To takie proste jest wystawą edukacyjną. Poprzez zabawę i eksperymenty młodzi zwiedzający mogą poznać prawa fizyki i logiki oraz zasady mechaniki. Służą do tego rozmaite urządzania, niektóre czysto mechaniczne, inne interaktywne.

Natomiast Galeria Figur Stalowych jest wystawą komercyjną, której Muzeum użyczyło jednej ze swych hal. Wystawa pokazuje postaci z popularnych filmów oraz super samochody wykonane z metalowego złomu..

.

To takie proste

Ta wystawa to próba pokazania, że to, co wydaje się skomplikowane (prawa fizyki, mechaniki, prawa logiki itp.) w rzeczywistości można wytłumaczyć przy pomocy prostych, ale efektownych eksperymentów. Po zabawie na specjalnych, interaktywnych stanowiskach junior o wiele łatwiej zrozumie, czym są np. zasady dynamiki Newtona czy prawa Pascala. A więc uczymy się poprzez zabawę, a to najbardziej efektowny sposób pozyskiwania wiedzy.

Wystawa podzielona jest na cztery działy:

Główka pracuje – tu dominują łamigłówki i matematyczne zagadki rozwijające myślenie logiczne.

Mechaniczny plac zabaw – tu poznajemy prawa fizyki i mechaniki

Pomyśl, zrozum, zrób – tu junior może sprawdzić, czy ma zmysł majsterkowania

Techno świat – tu poznajemy najnowsze technologie i zanurzamy się w wirtualną rzeczywistość

Można postrzelać do celu z katapulty. Można uruchomić ręczną elektrownię i np. włączyć radio kręcąc specjalną korbą. Można połączyć koła zębate aby wprawić w ruch figurkę. Jeśli wcelujemy promień światła w zawieszony pod sufitem samolot, ogniwa fotowoltaiczne zaczną go rozpędzać. Można przeprowadzić kulkę po skomplikowanym, trójwymiarowym labiryncie osadzonym w wielkiej, przezroczystej, ruchomej kuli. A gdy założymy specjalne okulary, zamienimy się w pilota wirtualnego samolotu lub kapitana łodzi podwodnej.

Jedne stanowiska wciągną juniora mniej inne bardziej, ale wszystkie znakomicie spełniają podstawowe zadanie: tłumaczenie praw przyrody poprzez doświadczenie ich na własnym ciele.

„To takie proste” w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie jest wystawą czasową czynną od 17 stycznia do odwołania.

Rezerwacja i informacja: tel.: 12 428 66 44, e-mail: rezerwacje@mim.krakow.pl

This slideshow requires JavaScript.

Galeria Figur Stalowych

Ta wystawa ma zupełnie inny charakter. Tutaj nie ma żadnych eksperymentów ani odkrywania praw natury. Tu możemy (tylko i aż) podziwiać kunszt i benedyktyńską cierpliwość twórców stalowych rzeźb. Co wcale nie znaczy, że wystawa pozbawiona jest wartości pedagogicznych, o czym za chwilę.

Wkraczamy do przestronnej hali wypełnionej postaciami z popularnych filmów oraz modelami samochodów. I niemal natychmiast wzbierają w nas dwa odczucia: zawrót głowy wywołany potężną dawką kiczu oraz szczery podziw dla kunsztu i cierpliwości twórców tych eksponatów.

Predator obok Transformersów. Simpsonowie przy bohaterach Gwiezdnych Wojen. Minionki, król Julian i Hellboy. Elvis Presley, Marylin Monroe i Michael Jackson. Plus auta: aston martin, lamborghini, mercedes, ale też Złomek ze znanej filmowej animacji oraz dość groteskowy rekin na kółkach, do którego można wejść i pstryknąć sobie fotę.

Większość figur przytłacza rozmiarem, największy Transformer ma na oko ze trzy metry wzrostu. Rysy twarzy sporej części postaci (Yoda, Presley, Monroe…) są dość groteskowe, ale np. w twarzy Hulka twórcy udało się uchwycić to coś, co sprawia, że wpatrujemy się w nią z zafascynowaniem, bez ironicznego grymasu.

Ze dużym zafascynowaniem będziemy też podziwiać rzemiosło twórców. Każda rzeźba stworzona została z metalowego złomu: prętów, sztab, profili, mniejszych i większych kół zębatych, śrub, nakrętek oraz całego mnóstwa innych kształtów, których nazwy i pochodzenia możemy się tylko domyślać. Wszystkie, sztuka po sztuce, zespawane i sklejone w kształty wiernie naśladujące oryginał. Jak czytamy na stronie internetowej twórcy: „Ze względu na to, że każda rzeźba powstaje wyłącznie ręcznie, proces jej tworzenia jest bardzo pracochłonny i czasochłonny. Okres budowy niektórych z nich, to nawet około 7000 roboczogodzin, zespołu czteroosobowego”. I to widać. Chapeau bas!

Czapki z głów przed jeszcze jedną wartością, którą propaguje Mariusz Olejnik, pomysłodawca Galerii Figur Stalowych: to idea recyklingu. Każdy element rzeźb został odzyskany, wyczyszczony i użyty jako tworzywo. Przekaz jest jasny: nie wyrzucaj, tylko użyj jeszcze raz. A przy okazji uruchom wyobraźnię i zastanów się, co możesz stworzyć – nie tylko z metalu. Do tworzenia prac plastycznych nadaje się wszystko, co nas otacza, każdy korek, sznurek, piórko czy nawet zużyta plastikowa reklamówka. Trzeba tylko ruszyć głową. I za pokazanie spektakularnych efektów owego ruszenia głową Galeria Figur Stalowych otrzymuje od redakcji Juniorowa duże brawa.

Galeria Figur Stalowych ma swoją stałą siedzibę w Pruszkowie na ulicy Przejazdowej 17.

Wystawę czasową można podziwiać w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie do 30 czerwca 2018 roku. A od marca wystawę (z nowymi figurami) będzie można oglądać w Gliwicach, w CH Europa Centralna.

This slideshow requires JavaScript.

 

Wojciech Musiał – Współzałożyciel Juniorowa. Z wykształcenia nauczyciel języka angielskiego, ale niepraktykujący. Dziennikarz radiowy, obecnie pracuje w Radiu Kraków, wcześniej w RMF Classic i w Złotych Przebojach. Ojciec Stasia i Zosi, mąż Anetki. Lubi jazz, jogę i święty spokój. Nie lubi braku poczucia humoru, hałasu i zapachu, który powstaje z połączenia wystygłej herbaty z ogryzkiem od jabłka.

.

To takie proste - własność Muzeum Inżynierii Miejskie, fot.Tomasz Szygulski
Galeria Figur Stalowych - fot. Wojciech Musiał