Jesień kojarzy nam się z kasztanami, żołędziami i kolorowymi liśćmi, ale to także czas wędrówek ptaków. Niektóre od nas odlatują do cieplejszych miejsc, a inne przylatują. I to właśnie ptaki są tematem naszych twórczych jesiennych “zrób to sam/a”. Poniżej znajdziecie dwie propozycje na stworzenie własnych ptaszków, które można wykorzystać także do stworzenia większych dekoracji. Ptaszki z zimnej porcelany możemy przykleić do wiklinowego wianka a ptaszki malowane na kamieniach możemy wkleić w ramkę i stworzyć z nich obrazek. Jednak zanim zabierzecie się za tworzenie swoich ptasich dzieł warto wybrać się na spacer, żeby poobserwować ptaki. Później w internecie, czy w Atlasie Ptaków możecie odszukać spotkane gatunki i spróbować odtworzyć ich wygląd.

Ptaszki z zimnej porcelany

 

Przepis na zimną porcelanę:
  • klej Wikol i skrobia ziemniaczana w proporcji objętościowej 1:1 (do przygotowania miseczki użyłam szklanki wikolu i szklanki skrobi ziemniaczanej),
  • dwie łyżki stołowe soku z cytryny (zamienne stosowany jest ocet, ale dzieciaki nieszczególnie lubią ten zapach),
  • dwie łyżki oliwki dla dzieci (ja używam oliwki w żelu, nie leje się tak po rękach).

Jeśli chcecie przeprowadzić zajęcia z większą grupą, to polecam zamówić przez internet lub kupić w jakimś sklepie budowlanym duże opakowanie wikolu (są na przykład takie 1 litrowe kubełki).

Wszystkie składniki mieszamy w misce, początkowo można je wymieszać łyżką, ale później trzeba je ugnieść. Do ugniatania możemy sobie posmarować ręce odrobiną oliwki, to nam się nie będzie masa kleiła. Ugniatamy do momentu uzyskana jednolitej masy. Masa nie może się kleić do rąk, powinna ładnie odchodzić. Jeśli przy dłuższym ugniataniu nadal nie chce odklejać się od rąk, to możemy dosypać odrobinę skrobi ziemniaczanej.

Gotową masę zawijamy w folię spożywczą. Zimna porcelana bardzo szybko wysycha. Masę możemy przygotować wcześniej, zawinąć szczelnie w folię i lepić z niej na przykład następnego dnia.

Z małej kulki lepimy ptaszka. Najprostszy sposób to z kulki zrobić walec, z jednej strony uformować łebek z dziobem, a drugiej strony ogonek, nieco zwęzić w palcach podstawę.

Po jakichś dwóch godzinach ptaszki można już pomalować. Świetnie sprawdzają się do tego farby akrylowe.

Ptaszki malowane na kamieniach

Jeśli nie chcemy samodzielnie robić masy, to możemy wykorzystać gotowce – czyli kamienie. Kamienie, podobnie jak zimną porcelanę, możemy malować farbami akrylowymi. Świetnie sprawdzą się też flamastry, ale prace wykonane flamastrami warto spryskać lakierem bezbarwnym (do kupienia w sklepach budowlanych), aby były trwałe. W przeciwnym wypadku tusz będzie powoli rozmywał się z obrazka.

Niekoniecznie musimy używać kształtnych jajowatych kamyczków. Każdy kształt będzie dobry – to od Was zależy, czy zobaczycie w nim ptaka w locie, siedzącego…

Gotowe kamyczki możemy przy pomocy kleju na gorąco przykleić do ramki. Najpierw warto zrobić tło wykorzystując kawałek tkaniny, który przyklejamy do ścianki w ramce. Następnie do naszego tła, przy pomocy kleju na gorąco, mocujemy kamyki.

 

autorka (pomysł, wykonanie, opis i foto):

Amina Księżopolska – założycielka bloga zrobtosamki.pl/ i propagatorka DIY dla dzieci (do it yourself/zrób to sam) (www.facebook.com/zrobtosamki/). Mama trójki, wierzy w to, że dzieci też mogą tworzyć rzeczy. Prowadzi warsztaty dla dzieci w ArtKreacje.pl