Dlaczego nie można wylądować na Jowiszu? Skąd na Marsie takie wysokie góry? Gdzie na nocnym niebie znajdziemy Wielką Łyżkę? I z czego zbudowane są pierścienie Saturna? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w Centrum Popularyzacji Kosmosu – Planetarium Toruń. To miejsce zarazi juniora miłością do nauki.

Pokazy w Planetarium

To jest seans, który oglądamy z otwartą buzią. Trochę dlatego, że siedzimy na mocno odchylonych do tyłu fotelach. Jednak przede wszystkim z zachwytu nad tysiącami gwiazd, które wirują nad nami na kopule o średnicy 15 metrów. 196 foteli ustawiono wokół  projektora RFPII niemieckiej firmy Zeiss. Projektor wygląda jak prawdziwa stacja kosmiczna z obrotowymi modułami i sferycznymi oknami soczewek. Przyciąga wzrok na równi z obrazami, które wyświetla. A statek kosmiczny, na którego pokładzie przemierzamy Układ Słoneczny, kształtem przypomina właśnie owo niezwykłe urządzenie.

Planetarium ToruńPokaz w Planetarium w Toruniu nosił tytuł Cudowna Podróż. Był 40-minutową animacją, pokazującą jak z bliska wygląda Księżyc, Słońce oraz planety Układu Słonecznego. Dowiedzieliśmy się, dlaczego na Jowiszu trwają wieczne wichury, ile księżyców ma Mars i z czego zbudowane są pierścienie Saturna. Była też niezwykła historia Wielkiej Niedźwiedzicy, w którą zamieniła się grecka bogini Kalisto. Oraz lekcja poglądowa na temat różnych gwiazdozbiorów na nocnym niebie. A wszystko pokazane na sferycznym ekranie – suficie budynku. Niegdyś służył on jako wielki magazyn miejskiego gazu. Pokaz mocno absorbował zmysł wzroku. Tata – szepnął mi do ucha syn – aż mi się w głowie kręci! Wrażenie robi również doskonała jakość dźwięku, który dochodzi do widzów ze wszystkich stron. Krótko mówiąc, czterdzieści minut zleciało nie wiadomo kiedy. Opuszczając salę Planetarium, moje dzieci natychmiast zadały pytanie: A możemy jeszcze raz?

Cudowna Podróż to jeden z wielu pokazów w toruńskim Planetarium. Barwy kosmosu przekonują, że wszechświat jest niezwykle kolorowy. W poszukiwaniu życia pokazuje historię życia na Ziemi. Porusza też kwestię życia na innych planetach. Mój kumpel Niko to familijna opowieść o Mikołaju Koperniku i jego badaniach. Aktualny repertuar i opis pokazów znajdziecie na stronie internetowej Planetarium Toruń.

Planetarium, Geodium, OrbitariumPlanetarium Toruń

Seanse w sali projekcyjnej to nie jedyna atrakcja Planetarium. Są jeszcze dwie interaktywne wystawy: Geodium i Orbitarium. Ta pierwsza poświęcona jest Ziemi jako planecie. Przez rozmaite instalacje tłumaczy czym są różnego rodzaju zjawiska i procesy geologiczne. W centralnym miejscu sali oglądamy globus o średnicy ponad 2 metrów. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu można się przekonać, skąd na Ziemi bierze się dzień i noc oraz cztery pory roku.

Orbitarium  tłumaczy procesy i zjawiska zachodzące we wszechświecie. Jego największą – dosłownie – atrakcją jest model sondy kosmicznej Cassini w skali 1:2. Naciskając odpowiednie guziki na pulpitach wokół niej, podświetlamy i uruchamiamy poszczególne jej urządzenia – kamery, żyroskopy, silniki itp. Wszystkie urządzenia w obu wystawach są interaktywne. Można dotykać, kręcić, przesuwać, pompować, uruchamiać i przełączać. Instalacje świecą, dymią, iskrzą, wydają dźwięki i na sto innych sposobów oddziałują na zmysły juniora. Wizyta w każdej sali trwa również około 40 minut. W czasie zwiedzania ryglowane są drzwi, dzięki czemu unikamy tłoku. Jeśli opis danego zjawiska nie wystarczy, można swobodnie pytać obsługę. Eksperci planetarium chętnie tłumaczą dlaczego, po co, skąd, gdzie i jak.

W Planetarium nauka to przyjemność

Planetarium ToruńGorąco polecam wizytę w toruńskim Planetarium zarówno jako cel wakacyjnej wyprawy, jak i szkolnej wycieczki. Dzięki niebanalnej lekcji junior przyswoi mnóstwo wiedzy o Ziemi i kosmosie. Przede wszystkim jednak zarazi się ciekawością otaczającego go świata i wszechświata. Wizyta w Planetarium może stać się dla niego początkiem przygody na całe życie. Przygody z nauką.

Toruńskie Planetarium działa od 1994 roku. Szybko stało się jedną z największych atrakcji tego malowniczego miasta. Jego dodatkowym atutem jest położenie w samym sercu starówki. Odrestaurowane stare miasto, wypełnione zabytkami, knajpkami i sklepami tętni życiem o rana do późnej nocy.

Autor: Wojciech Musiał

zdjęcia: Planetarium Toruń, archiwum autora

Planetarium Toruń

Centrum Popularyzacji Kosmosu “PLANETARIUM – TORUŃ”
ul. Franciszkańska 15 – 21
87 – 100 Toruń


Discover more from Juniorowo

Subscribe to get the latest posts sent to your email.