Średniowieczna architektura sakralna czy typowe muzea rzadko zachwycają dzieci, a tym bardziej nastolatków. Jeśli planujecie wakacje w Polsce, warto poszukać miejsc, które mogą zaciekawić młodych ludzi, a nie tylko dorosłych. Gdzie znaleźć takie miejsca podpowiada Naukowa Mapa Polski opracowana przez ADAMED SmartUP.

Fundacja Adamed, w ramach prowadzonego od 8 lat programu naukowego ADAMED SmartUP, przygotowała mapę, która pozwoli zaplanować nieszablonowe zwiedzanie Polski. Podróżując z Naukową Mapą Polski możecie dowiedzieć się jak działała maszyna szyfrująca Enigma, zobaczyć jedyny w Polsce czynny reaktor jądrowy lub pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej, dowiedzieć się jak wyglądały pierwsze komputery i konsole do gier.

Na co dzień wspieramy rozwój młodych, zdolnych ludzi, których pasją jest nauka. Rozmowy z nimi zainspirowały nas do zebrania najciekawszych miejsc w Polsce, które rozbudzą zainteresowanie nauką w każdej osobie, niezależnie od wieku – mówi Martyna Strupczewska, kierowniczka programu ADAMED SmartUP i dodaje – Obszar STEM, który stanowi sedno projektu ADAMED SmartUP, opiera się na bezpośrednim doświadczaniu nauki. Rozwój zachodzi w nim poprzez wykonywanie doświadczeń, eksperymentowanie, sprawdzanie jak możemy wpływać na otaczający nas świat i jak on wpływa na nas. Wakacje to idealny czas, aby dostrzec naukę dookoła nas. Podróżując z Naukową Mapą Polski każdy może zostać odkrywcą.

Na mapie umieszczono i opisano 20 różnych miejsc i obiektów związanych z nauką. Zaznaczono na niej m.in. centra nauki, w których odwiedzający mogą samodzielnie wykonywać eksperymenty. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu odnajdą na niej ścieżki piesze i rowerowe, które wiodą przez najciekawsze przyrodniczo tereny. Osobom znudzonym tradycyjnymi muzeami mapa wskaże punkty do zwiedzenia dawnych siedzib Neandertalczyków czy wciąż aktywnych kopalń. Z pewnością pamiątką z tych letnich wyjazdów będzie zdrowa dawka wiedzy.

Mapę można znaleźć na https://adamedsmartup.pl/mapa-naukowa/

Akcja #podrodzedonauki

Naukowa Mapa Polski to projekt otwarty, który będzie rozbudowywany w przyszłości o kolejne lokalizacje. Dlatego też na TikToku, Facebooku i Instagramie powstał hashtag #podrodzedonauki. Organizatorzy programu ADAMED SmartUP zachęcają wszystkich podróżników i młodych odkrywców, by w trakcie pobytu w ciekawych miejscach związanych z nauką oznaczali nim swoje wpisy w social mediach. Najciekawsze z nich trafią do Naukowej Mapy w jej kolejnych odsłonach.

Naukowa Mapa Polski w języku ukraińskim

Fundacja Adamed wspiera również uczennice i uczniów z Ukrainy, którzy rozpoczęli naukę w polskich szkołach. Dotychczas Fundacja udostępniła w języku ukraińskim materiały popularnonaukowe powstałe w ramach programu ADAMED SmartUP. W wersji ukraińskiej powstała także Naukowa Mapa Polski tak, by mogli skorzystać z niej nastolatkowie, którzy spędzą w naszym kraju tegoroczne wakacje.

źródło: informacja prasowa ADAMED SmartUp