Pomysł na Artecturę zrodził się z połączenia kilku elementów: architektury i sztuki, edukacji dziecięcej, warsztatów kreatywnych, wielokulturowości i wielojęzyczności wśród współczesnych dzieci. Fundacja Artectura została założona w Warszawie w styczniu 2016 roku przez Agnieszkę Zygmunt – architekta, pasjonatkę edukacji dziecięcej i artystycznej oraz mamę dwóch dwujęzycznych dziewczynek.

Artectura działa przede wszystkim poprzez warsztaty dla dzieci. Zajęcia podzielone są na dwie grupy. W ramach zajęć architektonicznych dzieci poznają wielkie budowle i budynki, ich konstrukcje oraz zasady działania. Tematyka obejmuje mosty, wieże, piramidy, a także drapacze chmur i labirynty. Warsztaty artystyczne odbywały się do tej pory plenerowo i obejmowały tematykę malarstwa naskalnego.

Ar2Ostatnio rozpoczął się nowy cykl warsztatów architektonicznych poświęconych najbliższemu otoczeniu. Uczestnicy warsztatu MÓJ DOM – MÓJ POKÓJ zastanawiali się do czego służy, jak działa i z czego składa się dom lub mieszkanie, rozmawiali o różnych rodzajach pomieszczeń jakie się tam znajdują, do czego służą i jak zmiana ich układu wpływa na układ mieszkania. Wiedzą o architekturze dzielą się z dziećmi prawdziwi architekci: ludzie pełni pomysłów, o pozytywnym nastawieniu, mający otwarte głowy i szacunek dla dzieci. Zajęcia prowadzone są w kilku grupach językowych – po polsku, po angielsku i po hiszpańsku. Nie jest to kurs językowy – po prostu prowadzący mówią do dzieci używając języka potocznego.

Ar1Zajęcia pomagają dzieciom uruchomić wyobraźnię poprzez pokazywanie różnorodności materiałów i technik jakie mogą być wykorzystane do konstruowania budowli i obiektów. Twórcom warsztatów bliskie są idee „Learning by Doing” czy „Design for Change”, które wykorzystują w zajęciach, działając według schematu: Feel (Poczuj to), Imagine (Wyobraź to sobie), Do (Zrób to), Share (Podziel się tym). Dzieci poznają temat poprzez opowieść, prezentację i dyskusję, wyobrażają sobie swoje własne pomysły i tworzą je z pomocą prowadzących, którzy na koniec dzielą się pomysłami i opiniami na temat powstałych prac.

Wszystkie informacje na temat warsztatów w ramach Artectury znajdują się TUTAJ.

c

Autor: Wojciech Musiał na podstawie materiałów prasowych Artectury.

Zdjęcia: Artectura

artectura-03-01

Artectura – rozwój poprzez architekturę
Możesz ocenić ten artykuł