Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że na ziemi żyje nas kilka miliardów, nikt z nas nie jest pępkiem świata. Zasadniczo wszyscy składamy się z szeregu związków chemicznych i mamy takie same narządy. Ale z drugiej strony na całym świecie nie ma kogoś takiego samego jak my. Dziś dwie książki o ludziach. W pierwszej patrzymy w głąb, by zobaczyć, jak funkcjonuje organizm. W drugiej przyglądamy się niebywałej ludzkiej różnorodności.
„Kiedyś ludzie sądzili, że serce jest źródłem emocji, ponieważ bije szybciej, kiedy się boimy lub jesteśmy podekscytowani. Teraz wiemy już, że uczucia pochodzą z mózgu, który wysyła do serca odpowiedni sygnał”
Co jeszcze można odkryć w niezwykłym Gabinecie anatomii, który wspaniale zilustrował Carnovsky? Między innymi to, że zęby nie są zrobione z kości, a tworzy je szkliwo – najtwardsza substancja w całym organizmie. Że wśród naszych żeber są te prawdziwe, ale i wolne oraz rzekome. Że ciasno zwinięte jelito cienkie jest niesamowicie długie – ma ok. 6 metrów, czyli tyle, ile mierzy żyrafa. Zaskakujące, jak stosunkowo niewielkie stopy utrzymują całe nasze ciało i jak bardzo wytrzymała jest kość piętowa. Kiedy biegnąc naciskamy na piętę, musi ona wytrzymać działanie siły około ośmiokrotnie większej od ciężaru naszego ciała! Te i mnóstwo innych ciekawych szczegółów juniorzy poznają dzięki bardzo przystępnemu tekstowi Kate Davies.
Gabinet anatomii umożliwia prześwietlenie całego ludzkiego organizmu za pomocą kolorowych szkiełek. Do środka zaglądamy dzięki specjalnym ilustracjom i dołączonym do książki trójkolorowym soczewkom. Możemy zobaczyć niezwykłe wnętrze wspaniałej maszynerii – od szkieletu, przez mięśnie aż po narządy wewnętrzne. Autorzy zapraszają na niezwykłą lekcję anatomii z wykorzystaniem pracowni rentgenowskiej. Z pomocą książki zaobserwujemy jak funkcjonują niewiarygodne mechanizmy, które działają nawet wtedy, gdy śpimy. Pomogą w tym precyzyjne, podręcznikowe, ale przy tym piękne ilustracje, jak niezwykłej urody rysunek z rozwijającym się w łonie matki dzieckiem.
„Każdy z nas jest inny od reszty. Każdy wyjątkowy w swoim rodzaju”
I tę właśnie prawdę graficznie i tekstowo przedstawił Peter Spier w książce Ludzie. Ciekawe i szczegółowe ilustracje, pełne zróżnicowanych miniaturowych postaci pokazują jak wiele jest między nami różnic, a zarazem jak bardzo jesteśmy do siebie podobni. Jest nas na całym świecie około siedmiu miliardów i ciągle przybywa. Niektórzy – szczególnie zasłużeni dla dobra ludzkości – trwale zapiszą się w pamięci kolejnych pokoleń. Nasza historia pamięta również o postaciach okrutnych, które nie ceniły wartości życia innych. Ogólny i oszczędny tekst nie omija zagadnień kontrowersyjnych i trudnych, jak istniejące na świecie bieda i bogactwo wynikające z nierównego podziału dóbr. Różne alfabety z bardzo ciekawymi przykładami są okazją do zasygnalizowania tematu analfabetyzmu. Pięknie podpisane rysunki odsyłają do map – do lokalizowania informacji i ciekawostek, do sprawdzania oraz poszerzania zagadnień.
„Co dziwne, niektórzy ludzie nienawidzą innych za to, że nie są do nich podobni. Że są inni. Zapominają, że oni sami, widziani cudzymi oczami, też są inni”
Ludzie różnią się kolorami skóry, sylwetkami, kształtami oczu i nosów (autor narysował około pięćdziesięciu różnych) czy rodzajami włosów. Na różne sposoby spędzają wolny czas – niektórzy lubią towarzystwo, inni potrzebują więcej samotności. Jedni wierzą w coś (pretekst do przedstawienia głównych religii i wielości bóstw), drudzy nie wierzą w nic. W różnych miejscach na świecie inaczej postrzegane jest i rozumiane piękno. Jednak każdy z nas był kiedyś dzieckiem i każdy kiedyś umrze… W pewnym sensie różnice prowadzą nas do odkrywania podobieństw: wszędzie ludzie lubią grać, ale w różne gry; wszyscy potrzebujemy dachu nad głową, ale nasze domy się różnią. Na dwóch rozkładówkach znajdziemy ilustracje pokazujące, że można widzieć różnice, ale to podobieństw powinniśmy szukać i na nich się skupiać. Ludzie są pięknym picture bookiem o tolerancji i akceptacji. Pochwała różnorodności, dzięki której możliwe jest wzajemne ubogacanie się.
Juniorowo objęło tę książkę patronatem medialnym.
Gabinet anatomii
Kate Davies
ilustracje: Carnovsky
tłumaczenie: Emilia Oziewicz, Tina Oziewicz
Wydawnictwo Dwie Siostry
Ludzie
Peter Spier
Wydawnictwo Muchomor
Twój komentarz może być pierwszy