Flamastry, pisaki, mazaki, markery – różnie je nazywamy – nie zawsze są wymagane przez nauczycieli w szkolnej wyprawce, jednak dzieci darzą je szczególnym uwielbieniem. I nic dziwnego – pisaki występują w wielu różnych rodzajach i mają wiele różnych zastosowań, można nimi pisać i rysować prawie po wszystkim. Przydadzą się w szkole, ale nie tylko.
Pisaki – wiele różnych zastosowań
Pisaki w szkole rzadko są wykorzystywane na lekcjach plastyki. Dzieci sięgają po nie natomiast na niemal wszystkich innych przedmiotach – rysując szlaczki, podkreślając istotne fragmenty notatek, ozdabiając wnętrza swoich zeszytów. Pisaki są też wykorzystywane w starszych klasach do kreatywnego notowania, którego różne techniki stają się ostatnio coraz bardziej popularne (np. mind mapping czy myślorysy). Juniorzy z pasją do twórczości plastycznej mogą wykorzystywać pisaki jako jedną z technik wykonywania rysunków. Efekty bywają fantastyczne. Flamastrami można zakreślać istotne informacje w tekście. Możemy nimi zdobić różne, nie tylko papierowe, powierzchnie. Flamastry mają naprawdę mnóstwo możliwości, a ich oferta rynkowa jest ogromna.
Dobre pisaki, czyli jakie?
Flamaster to plastikowa rurka, wewnątrz której znajduje się nasączony tuszem rdzeń. Zakończony jest końcówką, przez którą tusz jest stopniowo uwalniany i nanoszony na papier (lub inne podłoże). Tusz z czasem się wyczerpuje, a to, na jak długo wystarczy zależy od jakości flamastra oraz oczywiście od tego, jak intensywnie go używamy. Dobrej jakości pisaki mają rdzeń solidnie nasączony tuszem, który jest w dobrym gatunku. Dzięki temu kolory są żywe, wyraźne, a mazaki służą dłużej. Najtańsze zestawy flamastrów niestety szybko się wypisują.
Flamastry do szkoły
Jest tyle rodzajów flamastrów, że wybór tych do szkoły może sprawić kłopot. Wymazywalne, pędzelkowe, neonowe, “magiczne”, cieńsze, grubsze, dwustronne, pachnące, spieralne i permanentne, trójkątne i okrągłe… Starsze dzieci same najlepiej wiedzą, jakich mazaków potrzebują, do czego będą ich używać i czy w ogóle. Dla młodszych uczniów do podstawowego użytku najlepiej sprawdzą się pisaki klasyczne, z końcówką w kształcie stożka o grubości 2-3 mm. Nie ma zalecanego czy obowiązkowego zestawu kolorów flamastrów do szkoły, junior może więc swobodnie wybrać taki komplet, jaki mu się spodoba. My zwróćmy uwagę na to, by był dobrej jakości. Szybko wypisujące się mazaki oznaczają bowiem dla nas perspektywę kolejnych wydatków w niedalekiej przyszłości, a dla dziecka – frustrację podczas rysowania lub pisania.
Cienkopisy
Mają cieniutką końcówkę, dzięki czemu można nimi rysować i kolorować bardzo precyzyjnie. Starsze dzieci używają cienkopisów podczas robienia kolorowych notatek. Świetnie nadają się do podkreślania konturów w rysunkach wykonanych kredkami. Ślad cienkopisu jest trwały, ma wyraźny kolor, a gama kolorystyczna cienkopisów dostępnych na rynku jest chyba równie szeroka, jak kredek.
Flamastry dla młodszych dzieci
Wybierając pisaki dla młodszych dzieci zwróćmy uwagę, czy są one łatwo zmywalne i łatwo spieralne. W twórczym zapale kilkuletni artyści często wykraczają ze swymi dziełami poza kartkę papieru, pozostawiając ślady na własnych dłoniach, ubraniu, stole… Flamastry dla młodszych dzieci będą też najczęściej grubsze niż standardowe, ponieważ takie łatwiej jest trzymać w niewprawnej jeszcze małej dłoni.
Nie tylko do papieru
Flamastry mają bardzo wiele zastosowań. Są specjalne pisaki do zdobienia szkła, są takie do tkanin, są też bardziej uniwersalne, nadające się do rysowania na różnych rodzajach powierzchni. Wśród nich są takie, które można łatwo zmyć – takich możemy użyć np. do ozdobienia szyb w oknach motywami zimowymi, kiedy zbliża się Boże Narodzenie, a po świętach zmyć bałwanki i choinki, by za jakiś czas narysować coś zupełnie innego. Są też pisaki permanentne, czyli takie, które zostawiają trwały ślad. W naszym teście wypróbowaliśmy między innymi flamastry Giotto Decor Metal – ich metaliczne kolory bardzo spodobały się dzieciom, podobnie jak możliwość rysowania wzorów na kubkach, czy ozdobienia słoika, który dzięki temu stał się świecznikiem.
Choć pisaki zwykle nie są wymagane przez nauczycieli, dla dzieci ich obecność w piórniku jest oczywista. Flamastry dają ogromne możliwości plastycznej twórczości i przydają się w codziennej uczniowskiej pracy. Juniorzy mogą nimi kolorować, rysować szlaczki, używać do robienia notatek, tworzyć ilustracje i rysunki, rysować komiksy, albo świetnie się bawić ozdabiając przeróżne przedmioty. Warto przyjrzeć się różnym rodzajom flamastrów i pozwolić sobie w tej ogromnej gamie typów i kolorów na odrobinę przyjemnego szaleństwa.
A tak ekipa Juniorowa testowała różne rodzaje flamastrów:
Artykuł powstał we współpracy z Fila Polska – polskim przedstawicielem włoskiego koncernu Fila o 100 letnim doświadczeniu w segmencie artykułów artystycznych.
Discover more from Juniorowo
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Twój komentarz może być pierwszy