Elektryczna szczoteczka do zębów to nie jest zwykły gadżet. Po pierwsze czyści zęby dokładniej, niż tradycyjne szczoteczki, po drugie dzięki niej junior chętniej dba o zęby. Pokazujemy zalety takiego urządzenia na przykładzie Oral-B Teen White.

Nasza pierwsza domowa elektryczna szczoteczka dla dzieci

Moje dzieci nie wiedziały, co kryje się w paczce, którą pewnego dnia przywiózł kurier. Specjalnie im tego nie zdradzałem, bo chciałem wzbudzić w nich autentyczne zaskoczenie i szczerą reakcję na widok nowego urządzenia. Tak więc gdy rozpakowaliśmy przesyłkę…

– Elektryczna szczoteczka do zębów! Tak!!! – Staszek i Zośka zatańczyli z radości – Tata, nareszcie! I w dodatku Oral-B, a nie żadne noł-nejmy!

– To Oral-B jest w porządku? – zapytałem moje nastolatki, wyczulone na „fajne” i „obciachowe” marki.

– No pewnie, jest najlepsza! Ale czyja ona będzie – zafrasowały się dzieci – bo szczoteczka jest tylko jedna…

Przewidziałem to pytanie i zawczasu zaopatrzyłem się w sklepie w dodatkowy komplet końcówek.

– Wasza wspólna. Każde z was będzie miało swoją końcówkę.

Dzieci natychmiast pognały do łazienki wypróbować urządzenie, a ja z satysfakcją słuchałem kłótni o to kto PIERWSZY będzie szczotkował zęby. Wyobrażacie sobie? Zwykle do mycia zębów trzeba było ich zapędzać, a tu proszę – szczoteczka elektryczna całkowicie zmieniła ich podejście do higieny jamy ustnej. Przyjrzałem się jej (szczoteczce) uważnie.

Cechy elektrycznej szczoteczki dla dzieci: Oral-B Teen White

Dwie rzeczy od razu zwróciły moją uwagę. Pierwsza to solidność wykonania. Szczoteczka Oral-B jest przyjemnie ciężka, dzięki czemu pewnie leży w dłoni. Plastik obudowy sprawia wrażenie solidnego i jest miły w dotyku. Druga rzecz to charakterystyczny znaczek bluetooth. Cóż, żyjemy w czasach, gdy wszystko można podłączyć do internetu, również akumulatorowe szczoteczki do zębów.

Oral B Teen White można podłączyć do smartfona poprzez łącze bluetooth

Wczytałem się w instrukcję. Dzięki bluetooth szczoteczkę można połączyć z telefonem, na którym należy zainstalować aplikację Oral-B. Połączenie jest banalnie proste i trwa kilka sekund. A aplikacja Smart Coaching pomaga dbać o zęby: podpowiada, kiedy i jak długo szczotkować zęby, żeby zwalczyć płytkę nazębną, jak je wybielić, jak pozbyć się nieświeżego oddechu itd. Aplikacja pokazuje statystyki szczotkowania i nagradza za postępy. Ma też funkcję odliczania czasu mycia zębów, choć timer znajduje się też w samym urządzeniu.

Model, którego używają moje dzieci, nazywa się Teen White i przeznaczony jest dla nastolatków. Czym się wyróżnia? Przede wszystkim kontrolą siły nacisku. Nastoletnie zęby i dziąsła są delikatne, zbyt silny nacisk szczoteczki mógłby uszkodzić szkliwo, a na dziąsłach wywołać krwawienie. Szczoteczkę Oral-B wyposażono w czerwoną lampkę, która zapali się, gdy nacisk jest zbyt duży.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego modelu, sprawdź poradnik: Dobór najlepszej szczoteczki elektrycznej dla dzieci.

Ważny jest też okrągły kształt samej szczoteczki (wyposażonej w normalne oraz bardzo cienkie włókna). Dzięki temu jest ona w stanie precyzyjnie otoczyć każdy ząb i tym samym dokładniej go wyczyścić, również w szparach i zakamarkach, do których tradycyjnej szczoteczce trudniej dotrzeć.

Szczoteczka porusza się w trzech wymiarach, dzięki czemu nie trzeba specjalnej techniki, by dobrze wyczyścić zęby. Wystarczy ją przyłożyć i tyle. Dodatkowo jest delikatna dla dziąseł.

Kolejna rzecz to timer czuwający nad tym, żeby szczotkowanie trwało odpowiednio długo. Bo wiadomo, jakie są dzieci, gdy muszą oddać się czynności, która je nudzi. Byle szybciej, byle jak, byle mieć już to z głowy. A ta szczoteczka specjalnym drganiem sygnalizuje dwie minuty szczotkowania (co trzydzieści sekund, dzięki czemu wiadomo, kiedy zmienić stronę). A poza tym szczotkowanie elektryczną szczoteczką jest zabawne, więc dzieci same chcą.

Szczoteczkę Teen White wyróżnia też wspomniana przeze mnie aplikacja. Dla zrośniętych ze smartfonami nastolatków to dodatkowa, skuteczna motywacja do działania.

Indukcyjna ładowarka to jednocześnie praktyczny stojak

Oral-B Teen White wyposażona jest w indukcyjną ładowarkę, która jednocześnie jest jej podstawką. Co to znaczy, że jest indukcyjna? To znaczy, że bateria ładuje się poprzez pole elektromagnetyczne. W urządzeniu nie ma metalowych styków przewodzących prąd, dzięki czemu w wilgotnej łazience można używać jej bez ryzyka krótkiego spięcia. A akumulator w tym modelu – czytam w instrukcji – powinien wystarczyć na dwa tygodnie szczotkowania.

Szczoteczka elektryczna – także dla osób z aparatem ortodontycznym

Osobny akapit chciałbym poświęcić tym osobom, które noszą lub zamierzają nosić aparat ortodontyczny. Bo gdy wyjęliśmy szczoteczkę z opakowania, zauważyliśmy, że producent dołożył dwie końcówki. Jedna do codziennej pielęgnacji „zwykłych” zębów, a druga dla właścicieli aparatu ortodontycznego.

Powiem tak: kiedyś nosiłem taki aparat i wspominam to jako jeden z najgorszych okresów w moim codziennym życiu. Nieustanny dyskomfort powodowany uczuciem obcego ciała w buzi, mocowaniami drutów raniącymi wewnętrzne ścianki warg i policzków, no i resztkami jedzenia, które wczepiały się w metalowy szkielet i wszystkie w nim szpary. Czyszczenie zębów zakutych w aparat to był jakiś koszmar (o samej czynności jedzenia nie wspominając).

Obecnie nikt w mojej rodzinie aparatu nie nosi, ale niewykluczone, że niebawem stomatolog zaleci prostowanie zębów u Staszka lub Zosi. Jestem ogromnie ciekaw, czy specjalna końcówka do czyszczenia zębów zakutych w metalowe druty spełni swoje zadanie. I cieszę się, że jest taka opcja, dzięki której moje dzieci będą łatwiej znosiły dyskomfort wynikający z noszenia aparatu.

Elektryczna szczoteczka dla dzieci – czy warto?

Elektryczna szczoteczka Oral-B gości w naszej łazience od ponad tygodnia. Dzieci same pamiętają o myciu zębów i nie trzeba ich pilnować. Co więcej, zachęcony pozytywnymi odczuciami dzieci kupiłem też końcówkę dla siebie!

A Zośka podeszła do mnie niedawno i powiedziała tak: Wiesz, tato, do tej pory miałam tylko jedno hobby, czyli jazdę konną. Teraz mam dwa: konie i mycie zębów.

This slideshow requires JavaScript.