Wyobraźmy sobie, że nasz junior wpada na świetny pomysł. Chce zorganizować jakąś akcję społeczną, nakręcić film, nagrać płytę, wydać napisaną przez siebie grę komputerową lub przeprowadzić naukowy eksperyment. Jest pomysł, są ludzie, którzy mu w tym pomogą, brakuje tylko pieniędzy. Croudfunding to zbiórka społeczna, dzięki której projekt można sfinansować.

W jaki sposób to zrobić? Wyjaśniamy krok po kroku na przykładzie projektów zgłoszonych do tegorocznej edycji Olimpiady Cyfrowej zorganizowanej przez Fundację Nowoczesna Polska przy wsparciu partnera strategicznego – firmy Samsung.

Crowdfunding – o co w tym chodzi?

Przyjrzyjmy się definicji z Wikipedii: Crowdfunding – forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczność, która jest lub zostanie wokół tych projektów zorganizowana. Przedsięwzięcie jest w takim przypadku finansowane poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem. Upowszechnienie się Internetu pozwala na łatwe informowanie o projektach i tworzenie wokół nich społeczności, co przyczyniło się do rozwoju zjawiska crowdfundingu. Określenie to jest zwykle używane w odniesieniu do zbiórek prowadzonych na stworzonych w tym celu platformach internetowych, rzadziej także przy pomocy serwisów społecznościowych lub blogów.

Mówiąc krócej: twórca jakiegoś projektu prosi o wsparcie, oferując wpłacającym nagrody, np. gotowy produkt lub nagrodę symboliczną. W przypadku produkcji filmu nagrodą może być (w zależności od wysokości wpłaty): wymienienie nazwiska w napisach końcowych, udział w pokazie przedpremierowym, płyta DVD z filmem, udział w zdjęciach w charakterze statysty itd.

Projektem może być dowolne przedsięwzięcie biznesowe, kulturalne, naukowe czy społeczne. Najczęściej są to: gry, gadżety elektroniczne, produkcja filmu czy wydanie albumu.

Do najbardziej znanych projektów sfinansowanych metodą crowdfundingową należą: smartwatch Pebble, okulary VR oculus czy nominowany do Oscara film dokumentalny „Joanna”.

Jak to działa?

Osoba chcąca zrealizować jakiś projekt zakładają swoją podstronę na jednej z platform organizujących zbiórki croudfundingowe.

Na niej przedstawia swój projekt internautom i opisuje postępy działań. Do rejestracji potrzebna jest: nazwa, opis, film promocyjny, cel do zrealizowania (suma, jaka pozwoli na realizację projektu) i jego termin, numer konta, na które mają zostać wpłacone zebrane pieniądze, a także informacja, jakie nagrody przewidziane są dla osób wspierających. Na tym etapie konieczna jest pomoc osoby dorosłej.

Istnieją różne modele croudfundingu:

“Wszystko albo nic” – w przypadku gdy projektodawca nie zbierze zakładanej kwoty, pieniądze wracają do wpłacających,

„Bierzesz ile zbierzesz” – projektodawca otrzymuje tyle, ile udało mu się zebrać na dany cel.

W zależności od modelu platformy mogą pobierać różną prowizję. Istnieją też serwisy do prowadzenia zbiórek charytatywnych, w których nie otrzymuje się nagrody za wpłatę, np. siepomaga.pl, zrzutka.pl, pomagam.pl.

Do czego crowdfunding może przydać się uczniom, rodzicom i nauczycielom?

Dzięki finansowaniu społecznościowemu można zebrać środki na praktycznie dowolne przedsięwzięcie, związane np. z zainteresowaniami młodzieży, życiem szkolnym czy najbliższą okolicą. Dodatkowo prowadzenie takiej kampanii ma ogromne walory edukacyjne – to bardzo praktyczna szkoła przedsiębiorczości. Ponadto rozwija kreatywność, poczucie sprawczości, zaangażowanie obywatelskie, umiejętności pracy w zespole i korzystania z narzędzi cyfrowych.

Jak pomóc juniorowi zorganizować kampanię?

Wsparcie osoby dorosłej przyda się w:

  • wyborze odpowiedniej platformy do prowadzenia zbiórki (trzeba się dokładnie zapoznać z regulaminem serwisu, określającym np. czas prowadzenia zbiórki, wysokość prowizji itd.),
  • założeniu konta na wybranej platformie (konieczne jest ukończenie 18 roku życia) oraz rachunku, na który zostaną przelane środki po zakończeniu kampanii,
  • konsultacji pomysłu i materiałów związanych z kampanią (bycie pierwszym recenzentem przygotowanych materiałów),
  • w przypadku zakończenia kampanii niepowodzeniem – wsparcie zaangażowanego zespołu i pomoc w wyciągnięciu wniosków na przyszłość.

Przydatne linki:

Przegląd platform: wethecrowd.pl/przewodnik-platformy-crowdfunding/

Trochę o historii crowdfundingu: marketingibiznes.pl/

Praktyczny poradnik dla twórców kampanii: akademiacrowdfundingu.pl

Baza wiedzy o crowdfundingu: crowdfunding.pl/crowdfunding-w-polsce/

Olimpiada Cyfrowa – temat: crowdfunding

Przyjrzyjmy się kilku najlepiej ocenionym projektom, które wzięły udział w tegorocznej edycji Olimpiady Cyfrowej zorganizowanej przez Fundację Nowoczesna Polska przy wsparciu partnera strategicznego – firmy Samsung. Tematem przewodnim tegorocznej Olimpiady były prawne i ekonomiczne aspekty działania mediów. Zadaniem w II etapie było przygotowanie własnej kampanii croudfundingowej na dowolnie wybrany cel. Wymagało to od uczestników praktycznych umiejętności, takich jak określenie grupy odbiorców projektu, analiza dostępnych serwisów i modelów zbiórek, przygotowanie tekstów promocyjnych i materiałów wizualnych.

Oto kilka projektów finałowych i sposób w jaki zostały przedstawione przez swych twórców – młodych uczestników Olimpiady Cyfrowej:

Film o depresji wśród nastolatków

Chcemy stworzyć krótkometrażowy, psychologiczny film fabularny opowiadający historię nastolatka dla którego życie nie przygotowało szczęśliwego scenariusza. Wierzymy, że tym projektem jesteśmy w stanie zwrócić uwagę opinii publicznej na problem depresji wśród młodych ludzi, oraz skutków jakie może ona ze sobą przynieść.

Ten projekt udało się zrealizować – KLIK.

Rozwiązanie problemu złej organizacji szkolnej szatni

Witaj Uczniu ZSP 1 w Słupsku! Czy Ciebie też irytuje przymus zanoszenia kurtek do szkolnej szatni? Czy też uważasz, że zajmuje to zbyt dużo czasu? Mamy dla Ciebie dobre wieści! Pozbądźmy się wspólnie problemu kurtek w naszej szkole. Organizujemy zbiórkę na szkolne szafki. Już nigdy nie spóźnisz się przez długa kolejkę po klucz do szatni. Jeśli uda nam się zebrać założony cel każdy z nas będzie miał, na okres nauki w szkole, własną szafkę. Będą one wyposażone w elektroniczne zamki na kartę magnetyczna i będziesz mógł otwierać swoją szafkę za pomocą karty którą dostałeś na początku pierwszej klasy i otwierasz za nią drzwi do szkoły. Szafki będą monitorowane aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo.

Wydanie książeczki ze skrótem Prawa Oświatowego – informacji dla uczniów o ich prawach i przywilejach

Nie musicie czytać tego 265-stronnicowego potwora napisanego urzędniczym językiem, bo my zrobiliśmy to za Was. Chcemy wyciągnąć do uczniów z całej Polski pomocną dłoń, dając im tarczę do obrony w nierównej walce z autorytetem nauczyciela, który przykładowo zabiera im telefon w trakcie lekcji. Tak, to jest nielegalne. Tak samo nielegalne jest zabranianie wychodzenia do toalety w trakcie lekcji, trzymanie uczniów w sali w trakcie przerwy i wiele innych rzeczy, z których nauczyciele doskonale sobie zdają sprawę, ale uczniowie już nie. Celem naszego projektu jest wydanie podręcznej książeczki zawierającej skrót prawa oświatowego, która będzie podkładką pod waszą obronę. Znajdziecie w niej dokładne paragrafy, którymi możecie zasłonić się w sytuacji, kiedy łamane są Wasze prawa.

Gala finałowa III Olimpiady Cyfrowej odbędzie się 13 kwietnia w Centrum Konferencyjnym Kopernik w Warszawie. W programie warsztaty dla nauczycieli, wystąpienia gości specjalnych (Szymon Hołownia, Alicja Pacewicz, Michał Leksiński) i prezentacje Laureatów Olimpiady. Wstęp wolny. Więcej informacji TUTAJ.

Źródło: Fundacja Nowoczesna Polska

Foto: created by freepik