Dobiegła końca czwarta edycja konkursu Eko Odkrywcy, w której wzięło udział blisko 170 placówek edukacyjnych z całej Polski. Zwycięzcy otrzymają granty pieniężne, dzięki którym będą mogli wcielić swoje ekologiczne pomysły w życie. Najciekawszym i najbardziej innowacyjnym projektem okazał się „Future Designers”, przygotowany przez uczniów z Opola.

Konkurs Eko Odkrywcy to inicjatywa adresowana do dzieci i młodzieży z całej Polski. Już od czterech lat wydarzenie promuje praktyczne zdobywanie wiedzy ekologicznej i pomaga kształtować właściwe postawy wobec przyrody. Planując projekty młodzi ekolodzy przeprowadzają  eksperymenty i doświadczenia, konstruują prototypy przyjaznych środowisku urządzeń i organizują liczne zajęcia terenowe. Zwycięzcy mogą samodzielnie zrealizować swoje ekologiczne pomysły, udowadniając sobie i otoczeniu, że dbanie o środowisko może być fascynującym doświadczeniem.

Spośród blisko 170 prac zgłoszonych do tegorocznej edycji komisja konkursowa wyłoniła 20 projektów finałowych. Ostatecznego wyboru zwycięzców dokonali internauci, którzy od 1 do 15 grudnia br. mogli oddawać głosy na swoich faworytów. Już wkrótce do autorów 10 najpopularniejszych projektów trafią nagrody finansowe w wysokości do 3 tys. Podobnie jak w ubiegłym roku, zwycięzcy zostali wyłonieni w dwóch grupach wiekowych.

Stałym elementem konkursu jest przyznanie nagrody dodatkowej w postaci grupowego wyjazdu na zieloną szkołę o wartości 20 tys. zł. To specjalne wyróżnienie trafia do autorów najciekawszego i najbardziej innowacyjnego projektu. W tym roku zdobyli ją uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Nasza Szkoła” w Opolu za pracę zatytułowaną „Future Designers”. Projekt zakłada badanie możliwości wykorzystania źródeł energii odnawialnej w powiązaniu z robotyką. Komisja konkursowa wyróżniła też trzy kolejne projekty: „Nasza Ziemia – Nasza sprawa, czyli jak sztuczne drzewa mogą zmniejszyć globalne ocieplenie”, „Odkrywamy przyrodę w wielkim mieście” oraz „Kochajmy ptaki”. Ich autorzy będą mogli odwiedzić Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA pyta wszystkich kandydatów do pracy o ich zabawy z okresu dzieciństwa, ponieważ istnieje bezpośredni związek pomiędzy nimi i umiejętnością rozwiązywania problemów – mówi Rafał Kosik, ambasador konkursu Eko Odkrywcy 4. – Jestem pewien, że udział w tym konkursie zaprocentuje w przyszłości. Takie ćwiczenie z wyobraźni rozwija ciekawość świata, kształtuje kreatywność i inspiruje do działania – dodaje Kosik.

Lista zwycięzców Konkursu Eko Odkrywcy 4:

Grupa Młodsza

“Eko Einsteini” (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jerzego Michejdy w Ustroniu)
“W Eko Niezapominajce – jak w bajce” (Przedszkole nr 4 „Niezapominajka” w Tarnobrzegu)
“Co stuka w ziemi, pluska w wodzie, szumi w powietrzu?” (Niepubliczny Punkt Przedszkolny Tęcza w Dąbrowie)
“Nie wypalaj traw – przecież nie zabija się życia” (Zespół Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach)
“Ekosemaforki w trosce o swoje zdrowie – ekologiczna hodowla warzyw i owoców” (Publiczne Przedszkole nr 7 “Pod Zielonym Semaforem” w Zduńskiej Woli).

Grupa Starsza

„Future Designers” (Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Nasza Szkoła” w Opolu
„GIM10 METEO” (Gimnazjum nr 10 im. I. J. Paderewskiego w Gliwicach)
„Nie byłoby nas, gdyby nie las” (Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Bohaterów I Armii Wojska Polskiego w Cedyni)
„O2żni strażnicy atmosfery” (Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza nr 4 w Elblągu)
„Nasza Ziemia – Nasza Sprawa, czyli jak sztuczne drzewa mogą zmniejszyć globalne ocieplenie” (Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielkim)

Ze wszystkimi nagrodzonymi projektami można zapoznać się na oficjalnej stronie konkursu, pod adresem www.ekoodkrywcy.pl. Organizatorami konkursu Eko Odkrywcy 4 są Henkel (właściciel marki Persil), drogerie Rossmann oraz Fundacja Nasza Ziemia. Ambasadorem konkursu jest Rafał Kosik, jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy dla dzieci i młodzieży, autor bestsellerowej serii książek „Felix, Net i Nika”.