Zakończyła się tegoroczna edycja konkursu Eko Odkrywcy, w której wzięło udział blisko 120 placówek z całej Polski. Granty finansowe o łącznej wartości 30 tys. zł trafiły do 10 zespołów, których projekty badawcze internauci uznali za najciekawsze. Nagrodę dodatkową w postaci wyjazdu na Zieloną Szkołę otrzymał Zespół Szkół we Wrzosowej.

Organizowany od trzech lat konkurs Eko Odkrywcy to ogólnopolska inicjatywa ekologiczna, w której mogą uczestniczyć szkoły, przedszkola, placówki oświatowe i wychowawcze oraz organizacje pozarządowe. Jak co roku zadaniem stojącym przed uczestnikami było opracowanie projektu badawczego, związanego z eksperymentowaniem, doświadczaniem i poznawaniem zjawisk przyrodniczych. Celem konkursu jest kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększanie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży. Ambasadorem tegorocznej edycji został Rafał Kosik, autor znanych i lubianych książek o przygodach Felixa, Neta i Niki.

W tym roku po raz pierwszy projekty można było zgłaszać w dwóch grupach wiekowych. Pierwsza obejmowała młodsze dzieci z przedszkoli i klas podstawowych 1-3, natomiast druga uczniów klas podstawowych 4-6, gimnazjów i szkół średnich. Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń komisja konkursowa wyłoniła 20 projektów finałowych. Ostatecznego wyboru zwycięzców dokonali internauci, którzy do 15 grudnia br. mogli oddawać głosy na swoich faworytów. Autorzy 10 wyłonionych w ten sposób projektów otrzymali nagrody finansowe w wysokości do 3 tys. zł. Dzięki grantom już wkrótce wcielą w swoje ekologiczne pomysły w życie.

Podobnie jak w poprzednich latach, komisja konkursowa wyróżniła jeden z finałowych projektów nagrodą dodatkową – wyjazdem na zieloną szkołę o łącznej wartości 20 tys. zł. Tym razem zdobyli ją wychowankowie Zespołu Szkół we Wrzosowej za pracę zatytułowaną “Trasa Daje Nam W Kość – Już Dość!”. Projekt zakłada m.in. wykonanie szeregu doświadczeń mających na celu zbadanie poziomu hałasu, który dociera do szkoły i jej okolic z przebiegającej obok trasy szybkiego ruchu. Uczniowie zamierzają też określić wypływ hałasu na koncentrację i wydajność pracy, jak również zbadać poziom zanieczyszczenia powietrza i gleby na terenie podwórka szkolnego oraz najbliższej okolicy.
Najwięcej głosów internautów, w trwającym do połowy grudnia 2015 r. finale, otrzymały następujące placówki:

Grupa młodsza

Zrzut ekranu 2015-12-22 o 22.55.11

1. Miejskie Przedszkole i Żłobek “Ekoludki” w Ełku za projekt “Służy do picia, służy do mycia, bez niej na Ziemi nie byłoby życia”.
2. Przedszkole nr 6 w Tarnobrzegu za projekt “nieTAJEMNICZY OGRÓD”.

3. Społeczny Zespół Przedszkolno-Szkolny 101 w Olsztynie za projekt “Czy wszystkie bakterie są złe? Wcale nie!”.
4. Aktywna Mała Szkoła we Wrocławiu za projekt “Zieloni goście w naszej klasie”.
5. Przedszkole nr 44 w Gdyni za projekt “Jestem cząstką Ziemi!”.

Grupa starsza

Zrzut ekranu 2015-12-22 o 22.55.33

1. Publiczne Gimnazjum nr 1, im. Jana Kochanowskiego w Pionkach za projekt „Napełniamy świat wodą dla wszystkich”.
2. Szkoła Podstawowa Nr 1, im. Kornela Makuszyńskiego w Wałczu, za projekt „Nie do wiary, jakie na bagnach dzieją się czary!”.
3. Szkoła Podstawowa nr 12 w Gdańsku za projekt „Nowa moda: CZYSTA WODA!”.
4. Zespół Szkół we Wrzosowej za projekt „Trasa daje nam w kość – już dość!”.
5. Zespół Szkół Specjalnych nr 102 za projekt „EKO KREACJE – WARSZTATY TWÓRCZEGO RECYKLINGU”.

Ze wszystkimi nagrodzonymi projektami można zapoznać się w Galerii Zwycięzców na oficjalnej stronie konkursu. Organizatorami konkursu są Henkel (właściciel marki Persil), drogerie Rossmann oraz Fundacja Nasza Ziemia.

c

źródło: materiały Organizatora