halloween. Figurki z plasteliny lub modeliny. Oraz oczywiście wydrążona dynia. Na blogu Zróbtosamki niezawodna Amina podsuwa 10 pomysłów na niezbyt straszne dekoracje na Halloween – zobaczcie:

Proste pomysły i instrukcje wykonania znajdziecie też tu:

A Marysia poleca taki zestaw pomysłów:

Jak już się poprzebieracie, umalujecie i udekorujecie dom, można połączyć się z przyjaciółmi przez Zoom lub inny komunikator i podziwiając halloweenowe kreacje zajadać potworne ciasteczka własneg wypieku.

Zabawy

Skoro nie można obłowić się słodyczami odwiedzając sąsiadów, zróbmy słodyczowe polowanie w domu. Drobne słodkości poukrywajmy w różnych zakamarkach i niech małolaty wytężą swoje umiejętności detektywistyczne w ich poszukiwaniu. Jeśli dzieci nie boją się ciemności, można podnieść poprzeczkę i zarządzić poszukiwania słodyczy przy zgaszonych światłach, z pomocą jedynie latarek.

Kalambury – to taka zabawa, która u nas zawsze się sprawdza. Polega na tym, że jedna osoba za pomocą gestów i mimiki pokazuje zadane hasło, a pozostali uczestnicy zabawy mają za zadanie je odgadnąć. Kalambury można znakomicie dostosować do okazji i na Halloween wybrać hasła kojarzące się z tym dniem.

Można też zorganizować teleparty (Netflixparty) czyli wspólne oglądanie filmu z przyjaciółmi, kiedy każdy z nich jest w swoim domu. Przeglądarka Chrome umożliwia takie wspólne oglądanie filmów z platform Netflix, HBO, Disney i Hulu (info na https://www.netflixparty.com). Łącząc się w takie teleparty wszyscy równocześnie oglądają ten sam film na swoich komputerach, a dodatkowo z boku ekranu otwarty jest czat, gdzie można się komunikować. Oczywiście można wybrać dowolny film, ale gdybyście chcieli coś w halloweenowym klimacie, to polecamy:

Serial “Locke & Key” – kategoria wiekowa 13+ – trochę mroczny, wciągający, z pomysłową fabułą; dostępny na platformie Netflix; zobacz zwiastun:

“Mroczne cienie” – kategoria wiekowa 13+ – złamane serce a potem wampir w ludzkim świecie, Marysia mówi, że bardzo fajny, nic dziwnego – zrobił go specjalista od horrorów dla nieletnich Tim Burton; film dostępny na platformie Netflix, Rakuten, Chilli i iTunes Store a zwiastun tu:

“Osobliwy dom pani Peregrine”– kategoria wiekowa 13+, bardzo dobra ekranizacja (znów Tim Burton) bardzo dobrej książki, dostępna na platformach VOD.pl, Rakuten, Chilli oraz w ITunes Store.

Polski “horror dla małolatów”, który zbierał bardzo dobre recenzje, czyli “Za niebieskimi drzwiami”, kategoria wiekowa 12+, dostępny na: HBO Go, Player, Netflix, Chilli, Cineman, Ipla, VOD, Play Now, Canal+.

Oczywiście “Harry Potter” jeśli jeszcze nie widzieliście, albo macie ochotę na powtórkę. Również dostępny na Netflixie, Chilli, HBO Go, Rakutenie i iTunes Store. Naszym zdaniem kategoria 9+.

Dla nieco młodszych polecamy “Hotel Transylwania” – trzy części dostępne są na: Natflixie, Canal+, Rakuten, Chilli, iTunes Store, kategoria wiekowa 7+; bardzo halloweenowa animacja z poczuciem humoru.

Również w kategorii 7+ animowana “Rodzina Adamsów” dostępna na HBO Go, – humorystyczna historia bardzo niezwykłej rodzinki.

Po seansie, zabawach i kreatywnych wyczynach nie zapomnijcie zgasić świeczki w dyni i zmyć strrraszliwego makijażu.

Dobrej zabawy!