Czy wyprawka szkolna musi dużo kosztować? I ile to jest dużo? Ile faktycznie trzeba wydać na szkolne przybory dla pierwszaka? A w kolejnych klasach – czy trzeba kupić wszystko nowe? Rodzice zadają sobie te pytania i rozważają możliwe odpowiedzi. My również – nasze juniorowe dzieci także będą potrzebowały wyprawki szkolnej. Odwołując się do kilkuletniego już doświadczenia, mamy kilka wskazówek, które mogą się przydać podczas szkolnych zakupów.

Ile kosztuje wyprawka szkolna?

Sprawdziłam w hipermarkecie ile kosztują najtańsze przybory szkolne. Z tego rozpoznania rynku wynika, że całą wyprawkę szkolną (nie licząc podręczników) – plecak, piórnik z wyposażeniem, zeszyty, bloki, farby itd. możemy kupić za ok. 100 zł. Tylko czy wybór najtańszych produktów zawsze się opłaca?

Wydaje się, że przynajmniej niektóre artykuły, takie jak zeszyty, bloki, papier kolorowy nie różnią się istotnie – te droższe mają fajniejsze okładki, co na pewno sprawi frajdę Juniorowi. Co do zeszytów – zgoda, jednak jeśli chodzi o bloki rysunkowe, techniczne oraz papierów kolorowych, to różnią się one nie tylko okładkami, ale też jakością papieru oraz właściwościami podczas użytkowania. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.

Są też takie elementy wyprawki szkolnej, przy których jakość ma większe znaczenie niż w przypadku zeszytów. Po głębszej analizie okazuje się, że w niektóre warto zainwestować więcej.

Takim elementem może być np. plecak i piórnik. Te najtańsze są zwykle niestety nietrwałe – wykonane z kiepskich materiałów i niezbyt starannie. Często nie wytrzymują nawet roku i po kilku miesiącach trzeba znów wydawać pieniądze. Dobrej jakości, niekoniecznie najdroższy, ale solidnie wykonany plecak i piórnik posłużą dłużej – nawet kilka lat. Możemy więc wybrać: wydawać co roku 50 zł na plecak, czy wydać więcej raz na 3-4 lata. Weźmy pod uwagę też to, jak nasze dziecko używa rzeczy – są dzieci, które “zużywają” zabawki i wszelkie przybory bardzo szybko, inne zupełnie nie niszczą rzeczy.

Przeczytaj: Jak wybrać plecak szkolny?

Jakość wpływa na edukację

Próbowaliście kiedyś pokroić mięso na kotlety tępym nożem? Albo pójść na wycieczkę w niewygodnych butach? Przedmioty, których używamy w różnych sytuacjach pomagają nam osiągnąć cel, albo utrudniają działanie. Dzieci też mają swoje narzędzia, które mogą wspierać ich wysiłki edukacyjne, albo wręcz przeciwnie. Kredki, pióro, pędzel, nożyczki czy farby to przybory, które mają bezpośredni wpływ na naukę pisania i ćwiczenie motoryki małej. Kiepskie pióro, które nie zawsze chce pisać, kredki, które wciąż się łamią nie zachęcają dzieci do nauki. Z kiepskim narzędziem mała dłoń szybko się męczy, a efekty pracy nie zadowalają ani dziecka, ani nauczyciela, ani rodziców. A to ma bezpośredni wpływ na wyniki w nauce. I na motywację do niej. Wszelkie przybory do pisania, rysowania czy malowania warto więc wybrać starannie, zwracając uwagę na jakość. To nie znaczy, że muszą być drogie, ale warto przed zakupami dowiedzieć się, na co zwracać uwagę.

Przeczytaj: Jak wybrać odpowiednie pióro dla dziecka?

Czy estetyka ma znaczenie?

Okładka zeszytu, wzór na plecaku, kolor piórnika – czy to ważne? Wydaje się, że przybory szkolne powinny być praktyczne, a piękne – niekoniecznie. Warto jednak uświadomić sobie, że dla dziecka ma znaczenie to, jak wyglądają jego rzeczy, podobnie, jak ma to znaczenie dla dorosłych. Czasami estetyczne wymagania juniorów to faktycznie kwestia drugorzędna zwana fanaberią, ale wybierając blok rysunkowy czy zeszyty, zwracam uwagę, żeby okładka nie była zbyt dziecinna dla dziesięciolatka, ani w kolorach czy wzorach, jakich junior nie akceptuje (oferta jest tak szeroka, że można wybrać z niej coś, co spełni estetyczne wymagania małolata). A plecak i piórnik posłużą dłużej, jeśli będą się podobały właścicielowi, bo będzie o nie dbał.

Na rynku oferta wyprawkowa jest szeroka. Zanim wybierzecie się na zakupy, warto się zastanowić, jakie potrzeby powinny zaspokajać poszczególne elementy wyprawki. Czego oczekujemy np. od szkolnego plecaka – czy ma być ładny, wygodny, duży, mały? Jakie cechy są istotne, a jakie nie mają znaczenia? Wiele praktycznych wskazówek znajdziecie w naszych juniorowych artykułach na temat wyprawki szkolnej. Dowiecie się, co jest ważne przy wyborze pióra, jaki plecak dla pierwszaka, a jaki dla nastolatka, piszemy o różnych rodzajach kredek i o tym, czy lepiej kupić piórnik z wyposażeniem, czy bez. Przetestowaliśmy i opisujemy konkretne rozwiązania, dzielimy się własnym kilkuletnim doświadczeniem rodziców szkolniaków oraz pytamy Juniorów, co dla nich jest ważne przy wyborze przyborów szkolnych.

Przeczytaj: Jaki piórnik dla pierwszaka, jaki dla starszaka?