Gdy jajko chce być mądrzejsze od kury, może przydać się zestaw książek dla dociekliwych. Poruszają zagadnienia, które można zgłębiać – od tych najbliższych po najbardziej odległe. Motywem przewodnim jest jajo.
Jajka w gnieździe i w kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych
Podobno kamień filozoficzny, umożliwiający zamianę ołowiu w złoto, miał tworzyć się w filozoficznym jaju… Jajko daje początek życiu, jest obecne w świecie przyrody, ale także w kulturze i w przysłowiach, w architekturze i krajobrazie. Dowody można znaleźć w książce Elizy Piotrowskiej. Należy obchodzić się z nią jak z jajkiem, żeby nie stłuc żadnej ciekawostki, którymi jest wypełniona aż po brzegi skorupki. To z jednej strony przekrój jajka i przyglądanie mu się od środka, a z drugiej holistyczne spojrzenie na ten cud natury. Poznawanie, dowiadywanie się i porównywanie jest możliwe dzięki świetnie posegregowanym małym ciekawostkom i dużym faktom. Do tego zaskakujące i intrygujące, czerpiące z techniki kolażu wielkoformatowe ilustracje Asi Gwis, z wkomponowanymi notatkami oraz licznymi podpisami. Od prehistorii do współczesności – z jajem. Jak wykorzystać skorupki i dlaczego warto jeść jajka od szczęśliwych kur? To tylko niektóre z pytań, na które można znaleźć tu odpowiedzi.
Ile lat mają stuletnie jajka?
W książce o jaju nie zabrakło przepisów kulinarnych z różnych stron świata, np. z Chin, do których przenosimy się za sprawą książki Izabelli Kaluty Man zou. Chiny dla dociekliwych. Do Państwa Środka pomagają przenieść się przypominające barwne plamy tuszu i wpisane w znaki chińskiego alfabetu ilustracje Jacka Ambrożewskiego. Tytułowe man zou, którym żegnają się Chińczycy, oznacza „idź powoli”, bo dzięki temu będziesz mógł być bardziej uważny i dostrzeżesz więcej. Tak właśnie warto czytać tę książkę, która opowiada o historii Chin – legendach i wierzeniach – oraz współczesności, np. o zupełnie nowym, obchodzonym 11 listopada Święcie Singla. O tym, co zawdzięczamy Chińczykom, którzy potrzebę harmonii w otaczającej przestrzeni wyrazili w fengshiu; dla których bardzo istotne jest jedzenie i jego wygląd (na talerzu mogą podać nawet… ptasie gniazda). Jaka jest zależność między jedzeniem pałeczkami a wysokim ilorazem inteligencji u Azjatów? Czy mandaryni jedli mandarynki? Jak Chińczycy chronią swój narodowy skarb, czyli pandy (zobaczcie też na: ipanda.com)? Autorka porusza też kontrowersyjne kwestie kontrolowania obywateli przez chińskie władze i – znajomy temat – modę na maseczki antysmogowe…
Sadzone i Zespute Jajka w kosmosie
Czy jajka można znaleźć w kosmosie? Z książki Elizy Piotrowskiej wynika, że tak! Galaktyki mają owalny kształt, a Jajko Sadzone to nazwa jednej z nich. Istnieje też mgławica Zepsute Jajko. Więcej aktualnych wiadomości można znaleźć w nowym wydaniu książki Aleksandry i Daniela Mizielińskich Tu jesteśmy. Jej lektura to odkrywanie tajemnic Wszechświata. Dlaczego Europa (jeden z czterech największych księżyców Jowisza) to jajko z niespodzianką? Czemu kosmonauci przygotowują się do pracy w basenie? Czy astronauta to zawód dla ciebie? Wszystko to napisane i narysowane, bo jeśli Mizielińscy to oczywiście ilustracje. Znana i lubiana, przyjazna dla oka kreska. Pobudzające wyobraźnię rysunki oraz przybliżające tajemnice Kosmosu notatki, a ponadto wypowiedzi naukowców związane z ich przedmiotem dociekań lub cennymi przemyśleniami, jak to:
„Nie zdziwcie się, jeśli będę się mylił. W nauce lepiej jest się mylić, niż mówić niejasno i ogólnikowo. Często znajdujemy właściwą drogę dopiero po tym, jak wypróbujemy te błędne. Dlatego dobrze jest być naukowcem. Nie trzeba się bać popełniania błędów”. Freeman Dyson
Tu jesteśmy umożliwia poznanie badaczy z całego świata, także z Polski. Zawiera komiksowe opowieści o tym, jak dostać się na Międzynarodową Stację Kosmiczną czy etapy drogi łazika zmierzającego na Marsa. Na rysunkach świetnie kontrastują ze sobą małość człowieka i ogrom, bezmiar Wszechświata. Pustka i samotność w przestrzeni kosmicznej oraz spektrum możliwości człowieka i suma dokonań ludzkości. Zapis zdobywania Kosmosu dzięki wiedzy i odwadze.
Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych
Eliza Piotrowska
ilustracje: Asia Gwis
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Man zou. Chiny dla dociekliwych
Izabella Kaluta
ilustracje: Jacek Ambrożewski
Wydawnictwo Dwie Siostry
Tu jesteśmy
Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Wydawnictwo Dwie Siostry
Twój komentarz może być pierwszy