Kiedy Junior jest najszczęśliwszy na wakacjach? Gdy ma do dyspozycji wodę do pluskania i pływania oraz wielką piaszczystą plażę, na której może budować zamki, kanały i fosy. Wypoczynek nad wodą to zdecydowanie najczęstsza i najbardziej popularna forma spędzania wakacji. Warto pamiętać, że ważna jest nie tylko przyjemność, ale i bezpieczeństwo nad wodą. Bo woda, nawet najspokojniejsza, w krótkiej chwili może stać się groźnym, niebezpiecznym żywiołem.

Kąpieliska strzeżone i niestrzeżone

Najważniejsze przykazanie dla rodzin z dziećmi: korzystajmy z kąpieliska strzeżonego przez ratownika. Tylko tu mamy pewność, że woda nie kryje niebezpiecznych niespodzianek, jest czysta, a w razie jakichkolwiek kłopotów na miejscu jest osoba przeszkolona w udzielaniu pierwszej pomocy. Strzeżone kąpielisko podzielone jest na dwie strefy. Pierwsza, oznaczona bojami koloru czerwonego, przeznaczona jest dla dzieci nieumiejących pływać. Ma nie więcej niż 120cm głębokości, a za bojami znajduje się dodatkowo pas bezpieczeństwa szerokości 5m i głębokości do 130cm. Za nim rozpoczyna się strefa dla umiejących pływać ogrodzona bojami koloru żółtego. Tu głębokość może sięgać 4m. Wypływanie poza żółte boje jest zabronione.

Pamiętajmy, że jeśli decydujemy się na kąpiel w miejscach niestrzeżonych, to czynimy to na własną odpowiedzialność. Tu warto pamiętać, by unikać kąpieli przy przy falochronach, zaporach wodnych, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, przy kanałach ściekowych, na trasach żeglugowych, w portach i przystaniach wodnych, w miejscach o bagnistym dnie i nieuregulowanych, wysokich brzegach.

Bezpieczeństwo nad wodą – podstawowe zasady

Bezpieczeństwo nad wodą zależy między innymi od temperatury wody do kąpieli. Idealna to 22-25° C, minimalna – 18°C. Woda poniżej 14°C jest już groźna dla osób nieprzyzwyczajonych.

Przed wejściem do wody warto zrobić krótką rozgrzewkę: kilka przysiadów, skłonów, wymachów ramion, pompek itp. Do wody wchodzimy stopniowo, schładzamy wodą twarz, kark i klatkę piersiową. Nie skaczemy i nie wbiegamy gwałtownie do wody, zwłaszcza po długim przebywaniu na słońcu!

Dzieci poniżej 7 roku życia mogą się kąpać wyłącznie pod opieką rodziców lub innych osób dorosłych!

Nie wchodzimy do wody gdy ratownik wywiesi czerwoną flagę, gdy czujemy zmęczenie, po obfitym posiłku, po dłuższym przebywaniu na słońcu, gdy woda ma woda poniżej 14°C, gdy nadchodzi burza, po zmroku, gdy fala ma wysokość powyżej 70cm oraz gdy występują silne prądy. Kąpiel należy zakończyć gdy pojawi się czerwona flaga lub na wezwanie ratownika, a także gdy odczuwamy zimno i silne dreszcze, gdy zaczynają łapać nas skurcze i gdy czujemy się zmęczeni a także gdy pogoda zaczyna się psuć.

W krytycznym momencie zachować spokój

Jeśli odczujemy gwałtowne zmęczenie z dala od brzegu, należy położyć się na plecach na wodzie i spokojnie, miarowo oddychać. Jeśli ktoś kąpie się w pobliżu – spokojnym głosem prosimy o pomoc. W przypadku skurczu rozciągamy bolący mięsień, a po wyjściu z wody masujemy go. Po zachłyśnięciu się wodą utrzymujemy twarz nad powierzchnią w pochyleniu ciała do przodu i staramy się opanować kaszel i wyrównać oddech a następnie bezwarunkowo wychodzimy z wody i odpoczywamy. Gdy zaplączemy się w wodorosty, staramy się spokojnie położyć na wodzie na plecach i delikatnie wyplątać z pułapki unikając gwałtownych ruchów.

Kąpielowy savoir-vivre

I na koniec kilka rad, dzięki którym wypoczynek będzie przyjemny dla wszystkich: nie hałasujmy, nie zakłócajmy wypoczynku innych np. muzyką z przenośnego radia, nie śmiecimy, nie rzucamy piaskiem, nie biegamy nad głowami innych.

Pamiętajmy by nie kąpać się samemu, unikać skoków do płytkiej i nieznanej wody, nie wszczynamy też fałszywych alarmów. Zdecydowana większość utonięć jest wynikiem lekkomyślności i brawury ludzi. Bezpieczeństwo nad wodą zależy w dużej mierze od naszego zdrowego rozsądku.

Źródło: Ministerstwo Sportu i Turystyki.

foto: flickr