Na Puzzle historyczne “Początki Państwa Polskiego” składają się 84 nieregularne fragmenty, które po złożeniu tworzą kolorowy, zabawny obrazek grodu obwarowanego drewnianą palisadą. W nim i wokół niego – Mieszko I ślubuje Dobrawie, wojowie walczą pod Cedynią z armią margrabiego Hodona, pod rozłożystym dębem Lech, Czech i Rus wpatrują się w orła na gnieździe, a nieszczęsny Popiel próbuje uciec szaremu, popiskującemu przeznaczeniu. Widzimy więc, że fakty historyczne mieszają się tu z legendami tworząc kalejdoskop najważniejszych wydarzeń z początków państwa polskiego.

Puzzle, przeznaczone dla dzieci w wieku od pięciu lat wzwyż, są wielokolorowe z dominującymi odcieniami pasteli. Szczegóły na poszczególnych elementach są na tyle wyraźne, a same klocki na tyle duże, że dziecko bez problemu poradzi sobie z samodzielnym ułożeniem układanki. Tylko że istota zabawy polega na wspólnym ich układaniu.

Można bowiem poprzestać na potraktowaniu tych puzzli jak zwyczajnej układanki i po prostu ułożyć obrazek z okładki, ale warto pójść dalej i towarzyszyć juniorowi w wyszukiwaniu i dopasowywaniu elementów. A gdy obrazki złożą się w całość – porozmawiać o historiach pokazanych na układance. Pomogą w tym krótkie opisy zamieszczone na bocznych ściankach opakowania, w zwięzły i klarowny sposób opisujące takie fakty jak bitwy z Wieletami czy obalenie Świętowida, czy też zwyczaje pierwszych Piastów jak praca w kuźni, polowania czy funkcjonowanie przyklasztornego skryptorium.

Zabawa puzzlami nie kończy się ani na ich ułożeniu, ani na poznawaniu historii Polski. Na opakowaniu umieszczono bowiem – w formie QR kodu – link do kolorowanek i gier. Obrazki można wydrukować, dzięki czemu dziecko będzie mogło pokolorować Bitwę pod Cedynią, ślub Mieszka i Dobrawy oraz całą resztę przedstawionych w układance wydarzeń. Można również zagrać w gry, których scenariusze kryją się pod QR kodem. A dodatkowo na spodzie układanki zamieszczono jeszcze jedną zabawę – w spostrzegawczość. Jej uczestnicy mają do odnalezienia żaby, tarcze, monety i inne elementy narysowane na puzzlach. Jest więc spora szansa, że puzzle nie znudzą się zbyt szybko i że junior chętnie do nich wróci by odkryć kolejne niespodzianki kryjące się w opakowaniu.

Choć obstawiam, obserwując moje dzieci w akcji, że i tak najwięcej frajdy da im złożenie wszystkich elementów w całość. W końcu puzzle, to puzzle! A historia Polski, która im towarzyszy, to wartość dodana, którą można wykorzystać przy okazji, np. gdy dziecko przeczyta legendę o Lechu, Czechu i Rusie lub gdy zacznie poznawać początki państwa polskiego na lekcjach historii. Wtedy sięgniemy po tę układankę jeszcze raz i – w formie zabawy – urządzimy dzieciom wspaniałe korepetycje: naukę poprzez zabawę.

c

Puzzle ułożył (wraz z dziećmi) Wojciech Musiał

.

Puzzle historyczne “Początki Państwa Polskiego”

Wydawnictwo Qbum

Autorka ilustracji: Magda Markowska

Opracowanie merytoryczne: Karolina Fyszel-Koźlicka

 

 

 

Zdjęcia: Qbum, archiwum autora