Bardzo często najprostsze rzeczy, to właśnie te najlepsze. Dlatego myśląc o Dniu Mamy, w tym roku postanowiłam i postawić na standard – biżuteria, kilka ciepłych słów, obrazy i kwiaty… ale  w bardzo spersonalizowanym wydaniu. 

Broszka i breloczek

To małe gadżety, które cieszą oko i wcale nie trzeba ich trzymać w pudełku ze skarbami. Broszkę można nosić przypiętą do ubrania, ale też jako dekorację torby. Podobnie z brelokiem – może tkwić przy kluczach lub wisieć przy torebce

Do ich wykonania potrzebne nam będą:

  • metalowe elementy, czyli zapinka do broszki, karabińczyk do breloczka (możemy wykorzystać karabińczyk od niepotrzebnej smyczy reklamowej),
  • masa do wykonania broszki (glina, glina samoutwardzalna lub modelina).

Najpierw musimy stworzyć sobie projekt naszej biżuterii. Bardzo fajnie sprawdzają się wszystkie wiosenne motywy – kwiaty, owady (ważki, biedronki), czy ptaki. Na przykład możecie zrobić ptaszka, któremu można na sznureczkach przyczepić koralikowe nogi.  Modelinę czy glinę możemy wałkować i wycinać kształty foremkami do ciastek.

Broszka nie powinna być zbyt duża ani ciężka, gdyż wtedy jej noszenie będzie raczej uciążliwe.

Biżuteria z gliny

Broszkę możemy zrobić z gliny (zwykłej lub samoutwardzalnej). Zwykłą glinę należy wysuszyć i wypalić w piecu ceramicznym. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to możemy wysuszoną glinę pomalować na przykład lakierami do paznokci. Gliny samoutwardzalnej nie musimy wypalać, postępujemy według instrukcji na opakowaniu. Taką broszkę też możemy później pomalować.

W przypadku gliny zapięcie możemy przyczepić przy pomocy kleju na gorąco lub kleju błyskawicznego.

Biżuteria z modeliny

Tym razem materiał tańszy i łatwiej dostępny, czyli znana wszystkim, ale mam wrażenie, że często niedoceniana, modelina. Jedynym minusem modeliny jest to, że trzeba ją najpierw rozrobić, aby była miękka i podatna na formowanie.

Wykonanej biżuterii nie musimy już malować, choć jeśli chcemy, to możemy również ozdobić lakierem do paznokci (na przykład przezroczystym z drobinkami brokatu).

W przypadku modeliny możemy zapięcie przyczepić do miękkiego materiału i utrwalić. Jeśli chcemy, aby figurka miała ładne kolorowe elementy, to lepiej jest gotowe wyroby z modeliny wypalić (140 stopni C w piekarniku) , a nie gotować.

Breloczek

Elementy do breloczka możemy zrobić z dostępnych w domu materiałów – na przykład z modeliny. Możemy też zrobić kilka zawieszek na jednym breloczku. Oprócz modeliny możemy dołączyć pompon zrobiony z włóczki, serduszku uszyte z dwóch kawałów filcu i wypchane watą.

Co zamiast laurki?

Jeśli nie macie ochoty na rysowanie kolejnej laurki, to możecie wybrać inny sposób przekazania życzeń.

Słoik z życzeniami

Na przykład słoik – niespodzianka. Słoik możemy ozdobić gotowymi elementami mocowanymi przy pomocy kleju na gorąco, farbami do szkła, naklejkami, farbami akrylowymi, czy po prostu wyciętym i naklejonym obrazkiem.

Do środka słoika wkładami małe zwinięte karteczki z dobrymi myślami, słowami od serca, które chcemy mamie przekazać. Takiego słoika nie czytamy na raz – najlepiej wyciągać sobie codziennie jedną karteczkę.

Obrazek

Pamiątkowe odciski dłoni, portret mamy, czy mama i ja – to tematy obrazków, które nigdy nie wyjdą z mody. Obrazek możecie oprawić w samodzielnie ozdobioną ramkę. Do przyklejenia ozdób (guziki, kamyki, muszelki, piórka, wstążki, czy papierowe elementy) możecie użyć kleju introligatorskiego (magicznego).

Kwiatek

Zamiast kupować cięte kwiaty, lepiej kupić takie w doniczce, które będą miały szansę pożyć i będzie je można przesadzić do ziemi. To nawet nie muszą być kwiaty, a zioła. Pięknie pachnąca mięta czy krzaczek bazylii, to wspaniały zamiennik tulipanów.

Naszą doniczkową roślinkę dobrze będzie przesadzić do większej niż sklepowa doniczki. Możemy to zostawić już mamie lub przesadzić samodzielnie roślinkę. Większą zwykłą plastikową doniczkę możemy najpierw sami udekorować. W tym celu malujemy ją farbą akrylową, najlepiej białą. Po wyschnięciu możemy nałożyć jeszcze jedną warstwę farby, a następnie czarnym markerem narysować coś na niej. Na przykład kotki… Możemy też nakleić obrazki lub serwetki techniką decoupage (jeśli nie mamy specjalnego kleju, to możemy użyć introligatorskiego). Jeśli chcemy, aby doniczka była trwała i mogła stać na zewnątrz, to farbę musimy spłukać jakimś lakierem zabezpieczającym nadającym się do tworzyw sztucznych.

Zapakować?

Całość możemy zapakować w pudełko własnoręcznie ozdobione. Kartonowe pudełko można ozdobić kolorowymi plamami. Taki efekt można uzyskać używając do malowana niedużej gąbki i farb akrylowych. Na koniec pudełko możemy zabezpieczyć lakierem do decoupage, ale nie jest to konieczne.

Tu na zdjęciu prezent, który ja dostałam i którego używam jako pudełka na moje podręczne rzeczy do szycia. Można je także wykorzystać jako pudełko na różne kochane różności, do kolekcjonowani laurek i innych stworzonych przez dzieci skarbów.

c

autorka (pomysł, wykonanie, opis i foto): Amina Księżopolska – założycielka bloga zrobtosamki.pl/ i propagatorka DIY dla dzieci (do it yourself/zrób to sam) (www.facebook.com/zrobtosamki/). Mama trójki, wierzy w to, że dzieci też mogą tworzyć rzeczy. Prowadzi warsztaty dla dzieci w ArtKreacje.pl


Discover more from Juniorowo

Subscribe to get the latest posts sent to your email.