YouTube to kanał, w którym można znaleźć morze treści nieodpowiednich dla dziecięcych oczu, od reklam począwszy poprzez brudne słownictwo i przemoc, aż po pornografię. Ale gdy uważnie przyjrzymy się filmom, które nasze dzieci rzeczywiście oglądają, okaże się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Rzeczy, które nasz junior wyszukuje na YouTube mogą być czasami dość dziwaczne, ale w ogromnej większości nie wzbudzą naszego niepokoju.
Amerykański portal Common Sense zajmujący się funkcjonowaniem dzieci w świecie nowoczesnych technologii wymienia kilka gatunków filmów cieszących się szczególną popularnością wśród dzieci: „Unboxing”, czyli filmy pokazujące proces wyjmowania różnego rodzaju produktów z ich fabrycznych opakowań. Chodzi przede wszystkim o zabawki i gadżety czy jajka-niespodzianki oraz o ekscytację towarzyszącą niespodziance. Rzecz całkowicie bezpieczna, a jedyną wątpliwość wzbudza fakt, że niektórzy producenci mogą płacić autorom filmów za odpakowanie ich produktów. Innym popularnym rodzajem filmów są “Challenges”, czyli wyzwania. Niektóre mogą być ryzykowne, jak np. zjedzenie łyżki cynamonu czy owijanie kogoś taśmą klejącą, ale jest też sporo całkiem bezpiecznych, jak np. próbowanie nieznanych potraw z zasłoniętymi oczami. Młodzi widzowie bardzo chętnie oglądają również “Morning routines”, czyli poranne przygotowania do wyjścia z domu oraz “Let’s Plays” – filmy, na których gracze pokazują i komentują swoje komputerowe rozgrywki. Bardzo popularne są również śmieszne filmiki z kotami, upadkami czy dowcipami, kanały muzyczne takich gwiazd jak Kate Perry, Taylor Swift czy Justin Bieber oraz videoblogi o świecie mody. Niektóre z tych filmów rzeczywiście są dziwaczne, ale cóż, taka jest dziecięca ciekawość świata.
Jeśli chcemy, by nasz junior zaspokajał swoją ciekawość w sposób bardziej bezpieczny, możemy zastosować kilka prostych trików, które podpowiada portal Common Sense:
Po pierwsze stwórz konto rodzinne, czyli jedno konto, z którego będzie korzystać cała rodzina. Wspólne konto Google sprawi, że będziesz mógł sprawdzić, jakie filmy twoja pociecha obejrzała i samodzielnie zamieściła i jakiego rodzaju informacjami dzieli się ze swymi rówieśnikami. Jak to zrobić? To bardzo proste! W lewym górnym rogu strony YouTube kliknij „Zarejestruj się” i postępuj zgodnie ze wskazówkami.
Po drugie ustaw ograniczony dostęp. Na stronie YouTube ta opcja umożliwi selektywne ograniczenie wyboru treści. Zjedź na sam dół strony i kliknij „Tryb ograniczonego dostępu”. Ta opcja działa tylko po zalogowaniu.
Po trzecie subskrybuj wybrane kanały. Subskrypcja ulubionych kanałów twoich dzieci to znakomity sposób na ochronę przed niechcianą treścią. Nowe filmy pojawiające się na ich ulubionych kanałach mogą skutecznie odwrócić uwagę dzieci od eksploracji nieznanych terytoriów.
Po czwarte, gdy zamieszczasz film, użyj trybu prywatnego lub niepublicznego. W trybie prywatnym ty wybierasz osoby, które mogą obejrzeć film. W trybie niepublicznym obejrzą go tylko ci, którym go przesłałeś.
Po piąte wyłącz możliwość komentowania. Gdy zamieszczasz jakiś film, zawsze istnieje ryzyko obraźliwego lub wulgarnego komentarza. W tym celu kliknij „ustawienia zaawansowane” i albo całkowicie wyłącz możliwość komentowania, albo ustaw opcję „Publikuj po zatwierdzeniu”.
c
Autor: Wojciech Musiał na podstawie commonsensemedia.org
Zdjęcia: zeltfaenger.at, reynermedia, i a walsh, Ed Ivanushkin,
Discover more from Juniorowo
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Twój komentarz może być pierwszy