Ferie to doskonały moment na rozwijanie zainteresowań i pasji. Albo na ich odkrycie. To czas, kiedy na ulubione zajęcia – rysunek, taniec, jazdę konną czy kurs programowania – nie trzeba pędzić po lekcjach, myśląc jednocześnie o zadaniach domowych do odrobienia. Podczas ferii junior może oddać się swojej pasji spokojnie, bez pośpiechu i poświęcić temu, co go interesuje więcej czasu. Bardzo temu sprzyja szeroka oferta obozów i kolonii tematycznych. Warto podsunąć juniorowi taką możliwość.

Kreatywne połączenie nauki, szału twórczego i aktywnego wypoczynku

Jako nastolatka wyjechałam pewnego lata na obóz twórczy. Zjechały się tam dzieciaki, które pasjonowały się teatrem, filmem, pisaniem, malowaniem, tańcem, śpiewem – wszelkimi formami kreatywnej ekspresji. Podzieleni na grupy według swoich zainteresowań mogliśmy oddawać się niemal nieskrępowanej twórczości. Mieliśmy pod ręką doświadczonych instruktorów, którzy dzielili się swoją wiedzą, ale nie ograniczali nas w jej wykorzystaniu. To były najlepsze wakacje, jakie pamiętam z dzieciństwa! I kiedy dziś je wspominam, wciąż jestem pod wrażeniem wielkiej kreatywności i niesamowitych pomysłów, jakich tam doświadczyłam. Ten obóz, umiejętności, jakie wtedy zdobyłam, pomogły mi w dalszym rozwijaniu mojej pasji dziennikarskiej, która – jak widzicie – stała się potem moim zawodem.

Przyglądając się ofercie zaprzyjaźnionego z nami organizatora wypoczynku dla dzieci i młodzieży BTA Kompas, trochę zazdroszczę dzisiejszym juniorom. „Za moich czasów” ten twórczy obóz, dzięki któremu rozwinęłam swoje dziennikarskie pasje, był raczej wyjątkiem. Wypoczynek młodzieży był wtedy organizowany raczej wokół aktywności fizycznej, sportu lub był rodzajem przechowalni dla juniorów na czas wolny od szkoły. Takie „trochę tego, trochę owego, nic konkretnego”. Dziś możemy wybierać wśród naprawdę imponującej różnorodnością gamy tematów i umożliwić naszym dzieciom rozwijanie ich talentów i zainteresowań. Sa obozy artystyczne w najróżniejszych konfiguracjach tematów i aktywności. Są obozy dla pasjonatów komputerów, podczas których dzieciaki nie tylko grają w gry, ale sporo się uczą i odkrywają nowe ciekawe obszary współpracy z komputerem. Są obozy dla fanów gier RPG, mangi, a nawet dla pasjonatów gotowania. Jak pisze BTA Kompas na swojej stronie internetowej, taki obóz to kreatywne połączenie nauki, szału twórczego i aktywnego wypoczynku.

Dla młodszych – inspiracja, dla starszych – specjalizacja, dla wszystkich – twórcza atmosfera

To, co zwróciło moją uwagę to nie tylko różnorodność tematów, ale i sposób organizacji obozów twórczych. Obozy dla młodszych dzieci, które nie mają jeszcze sprecyzowanych zainteresowań (ale już wiedzą mniej-więcej w jakim kierunku je ciągnie), w BTA Kompas łączą pokrewne dziedziny, by junior mógł spróbować różnych aktywności, stylów, narzędzi związanych ze swoją kiełkującą pasją. Na przykład wInterkamp Junior dla miłośników komputerów to gry, roboty i komputery razem wzięte, dla juniorów, których ciągnie do twórczości scenicznej połączono w programie teatr, taniec i muzykę, a dla tych lubiących wyrażać się w obrazie jest obóz plastyka i fotografia. Podczas takiego obozu 7-12-latki doświadczają różnych form interesującej ich dziedziny, by z czasem wybrać tę najatrakcyjniejszą dla siebie.

 

Obozy dla młodzieży są bardziej specjalistyczne, bo piętnasto- czy osiemnastolatek najczęściej ma już świadomość nie tylko, że np. lubi być na scenie, ale też wie, że na tej scenie to on najbardziej chce śpiewać. Albo tańczyć. Albo być aktorem. Dlatego nastolatkom BTA Kompas proponuje zagłębienie się w ich pasję bardziej specjalistycznie. Podczas gdy dla młodszych juniorów w jeden obóz łączy sztuki plastyczne i fotografię, dla starszych przygotowano osobno: obóz fotograficzny i drugi malarsko-rysunkowy. Twórczość na scenie dla starszych juniorów została podzielona na osobne programy: wokalny, aktorski, rockowy, taneczny. Nastoletnich pasjonatów komputerów może zainteresować obóz grafiki komputerowej, gdzie będą mogli skupić się na tej jednej dziedzinie pracy z cyfrową technologią. Jest też obóz dla fanów mangi oraz dla młodych miłośników gotowania.

Wszystkie obozy zimowe wInterkamp BTA Kompas są zlokalizowane w jedym miejscu. Poszczególne grupy tematyczne mają swoje programy, ale twórczą atmosferę tworzą wszyscy razem. Juniorzy z różnych grup mogą się nawzajem inspirować, co również sprzyja odkrywaniu ich własnych twórczych ścieżek. Pod koniec obozów wInterkamp odbywa się Pokaz Finałowy, podczas którego grupy z wszystkich obozów tematycznych prezentują swoje dzieła.

Ile nauki, ile wypoczynku?

Ale czy taki obóz nie jest przypadkiem równie obciążający jak szkoła, skoro dzieci uczą się tam różnych rzeczy? Czy dzieci mają czas na odpoczynek, bo przecież ferie i temu powinny służyć? Co się robi na takich tematycznych obozach?

Na obozach BTA Kompas każdy dzień podzielony jest na 3 bloki. Dwa pierwsze – przedpołudniowy i popołudniowy – to czas warsztatów twórczych. Podczas zajęć programowych dzieci i młodzież rozwijają umiejętności związane ze swoją pasją. Ci od sztuk scenicznych ćwiczą dykcję, emisję głosu, uczą się budowy postaci i wykorzystywania scenografii, poznają różne techniki i style śpiewania czy aktorstwa. Ci z obozów plastycznych uczą się technik rysunkowych, malarskich i ilustracyjnych, poznają w praktyce tajniki kompozycji obrazu, eksperymentują z fotografią i wdrażają się w realizację różnych form fotografcznych. Program merytoryczny jest tak zaprojektowany, by juniorzy mieli okazję pouprawiać swobodnie swoją ulubioną dziedzinę, ale też, by nauczyli się w niej czegoś nowego, wrócili do domu z nowymi inspiracjami, umiejętnościami i nową wiedzą. 

Blok wieczorny jest natomiast czasem odpoczynku, zabawy i integracji. Organizatorzy dbają też o to, by młodych pasjonatów sztuk i twórczości wszelakiej dobrze rozruszać – w programie obozów są spacery, gry i zabawy na powietrzu.

Podczas twórczych obozów zimowych można więc i odpocząć, i się poruszać, i nauczyć czegoś interesującego, zdobyć nowe umiejętności. Jeśli to wszystko kręci się wokół zagadnień, które są dla juniora ciekawe i pociągające, to chyba mamy przepis na udane ferie.

 

Artykuł powstał we współpracy z Biurem Turystyki Aktywnej KOMPAS – organizatorem obozów i wycieczek dla dzieci i młodzieży, działającym od 1998 roku. BTA Kompas oferuje szeroki wybór aktywności sprzyjających rozwijaniu umiejętności dzieci. Młodzieży proponuje obozy twórcze Interkamp, fanowskie, fabularne, survivalowe i ASG, fantasy i RPG. Młodszym – specjalne programy wyjazdów już od 5. roku życia. Nudzie mówi NIE, odkrywaniu – TAK.