Tik Tak Bum to nazwa, która znakomicie oddaje sens gry. Tykający mechanizm odlicza czas do eksplozji bomby, którą gracze po kolei trzymają w ręku. Zadaniem każdego gracza jest wypowiedzenie słów kojarzących się z obrazkami widocznymi na kolejno odsłanianych kartach. Jeśli zdążymy wypowiedzieć (a w praktyce wykrzyczeć) słowo, przekazujemy tykającą bombę kolejnemu graczowi. W czyich rękach bomba eksploduje, ten zatrzymuje odsłoniętą kartę. Kolekcja pięciu kart kończy rozgrywkę – kto je zgromadzi, przegrywa.

Na kilkudziesięciu kartach narysowano przeróżne obrazki, każdy z nich jest podpisany w dwóch językach: po polsku i po angielsku, a więc dla ambitnych rodzin to okazja do szlifowania języka. Ale nawet jeśli zdecydujemy się na wariant polski, junior ćwiczy zasób słownictwa oraz refleks. A emocje rosną z każdą tykającą sekundą – mechanizm bomby jest tak skonstruowany, że nie wiadomo, po jakim czasie wybuchnie, czy po minucie czy już po piętnastu sekundach.

Activity Junior to również gra, w której czas odgrywa rolę. Tu odmierzany jest dołączoną do zestawu klepsydrą. Przesypujące się ziarenka piasku wyznaczają czas na odgadnięcie haseł przedstawionych na kartach. Kart jest 330, na każdej trzy hasła, a więc w sumie mamy blisko tysiąc haseł do odgadnięcia, dzięki czemu gra się szybko nie znudzi.

Każde hasło trzeba opisać słownie, narysować albo przedstawić przy pomocy pantomimy. Sposób wskazuje pole na planszy, na którym akurat stanie pionek – nasz lub naszej drużyny. Activity bowiem to nic innego, jak popularne „kalambury”, tyle że nieco urozmaicone. No i dostosowane do wieku juniora – wersja Junior przeznaczona jest dla dzieci w wieku około ośmiu lat.

Do rozgrywki konieczne są minimum trzy osoby, ale im liczniejsze będą drużyny, tym więcej emocji i lepsza energia gry. Dlatego Activity doskonale nadaje się np. na urodzinowe przyjęcia, a nawet jako pomoc naukowa w klasach, zwłaszcza że – podobnie jak w Tik Tak Bum – hasła przedstawione są zarówno po polsku jak i po angielsku.

 

Tik Tak Bum Junior

Gra przeznaczona dla 2 – 12 graczy w wieku od 5 lat

Activity Junior

Gra przeznaczona dla 3 – 16 graczy w wieku od 8 lat

Producent: Piatnik

 

Zrecenzował Wojciech Musiał (z rodziną).