Czy dziewczynki – zgodnie z powszechnym przekonaniem – naprawdę nie lubią matematyki i nie są zbyt dobre w naukach ścisłych? Dlaczego na pytanie “Kim chcesz zostać w przyszłości?” nie odpowiadają “inżynierem”, “chemikiem”, “konstruktorem mostów”, “podróżnikiem”, “architektem”, “wynalazcą”… Bo faktycznie wolą aktorki, księżniczki, baletnice i przedszkolanki? Czy może to kwestia oddziaływania środowiska, kultury?

Moja sześcioletnia córka nigdy nie bawiła się lalkami. Woli pluszaki oraz zabawy ze starszym bratem – w budowanie, w eksperymenty, w szkołę. Uwielbia też “robić coś z niczego” – konstruować różne rzeczy z tego, co akurat znajdzie pod ręką. Nasz dom jest więc pełen kartonowych budynków, plastelinowych labiryntów, torów, po których toczą się kulki oraz mniejszych i większych urządzeń o przeznaczeniu trudnym do ogarnięcia. Moje dzieci zawsze miały dużo swobody w wyborze zabaw i zabawek, kupowaliśmy im rzeczy zgodne z ich upodobaniami, a nie wzorcami kulturowymi. Dzięki temu nasza córka ma zarówno “dziewczyńskie” pluszaki, jak i klocki oraz zestawy narzędzi, które w sklepach z zabawkami znajdują się zwykle w dziale “dla chłopców”. Niektóre ciocie były rozczarowane jej miną, kiedy dostawała od nich w prezencie lalki w różowych sukniach balowych.

GoldieBlox to pierwsza lalka, którą moja córka polubiła. Czyżby dojrzała nareszcie – ku zadowoleniu ciotek – do przynależnych jej płci zabaw? Nie. To pewna Amerykanka spostrzegła, że proponowanie dziewczynkom głównie lalek, bobasków, akcesoriów kuchennych i słodkich zwierzaczków jest ograniczające. Potencjał dziewczynek jest znacznie szerszy! I można wyjść mu naprzeciw.

GoldieBlox to seria zestawów konstrukcyjnych dla dziewczynek w wieku 4-8 lat. W niektórych z nich znajdują się lalki, jednak już na pierwszy rzut oka widać, że to postacie lubiące przygody, pewne siebie i ciekawe świata. Zachęcają do kreatywnego, samodzielnego tworzenia i projektowania, pokazując, że dziewczynki to nie tylko opiekunki lalek i pluszaków, ale też konstruktorki, miłośniczki eksperymentów i doświadczeń.

Pomysł Goldie Blox ujrzał światło dzienne w 2012 roku. Jego autorką jest Debbie Sterling, absolwentka inżynierii i zarządzania na Uniwersytecie w Stanford. GoldieBlox to odpowiedź Debbie na to, co zaobserwowała na swoim kierunku studiów – na kierunkach takich jak inżynieria, matematyka czy nauki ścisłe odsetek kobiet jest niezwykle niski. Jednak dziewczynki tracą zainteresowanie naukami ścisłymi w wieku ośmiu lat, więc by nie traciły swojego potencjału w tych dziedzinach, trzeba działać wcześniej. Debbie Sterling przez dwa lata studiowała proces rozwoju dziecka, zgłębiła tajniki marketingu płci. Doszła do wniosku, że nie wystarczy wyprodukować różowe klocki. Stworzyła zestawy kreatywne łączące konstruowanie z przygodami dziewczynki o imieniu Goldie, która uwielbia tworzyć i budować i chętnie sięga po narzędzia takie jak złączki, podkładki, bloczki czy osie.

Zobaczcie wystąpienie Debbie podczas konferencji TEDx w 2013 roku:

c

 

c

W zestawach GoldieBlox próżno szukać eksplozji tradycyjnego dziewczęcego różu. Mają różnorodne kolory. Przekraczają podziały na to, co dziewczęce i to, co dla chłopców. Zresztą chłopcy również chętnie sięgają po zestawy GoldieBlox. Moje dzieci doskonale bawiły się nimi razem. Dziesięcioletni Junior chętnie wziął udział w konstruowaniu urządzenia do animacji i wynajdowaniu coraz to nowych możliwości zabawy tyrolką. Chyba wszystkie pluszaki już się nią przejechały. Dla wielu trzeba było skonstruować specjalne uchwyty, gondole lub szelki, co moja córka zrobiła z wielką przyjemnością i kreatywnością, która wykracza poza stereotyp grzecznej dziewczynki.

GoldieBlox inspiruje dziewczynki do wyjścia poza schematy, do sięgnięcia po te zasoby, które zwykle kojarzone są z chłopcami, a przecież tkwią we wszystkich dzieciach niezależnie od płci: ciekawość świata, odwaga, gotowość na eksperymenty, umiejętność projektowania, konstruowania, tworzenia.

Wiosną 2016 GoldieBlox zdobyła nagrodę Zabawka Roku portalu Zabawkowicz.pl.

Dziękujemy firmie Skip Wish za udostępnienie zestawów GoldieBlox do przetestowania.