Kryminały dla dzieci? Owszem i to napisane z dużą klasą, zdobywające uznanie zarówno czytelników, jak i recenzentów. Wydawnictwo Dwukropek proponuje trzy serie detektywistyczne dla młodych czytelników, a w nich: wyraziste bohaterki, tajemnice i zagadki pobudzające wyobraźnię i dedukcję oraz charakterystyczna atmosfera i styl, które łączą brytyjskość, humor, refleksyjność i znakomitą konstrukcję powieści kryminalnej. Oto trzy kryminalne serie – każda dla innej grupy wiekowej czytelników:

Tajemnice Domu Handlowego Sinclairs – dla 12 – 15 latków

Serię Tajemnice Domu Handlowego Sinclairs otwiera tom pt. Pozytywka, który właśnie trafił na półki księgarskie. Akcja powieści toczy się w Londynie na początku XX wieku. Główna bohaterka, Sophie, choć ma tylko 14 lat, musi mierzyć się z niełatwymi wyzwaniami, jakie stawia przed nią życie. Po śmierci ojca podejmuje pracę w niesamowitym, nowym londyńskim domu handlowym. Sinclairs jest tak niezwykły, że jeszcze zanim pierwsi klienci przekroczyli jego próg, już jest najbardziej znanym sklepem w całym Londynie. Takie miejsce idealnie nadaje się do tego, by wydarzały się w nim niezwykłe rzeczy. Tuż przed wielkim otwarciem w Sinclairs dochodzi do tajemniczej kradzieży bezcennego przedmiotu, a podejrzenia padają na Sophie. Życie nie rozpieszcza tej młodej damy, ale i ona nie poddaje się przeciwnościom losu. Postanawia odkryć, kto naprawdę skradł bezcenną pozytywkę. Lawirując pomiędzy tajemnicami a niebezpieczeństwem Sophie przekona się, co znaczy pomoc prawdziwych przyjaciół.

Zbrodnia niezbyt elegancka – dla 10-14 latków

Daisy Wells i Hazel Wong to trzynastolatki, Daisy jest prezesem Towarzystwa Detektywistycznego, Hazel zaś jego sekretarzem i narratorką opowieści. Obydwie bohaterki są uczennicami pensji dla panienek, Daisy jest córką angielskiego lorda, Hazel pochodzi z Hongkongu. Dziewczynki przyjaźnią się, choć mają zupełnie różne usposobienia. Skojarzenia z Sherlockiem Holmesem i Doktorem Watsonem są jak najbardziej na miejscu, bo dziewczęta mierzą się z zagadkami prawdziwie detektywistycznymi. Pierwszy tom serii ma tytuł Zbrodnia nie przystoi damie, kolejne to: Herbatka z arszenikiem i Zbrodnia pierwszej klasy.

Czy seria książek o zbrodni jest odpowiednia dla nastolatek? Ta seria niewątpliwie tak – narratorką opowieści o podejrzeniach, tajemnicach, zagadkach i motywach jest wszak nastoletnia pensjonarka. Książki są sprawnie napisane, akcja wciągająca, intryga nieoczywista, jest tu i tajemnica, i dreszczyk emocji i logiczne wywody nieletnich detektywów. A media wspominają, że Robin Stevens jest jak Agatha Christie dla malolatów.

Szerszą recenzję dwóch pierwszych tomów Zbrodni niebyt eleganckiej znajdziecie na blogu Bajdocja: https://bajdocja.blogspot.com/2017/07/zbrodnia-niezbyt-elegancka.html

Przygody Lottie Lipton – dla 7-10 latków

Wydawnictwo Dwukropek przygotowało też serię pełną tajemnic i detektywistycznych wyzwań dla nieco młodszych czytelniczek i czytelników. Jej bohaterka, Lottie Lipton, ma 9 lat i mieszka wraz z wujem w… British Museum. To miejsce samo w sobie jest zapowiedzią wielu tajemnic i odkryć! Tajemnicze zniknięcia, zaszyfrowane wiadomości, cenne artefakty i złodzieje czyhający na nie – wśród nich Lottie spędza dzieciństwo, stając się znakomitym detektywem, który choć ma niewiele lat, potrafi rozwiązać zawikłane zagadki kryminalne. W tej serii oprócz zagadek kryminalnych i tajemnic poruszających wyobraźnię i dedukcyjne myślenie, czytelnicy znajdą sporo ciekawych informacji, np. o szczególnym znaczeniu kotów w starożytnym Egipcie i o najstarszej książce kucharskiej, co to jest Igła Kleopatry i kamień z Rosetty, kim byli Inkowie, w co wierzyli japońscy samurajowie.

W serii Przygody Lottie Lipton wydawnictwo Dwukropek wydało do tej pory dwie książki: Klątwę egipskiego kota oraz Sekrety kamienia. Duży druk, sporo ilustracji oraz stosunkowo niewielka objętość opowieści sprawią, że nawet początkujący czytelnicy poradzą sobie z tą lekturą. A intrygująca akcja na pewno zachęci ich do sięgania po więcej.

c

Wydawnictwo Dwukropek upodobało sobie detekstywistyczne opowieści w stylu retro. I bardzo dobrze, bo wszystkie wybrane przez Dwukropek kryminalne serie dla młodych czytelników są bardzo udane, a uroku i klasy dodaje im z pewnością ich brytyjski, sherlockowski charakter.

cc

 

Seria: Zbrodnia niezbyt elegancka

Zbrodnia nie przystoi damie

Herbatka z arszenikiem

Zbrodnia pierwszej klasy

Robin Stevens

tłumaczenie: Magdalena Korobkiewicz

Wydawnictwo Dwukropek

kategoria wiekowa 10+

c

c

Seria: Przygody Lottie Lipton

Klątwa egipskiego kota

Sekrety kamienia

Dan Metcalf

ilustracje: Rachelle Panagarry

tłumaczenie: Katarzyna Biegańska

Wydawnictwo Dwukropek

kategoria wiekowa 7+

c

c

Seria: Tajemnice domu handlowego Sinclairs

Pozytywka

Drogocenna ćma (w przygotowaniu)

Katherine Woodfine

tłumaczenie: Jolanta Dobrowolska

Wydawnictwo Dwukropek

kategoria wiekowa 12+

c

IMG_2533c

książki poleca: Elżbieta Manthey – założycielka Juniorowa, dziennikarka, blogerka, mama Tymona i Marysi. Studiowała filozofię i dziennikarstwo. Pisze dla Gazety Wyborczej, wcześniej – dla miesięcznika „GaGa”, kwartalnika „Twój Junior”. Angażuje się w różne działania na rzecz lepszej edukacji i świata przyjaznego dzieciom. Uwielbia książki, panoramę z Wielkiej Rawki w Bieszczadach, podróżowanie z mężem i dziećmi oraz spotkania z przyjaciółmi.