Zakup polisy dla dziecka to rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę niezależnie od tego, czy jesteśmy rodzicami noworodka, przedszkolaka, czy nastolatka. Dzięki polisie rodzice mogą zapewnić sobie pomoc finansową w różnych sytuacjach, które mogą się przytrafić w codziennym życiu, albo dać dziecku finansowe wsparcie na start w dorosłe życie. Sprawdź, które ubezpieczenie warto wybrać dla najmłodszych. Poznaj dostępne możliwości i wybierz polisę, która najbardziej odpowiada potrzebom zarówno Twoim, jak i dziecka.

Najpopularniejsze rodzaje ubezpieczeń dla dzieci

Na rynku znajdziesz następujące rodzaje polis, które możesz wybrać dla swojego dziecka:

  • rodzinną – jest to ubezpieczenie, którym obejmuje się kilka osób np. partnera, dziecko czy rodziców,
  • szkolną NNW – polisa następstw nieszczęśliwych wypadków zabezpiecza finansowo w przypadku np. urazu, pobytu w szpitalu czy złamania,
  • posagową – to forma oszczędzania środków dla dziecka, które są zabezpieczeniem startu w dorosłe życie oraz na wypadek śmierci rodziców.

Oprócz wspomnianych rodzajów ubezpieczeń wyróżnia się także polisę grupową rodzica oraz grupową polisę otwartą. Pierwsza z nich jest najczęściej dostępna w miejscu pracy, w którym pracodawca umożliwia jej zakup swoim pracownikom. Polisą grupową można objąć także najbliższe osoby, w tym również dzieci. Jeśli rodzic nie ma możliwości skorzystania z takiej opcji, może zdecydować się na grupowe ubezpieczenie otwarte. Jest to produkt oferowany przez wiele towarzystw.

Ile kosztuje polisa dla dziecka? Nie można wskazać jednej konkretnej ceny. Zależy ona od wielu czynników. To między innymi rodzaj ubezpieczenia oraz zakres gwarantowanej ochrony, na jaki się zdecydujesz.

Polisa szkolna NNW – co warto o niej wiedzieć?

Polisa szkolna NNW to jedno z najczęściej wybieranych przez rodziców ubezpieczeń. Można je kupić dla dzieci w każdym wieku – zarówno tych uczęszczających do żłobka, jak i do szkoły wyższej. Co ważne, obejmuje ona zdarzenia zawarte w umowie, które miały miejsce nie tylko w placówce edukacyjnej, ale także poza nią. Polisa ta jest zawierana najczęściej na okres 12 miesięcy. Oznacza to, że obowiązuje zarówno w trakcie roku szkolnego jak i wakacji.

Zakres ubezpieczenia szkolnego NNW może być różny, dlatego trzeba dokładnie go sprawdzić przed podpisaniem umowy z towarzystwem. Najczęściej polisa obejmuje uszczerbek na zdrowiu, który jest wynikiem nieszczęśliwego wypadku, a także poważne zachorowanie. W znalezieniu najlepszego ubezpieczenia może pomóc praktyczna porównywarka ofert. Na rankomat.pl możesz porównać oferty i dopasować polisę do swoich indywidualnych potrzeb.

Ceny składek na polisy szkolne zaczynają się już od 25 zł rocznie, a ich najbardziej rozbudowane pakiety mogą kosztować w perspektywie roku ponad 200 zł.

Polisa rodzinna – na czym polega to ubezpieczenie?

Polisa rodzinna to ubezpieczenie, które obejmuje nie tylko osobę zawierającą umowę, ale również członków jej najbliższej rodziny. Zapewnia wsparcie finansowe w przypadku nieszczęśliwych wypadków, a także poważnych chorób. Taką polisą można objąć małżonka, partnera, dzieci, a także rodziców oraz teściów.

Ubezpieczenie rodzinne gwarantuje zabezpieczenie finansowe również na wypadek śmierci najbliższych ujętych w umowie. Najczęściej składka na taką polisę jest zdecydowanie niższa niż zakup jej indywidualnie dla każdej z osób. Ile kosztuje takie ubezpieczenie? W sprawdzeniu cen i wyborze najlepszej oferty pomoże Ci kalkulator ubezpieczenia na życie. To narzędzie jest łatwe w obsłudze i pozwala na szybkie przejrzenie propozycji poszczególnych towarzystw.

Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie posagowe dla dziecka?

Ubezpieczenie posagowe to świetne rozwiązanie dla rodziców, by zabezpieczyć finansowo przyszłość swojego dziecka. Co ważne, umowę mogą zawrzeć także dziadkowie, wujostwo czy inne bliskie osoby. Polisa posagowa obowiązuje najczęściej od 5 do 25 lat – dokładny czas jej trwania jest ustalany przez konkretne towarzystwa. To samo dotyczy wysokości miesięcznej składki, którą można dopasować do indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych.

Określona kwota jest wpłacana na konto ubezpieczonego, czyli dziecka, a po zakończeniu obowiązywania umowy zostaje mu przekazana w całości. Otrzymane środki mogą być przeznaczone na dowolny cel, np. na zakup mieszkania czy wyjazd za granicę. Ten rodzaj polisy zabezpiecza start dziecka w dorosłe życie, zapewniając mu środki finansowe. Umowę można rozbudować także o wsparcie na wypadek śmierci rodziców czy opiekunów. W takim przypadku dziecko otrzyma rentę w ustalonej wysokości.

Jaka jest cena ubezpieczenia posagowego? W tym przypadku nie ma stałego cennika. Wysokość miesięcznej składki jest ustalana indywidualnie dla każdego ubezpieczonego.

Na czym polega ubezpieczenie grupowe rodziców?

Ubezpieczenie grupowe nabywane w miejscu pracy to świetna propozycja dla rodziców, którzy chcą zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami uszczerbku na zdrowiu dziecka, jego poważnego zachorowania czy pobytu w szpitalu. Najczęściej składka na taką polisę ma przystępną cenę, ale wiąże się to z ograniczonym zakresem ochrony. Alternatywą dla tego rozwiązania jest otwarte ubezpieczenie grupowe. Coraz więcej towarzystw oferuje ten produkt finansowy w swojej ofercie. Jego zakup jest najczęściej tańszy niż w przypadku polisy indywidualnej i zapewnia wsparcie w określonych sytuacjach.

Ubezpieczenie dziecka daje rodzicom wsparcie finansowe. Taką polisą można objąć pociechę od chwili narodzin aż do ukończenia przez nią 26 lat. Składki podstawowych ubezpieczeń są najczęściej bardzo niskie, dlatego warto zastanowić się nad ich zakupem. Dają one duże poczucie bezpieczeństwa oraz zapewniają wsparcie w wielu nieprzewidzianych sytuacjach.