O.G.R.Ó.D., czyli Olśniewające Grządki i Rabatki Ówczesne i Dzisiejsze to kolejna (do tej pory ukazały się: D.O.M.E.K., D.E.S.I.G.N., M.O.D.A. i S.Z.T.U.K.A.) świetnie zrobiona, rozwijająca poznawczo i bardzo ciekawa albumowa publikacja wydawnictwa Dwie Siostry. Tym razem autorka – Ewa Kołaczyńska i ilustrator – Adam Wójcicki zabierają czytelników do ogrodów, a dokładniej do 42 różnorakich obiektów architektury krajobrazu. Twórcy zanegowali tradycyjne wyznaczniki pojęcia „ogród” – to już nie tylko miejsce, które jest ogrodzone oraz w którym uprawia się rośliny. Poszerzając jego definicję tropią najbardziej zaskakujące i pomysłowe parki, skwery,  pomniki czy muzea. Te, które zaprezentowali w książce, to niezwykłe dzieła sztuki, które żyją i przeobrażają się, zmieniając i upiększając przestrzeń, w której powstały. Mamy okazję poznać ogrody z Europy oraz całego świata – od Wiszących Ogrodów Babilonu z VI w. p.n.e. do Bosco Verticale z roku 2014. Publikacja zawiera mapy z ich lokalizacjami, daty powstania oraz twórców.

O.G.R.Ó.D.Autorzy „O.G.R.O.D.-u” przystępnie tłumaczą, czym zajmuje się architekt krajobrazu, czyli ktoś, kto wymyśla i projektuje ogrody. Zaznaczają jednak, że aby założyć ogród nie trzeba koniecznie mieć specjalistycznego wykształcenia – na pewno przyda się znajomość roślin i ich potrzeb, ponieważ trzeba dopasować je do miejsca, w którym mają żyć (albo, jak jeden z twórców, Tim Smit, zgromadzić zamknąć rośliny z całego świata w ogromnych szklarniowych bańkach). Jak się okazuje ogrody mogą być bardzo różnorodne: proste i skomplikowane (a nawet metaforyczne), powstałe na chwilę lub pomyślane na stałe, pionowe i poziome, zasadzone na dużych powierzchniach albo w szczelinach płyt chodnikowych, wymyślony lub odtworzony na podstawie obrazu. Mogą mieć różne zadania: uspokajać, ale i niepokoić oraz różne przeznaczenie: do tańca lub do medytacji. Jakie jeszcze? Pełne roślin lub wypełniony kamieniami, ożywcze lub trujące, istniejące lub legendarne, jak Wiszące Ogrody Babilonu. Ciekawe, czy spodoba Wam się ogród, który powstał w przyczepie kempingowej? Choć nie wymaga podlewania czy przycinania jest sztuczny – czy zatem to ciągle ogród? Czy jest nim ten, po którym nie można spacerować? Jaka jest Wasza definicja ogrodu?

O.G.R.Ó.D.Publikacja wydawnictwa Dwie Siostry poza tym, że daje odpowiedzi na wiele pytań i skłania do zadawania kolejnych, jest bardzo wartościową lekturą także dlatego, że mimochodem wprowadza czytelników w idee współczesnej architektury. Zwraca uwagę na ekologię, wykorzystanie tego, co jest (np. starej fabryki maszyn, nieużywanego wiaduktu kolejowego, miejsca po wyburzonym budynku czy wyspa nieczynnych wulkanów), by oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń, spożytkować wodę deszczową (a nawet filtrować ją i odprowadzać do jeziora) oraz czerpać energię ze słońca. Uwrażliwia na potrzebę zieleni w miejskiej przestrzeni i wspólnototwórczą rolę parków, placów zabaw czy miejsc piknikowych. O.G.R.Ó.D. jest wspaniale zilustrowany. Obrazki są dopracowane w szczegółach, kolorowe i ciekawe. Strzałki z opisami konkretnych miejsc czy obiektów pomagają wizualizować informacje z tekstu, który jest dynamiczny i wciągający. Dymki komiksowe z komentarzami zwiedzających prezentują świetny poziom poczucia humoru. Ponadto lekturę uatrakcyjniają liczne odsyłacze, skojarzenia i zadania.

Polskim akcentem jest w tej bardzo udanej książce ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego – opis zachęca do zwiedzania na żywo! Spośród wszystkich obiektów architektury krajobrazu mnie najbardziej spodobał się pomysł stworzenia ogrodu w szpitalu dziecięcym. Jeśli chcecie przekonać się, że nawet ci, którym nie wolno opuścić szpitalnej sali, mogą bawić się w domku na drzewie – koniecznie zajrzyjcie do książki! Poza sporą dawką informacji i ciekawostek znajdziecie w niej także zachętę do samodzielnego wykonania ogrodu w butelce czy ogrodu latającego. Ja zachęcam do umieszczenia ogrodów na osi czasu i zastanowienia się, jak zmieniały się ich koncepcje i przeznaczenie na przestrzeni dziejów. I jakie znaczenie mają dla nas dziś.

phpthumb_generated_thumbnailjpgc

O.G.R.Ó.D.

Olśniewające Grządki i Rabatki Ówczesne i Dzisiejsze

autorka: Ewa Kołaczyńska

ilustracje: Adam Wójcicki

Wydawnictwo Dwie Siostry

c

cJoanna Maj-Kirsz

recenzuje: Joanna Maj-Kirsz – absolwentka polonistyki i filozofii, nauczycielka. Jest przekonana, że dobra literatura dedykowana dzieciom może przynieść wiele korzyści również dorosłym. Pisanie o niej sprawia jej satysfakcję i przyjemność. Lubi kawę, LP3 i poznawanie nowych miejsc. Spełnia się rodzinnie.