Bezpieczne wakacje: co wolno w Parku Narodowym

Wycieczka z juniorem do Parku Narodowego to znakomity pomysł, który łączy walory krajoznawcze z edukacją i po prostu miłym spędzeniem czasu. Jednak Park narodowy to miejsce, w którym musimy zachować się zgodnie z zaostrzonymi przepisami. Szczegółowo opisuje to Ministerstwo Środowiska:

Polskie parki narodowe to jeden z najważniejszych elementów polskiego systemu ochrony przyrody, unikalnego na tle innych państw Europy. To blisko 80-letnia tradycja ochrony przyrody o najwyższej wartości, to jednocześnie tereny w znacznej części udostępnione ludziom, na których można podziwiać naturę, ucząc się jednocześnie wrażliwości na jej piękno.

4664692524_d7ba6d8a07_z

Białowieża

Obecność turystów w parku narodowym łączy się z zagrożeniem dla tego cennego przyrodniczo obszaru, wynikającym np. z deptania roślin, niszczenia runa leśnego, postępowania procesów erozyjnych, niepokojenia zwierząt. W celu ograniczenia zagrożeń spowodowanych wpływem turystyki na przyrodę parku, wprowadzono zasady udostępnienia jego obszaru dla odwiedzających.

Wchodząc do parku narodowego pamiętajcie, że jesteście tu z wizytą, jesteście gośćmi parku, którzy powinni dostosować się do zasad ustalanych przez gospodarzy. Poruszając się po wyznaczonych szlakach nie tylko przyczyniacie się do ochrony przyrody, lecz także zwiększacie własne bezpieczeństwo. Oznakowany szlak przeprowadzi Was bezpiecznie przez teren parku zapewniając, że nie zabłądzicie, a do tego pozwoli podziwiać piękno przyrody bez uszczerbku dla niej.

Obecność turystów w parku narodowym łączy się z zagrożeniem dla tego cennego przyrodniczo obszaru, wynikającym np. z deptania roślin, niszczenia runa leśnego, postępowania procesów erozyjnych, niepokojenia zwierząt. W celu ograniczenia zagrożeń spowodowanych wpływem turystyki na przyrodę parku, wprowadzono zasady udostępnienia jego obszaru dla odwiedzających.

9549351566_180af93f77_z

Ojcowski Park Narodowy

W parku narodowym nie można palić papierosów poza wyznaczonymi miejscami. Co z ogniskiem? Trzeba pamiętać, że palenie ognisk jest dozwolone wyłącznie w miejscach wyznaczonych przez dyrektora parku. Rozpalenie ogniska w przypadkowym miejscu może spowodować groźne następstwa i nieodwracalne straty.

Przemierzając parkowe ostępy zachowujcie się cicho. Być może zostanie to nagrodzone spotkaniem z dzikimi zwierzętami i możliwością ich podziwiania w naturalnym środowisku. Hałas tylko je wypłoszy.

Pamiętajcie jednak, żeby nie zbliżać się do napotkanych na szlakach zwierząt, nie „zaczepiać”, nie prowokować, nie karmić (np. niedźwiedzi w Tatrzańskim Parku Narodowym).

Przed wyprawą do parku narodowego spiszcie niezbędne telefony do parku. Mogą przydać się na trasie wędrówki. Jeśli np. okaże się, że znajdziecie na terenie parku narodowego rannego ptaka czy inne ranne zwierzę nie podchodźcie do nich, nie dotykajcie, zadzwońcie do parku narodowego, w którym się znajdujecie, jego pracownicy przyjdą z pomocą zwierzęciu. Do parku dzwońcie także wtedy, jeśli zauważycie, że ktoś niszczy chronioną przyrodę.

22044463474_e13cbc7a7b_z

Słowiński Park Narodowy

W trakcie spaceru możecie znaleźć wiele pięknie kwitnących roślin. Pamiętajcie jednak, że w parku narodowym zrywanie roślin (kwiaty, jagody itp.) i grzybów jest zabronione. Zamiast zrywać – fotografujcie! W celach amatorskich możemy robić to na szlakach bez przeszkód.

Wędrówka po leśnych bezdrożach czy też górskich szczytach może być męcząca. Pamiętajcie jednak, że w parku narodowym można wypoczywać na różne sposoby. Można nie tylko spacerować, ale także zwiedzać jego teren rowerem, konno, bryczką czy transportem zorganizowanym przez park lub inny podmiot działający w porozumieniu z parkiem (jak np. dojazd do wydm ruchomych w Słowińskim Parku Narodowym) po specjalnie do tego wyznaczonych szlakach.

Lubiący bardziej „stabilny” wypoczynek mogą skorzystać z udostępnionych przez park plaż, na których przy odrobinie szczęścia można spotkać fokę, np. w Słowińskim Parku Narodowym. Nie należy jej jednak niepokoić, głaskać, bądź chwytać. Na plaży w parku zastanowisz się – czy na pewno „…już nie ma dzikich plaż…”?

5125692074_37455fd3a7_z

Góry Stołowe

Skoro już przeszedłeś, drogi turysto, parkowy szlak czy to leśny, czy górski, czy też szedłeś brzegiem morza pamiętaj, aby zabrać ze sobą to co przyniosłeś – papiery, butelki itp. Śmiecenie w parku to nie tylko złamanie przepisów, zagrożone karą, to po prostu wstyd.

Zawsze będziecie w parku mile widziani, jeśli tylko zapamiętacie i będziecie przestrzegać podstawowe zasady właściwego zachowania się na jego obszarze. Za nieprzestrzeganie zakazów obowiązujących w parku narodowym, można zapłacić karę.

Podczas wakacyjnych podróży po Polsce korzystajmy efektywnie z zasobów, jakie mamy wokół siebie. Zafundujmy sobie wakacje, które będą służyły nie tylko nam, ale i środowisku. Chrońmy różnorodność, jaką nam oferują parki narodowe.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Zdjęcia: Frank Vassen, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Krzysztof Belczyński, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Luca Cerabona

Bezpieczne wakacje: co wolno w Parku Narodowym
Możesz ocenić ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *