Zdarza się pewnie każdemu z nas usłyszeć od dziecka pełny pretensji tekst mniej więcej taki: “Inni to mają fajnych rodziców!”. Nasze córki i synowie niejednokrotnie i na różne sposoby dają nam do zrozumienia, że są z nas niezadowoleni i uważają nasze postawy, poglądy i zachowania za beznadziejne. Mimo, że staramy się być najlepszymi rodzicami, często przekraczamy własne ograniczenia i dokonujemy cudów nadludzkim wręcz wysiłkiem, żeby uszczęśliwić nasze potomstwo – małolaty i tak bywają naburmuszone i nieusatysfakcjonowane.

A gdyby tak… A gdyby tak pozwolić im wypróbować innych rodziców i inny dom? Niech zobaczą, jak to jest z innymi. Niech się przekonają, że wcale nie idealnie i że w gruncie rzeczy to my jesteśmy najlepszymi rodzicami na świecie. Trochę to gorzkie marzenie, trochę desperackie i trochę złośliwe. I w rzeczywistości niewielu z nas by się na to zdecydowało. Ale w książce – właściwie, dlaczego nie.

Agencja Wynajmu Rodziców Davida Baddiela to właśnie taka historia, którą możemy podsunąć naszym dzieciom, kiedy fukają na nas z dezaprobatą. Prawie 10-letni Barry Bennett uważa, że jego rodzice są beznadziejni. Sporządził nawet listę rzeczy, o które ich obwinia. Są na niej takie punkty jak “Są nudziarzami”, “Cały czas są zmęczeni”, “Są biedni”, “Nie pozwalają mi grać w gry wideo”, “Nie są sławni ani modni”. I jeszcze kilka rodzicielskich grzechów. Odkąd Barry pamiętał, Susan Bennett spędzała całe swoje życie poza pracą albo załadowując, albo opróżniając zmywarkę. Pewnego wieczoru, po wyjątkowo burzliwej scysji z rodzicami, Barry przenosi się do krainy, w której może zrealizować swoje pragnienie – wybrać sobie innych rodziców, takich, którzy będą lepiej odpowiadali jego oczekiwaniom, którzy bardziej go uszczęśliwią. Domyślamy się, że wypróbowując kolejne pary rodziców, przekona się, że to, co z daleka wygląda atrakcyjnie, z bliska wcale takie być nie musi. Morał powieści jest oczywisty już od początku – Barry przekonuje się, że najlepsi dla niego są jego prawdziwi rodzice.

Historia jest przewidywalna, a jednak atrakcyjna i wyjątkowa. Pomysł na fabułę ubrany bowiem został w formę satyry i groteski, która – jak każda dobra satyra – nie tylko rozśmiesza, ale zmusza do zastanowienia. Tekst bogaty jest w rozmaite odniesienia do kultury popularnej, przedstawione z uszczypliwym przymrużeniem oka, co dodaje powieści smaczku. Morał i refleksja nie noszą tu ani śladu nudy, kolejne rozdziały skrzą się humorem, krzywe zwierciadło odbija rzeczywistość w dosadny i jednocześnie interesujący sposób. Dla młodego czytelnika Agencja Wynajmu Rodziców będzie więc zabawną opowieścią, która pozwoli mu skonfrontować się z jego własnymi zgrzytami w rodzinnych relacjach. A rodziców wyręczy z prawienia kolejnego kazania o wdzięczności dzieci za rodzicielski trud.

Każdy rodzic czytający tę książkę w mamie i tacie Barry’ego od razu dostrzeże, jak bardzo się starają być dobrymi rodzicami, jak wiele robią z miłości do swoich dzieci. Zobaczymy jednak także, że czasami rodzicielskie starania podyktowane są naszymi wyobrażeniami o potrzebach dzieci, a nie rzeczywistymi potrzebami. Zabiegani w swych wysiłkach rodzice czasami nie zauważają, że dla ich dzieci ważne może być coś innego, niż oni sądzą. Polecam więc tę książkę także rodzicom – przejrzyjcie się i wy w tym lusterku. A może poczytacie Agencję Wynajmu Rodziców wspólnie z dziećmi, na głos. Może wtedy będzie okazja, by szczerze porozmawiać…

Bestsellerowa „Agencja Wynajmu Rodziców” została przetłumaczona w ponad 20 krajach i będzie przeniesiona na duży ekran przez Fox 2000 Pictures. Autor David Baddiel, komik, pisarz i scenarzysta  ma nadzieję , że jego dzieci w najbliższym czasie nie zgłoszą się do Agencji Wynajmu Rodziców. Ilustracje wykonał Jim Field – artysta, który za swoje zabawne prace został uhonorowany nagrodą Roald Dahl Funny Prize.

Agencję Wynajmu Rodziców w Polsce wydało nowe Wydawnictwo Lemoniada.pl należące do Grupy Wydawniczej Literatura Inspiruje. Lemoniada.pl powstała z myślą o młodszych czytelnikach. Publikacje kierowane są do dzieci w wieku szkolnym oraz młodzieży. 
Jej misją jest wydawanie książek inspirujących, wartościowych, pobudzających wyobraźnię i rozbudzających ciekawość świata. Książek, które wywołują emocje – potrafią wzruszyć i rozbawić.

c

Agencja Wynajmu Rodziców

David Baddiel

ilustracje: Jim Field

Wydawnictwo Lemoniada

c

Nowa powieść przygodowa autora „Agencji Wynajmu Rodziców”

IMG_2533c

recenzuje: Elżbieta Manthey – pomysłodawczyni i założycielka Juniorowa, dziennikarka, mama Tymona i Marysi, żona Krzysztofa. Studiowała filozofię i dziennikarstwo. Uwielbia książki, panoramę z Wielkiej Rawki w Bieszczadach, podróżowanie z mężem i dziećmi oraz spotkania z przyjaciółmi.

Zapisz