Nowa szkoła to druga część przygód sympatycznych nastolatków Amelii i Kuby, których mieliśmy okazję poznać w poprzedniej książce z nowego cyklu Rafała Kosika, czyli Godzinie duchów. Kosik, twórca poczytnej serii dla nastolatków Felix, Net i Nika oraz powieści science-fiction dla dorosłych, tym razem stworzył książki dla nieco młodszych czytelników.

W Godzinie duchów poznaliśmy bohaterów: jedenastoletnią Amelię i jej równolatka Kubę, którzy przeprowadzili się do nowego apartamentowca na obrzeżach Warszawy. Amelia ma brata Alberta, geniusza cierpiącego na chorobę Aspergera, Kuba siostrę Mi, rezolutną sześciolatkę uczuloną na sierść zwierząt (co w żaden sposób nie przeszkadza jej zajmować się nimi, w końcu od czego są lateksowe rękawice, gumowe fartuchy i wentylatorki na baterie!). W Godzinie duchów śledziliśmy wakacyjne przygody dzieci, nowa powieść rozpoczyna się pierwszego września, bohaterowie idą do szkoły. Do nowej szkoły…AiK_GD_kuba_front_500a

Uważni czytelnicy zauważą istotną zmianę. Pierwsza powieść to były tak naprawdę dwie opowieści. Tę samą historię oglądaliśmy osobno oczami Kuby i Amelii, czyli z “chłopackiego” i “dziewczyńskiego” punktu widzenia, dzięki czemu młody czytelnik uczył się, że tę samą rzecz każdy człowiek widzi i rozumie trochę inaczej. Nowa szkoła to już jedna narracja, a punkt widzenia obojga bohaterów przeplata się w niej i uzupełnia pokazując, że źródłem konfliktów i nieporozumień jest odmienność postrzegania świata przez Kubę i Amelię.

A konflikty te należy rozwiązać nie siłą, ale rozmową i empatią – podpowiada autor, który wplótł w swoją powieść całkiem sporo poważnych tematów. Wejście nastolatków w nowe dla siebie środowisko, społeczne i materialne różnice pomiędzy dobrze sytuowanymi „nowymi” a „starymi”, AiK_GD_amelia_front_500biedniejszymi mieszkańcami dzielnicy, bufonadę niektórych nowobogackich, dysfunkcję społeczną dziecka autystycznego czy brak możliwości kontaktu ze zwierzętami dziewczynki cierpiącej na alergię. Kosik uczciwie mówi dzieciom, że w życiu każdego z nas pojawiają się problemy, jednak ze wszystkimi można sobie poradzić. Jak? Trzeba być otwartym na odmienność i rozmowę z drugim człowiekiem. No i mieć poczucie humoru!

Ważne, że Rafał Kosik traktuje swych młodych czytelników poważnie, nie mizdrzy się do nich, nie poucza, nie upupia. Zero smrodku dydaktycznego. I dodatkowo opowieść podlewa sporą dawką humoru oraz licznymi odniesieniami do współczesnej popkultury. Nowa seria ma dużą szansę na sukces porównywalny z Felixem, Netem i Niką.

Autor: Wojciech Musiał

 

AiK_NS_front_500Rafał Kosik – Amelia i Kuba / Kuba i Amelia – Nowa Szkoła. Jedenastolatkowie Amelia i Kuba oraz ich rodzeństwo – superinteligentny dziesięcioletni Albert i zwariowana sześciolatka Mi – idą do nowej szkoły. Jak się odnajdą w nowym miejscu wśród nieznanych rówieśników? Nowa szkoła opowiada o ważnych sprawach małych ludzi w sposób zabawny i wciągający. Powieść dla dzieci od lat siedmiu do dwunastu, ale i starsi czytelnicy znajdą w niej coś dla siebie.

Wydawnictwo Powergraph 2015.