Wojciech Sar 1 czerwca wyruszył z Helu na Rysy. Na piechotę, jakieś tysiąc kilometrów. Swoją wędrówką chce zwrócić uwagę na spektrum autyzmu i propagować wiedzę na ten temat. Uruchomił też internetową zbiórkę, która ma wspomóc działania Fundacji ALEKlasa i Klubokawiarni Życie Jest Fajne.
2. kwietnia Wojtek napisał na Facebooku: Mam na imię Wojciech i w czerwcu tego roku zamierzam przejść Polskę a dokładniej – pokonać trasę z Helu na Rysy. Dzisiaj nadszedł idealny dzień na tę wiadomość. Dlaczego idealny? 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Świadomość to słowo klucz, ponieważ chciałbym ją powiększyć podczas mojego spaceru. W jego trakcie otworzymy zbiórkę pieniędzy na rzecz dwóch fundacji pomagających osobom z zespołem Aspergera oraz autystycznym. W ciągu kilku najbliższych tygodni powoli będę się tutaj dzielił szczegółami akcji oraz wiedzą na temat spektrum autyzmu.
Siostrzeniec Wojtka ma zespół Aspergera. Wujek przyznaje, że sam przez dłuższy czas niewiele wiedział na ten temat. W końcu jednak zaczął czytać o spektrum autyzmu, obejrzał kilka filmów w internecie i uświadomił sobie, jak niewielka jest wiedza ludzi na ten temat. Oczywiście nie chodzi o to, żeby każdy z nas miał dokładną wiedzę o autyzmie czy zespole Aspergera. Ale pewne rzeczy warto wiedzieć.
Według Autism Europe jedna na 100 osób jest w spektrum autyzmu. Dlaczego mówi się “spektrum”? Bo symptomy autyzmu mogą być różne i występować z różnym nasileniem – od niemal niezauważalnych po bardzo intensywne. Każdy z nas może i prawdopodobnie spotka w swoim życiu kogoś ze spektrum autyzmu. Bardzo możliwe, że w klasie czy w grupie przedszkolnej twojego dziecka jest chłopiec lub dziewczynka z zespołem Aspergera. Wiele dzieci jest już zdiagnozowanych, wiele jeszcze nie. Niezależnie od diagnozy często bywają postrzegane jako “problematyczne” czy “niegrzeczne”, a wystarczy trochę wiedzy i zrozumienia, by unikać trudnych sytuacji, by As dobrze czuł się w klasie i by inne dzieci dobrze czuły się w towarzystwie Asa.
I dlatego właśnie Wojtek Sar wędruje pieszo przez całą Polskę. Żeby namówić nas do zainteresowania się autyzmem, który może być nam bliższy, niż się wydaje.
I Just Walk
Wojtek sam do nas napisał, do naszej Fundacji ALEKlasa – mówi Iza Hnidziuk-Machnica, założycielka fundacji. – Opisał swój pomysł, przedstawił się. Okazało się, że jego siostra była na wszystkich organizowanych przez naszą fundację konferencjach dla rodziców dzieci z zespołem Aspergera i na wielu warsztatach. Wielokrotnie podczas rodzinnych spotkań opowiadała jak wiele robimy dla rodziców, jak bardzo udział w naszych konferencjach i nasze wsparcie im (rodzicielsko) pomogło.
Wojtek Sar idzie przez Polskę z plecakiem. Swój projekt nazwał “I Just Walk” i tak to właśnie wygląda – po prostu idzie. Nie towarzyszy mu ekipa mediów, ani wsparcia technicznego. Idzie sam. Sypia w namiocie lub u ludzi, którzy zaproszą go do siebie, czasem na kempingu, czasem w akademiku. Codziennie znosi kaprysy pogody, a upał, jak wiecie, potrafi ostatnio dać się we znaki. Krótkie wpisy, zdjęcia i filmiki ze swojej wędrówki wrzuca na Facebooka (https://www.facebook.com/ijustwalkpl/), zachęcając ludzi, by zainteresowali się czym jest spektrum autyzmu i dorzucili się do zbiórki. Na profilu udostępnia też różne źrodła wiedzy o spektrum autyzmu – filmy, wystąpienia, artykuły…
Dlaczego ta wędrówka jest ważna? Z kilku powodów – wyjaśnia Iza Hnidziuk-Machnica. – Przede wszystkim dlatego, że ktoś tak po prostu postanowił zrobić coś dla naszych wyjątkowych dzieci, że zauważył potrzebę mówienia i zwiększania świadomości w społeczeństwie. Po drugie Wojtek, jako wujek chłopca w spektrum robi to też z powodów bardzo osobistych, chcąc jakby przez to powiedzieć „To jest mój wyjątkowy siostrzeniec, jestem z niego dumny, ale sam chciałbym się jeszcze o nim więcej dowiedzieć”. Po trzecie, co też jest nad wyraz istotne, swoim działaniem zachęca też innych wujków, tatusiów, dziadków, po prostu facetów, do otwartości. Czasem mężczyznom jest trudniej wyrazić swoje emocje, zwłaszcza gdy niepełnosprawność wręcz „zmusza” do mówienia o nich i okazywania ich. Mężczyźni potrzebują w tej kwestii większego wsparcia, dlatego w działaniach Wojtka widzimy ogromną wartość.
My, czyli ekipa Juniorowa, też podziwiamy tę inicjatywę, kibicujemy i śledzimy wędrówkę, wspieramy zbiórkę. Was też do tego namawiamy. Poza niezwykle ważną ideą ta wyprawa to także piękna podróż przez miejsca w Polsce, które warto zobaczyć.
Co Ty możesz zrobić?
- poczytaj o autyzmie i zespole Aspergera – to zajmie tylko kilka minut, a może dzięki temu zrozumiesz kogoś, kogo do tej pory uważałeś za “dziwnego”, tu znajdziesz nasze artykuły na ten temat:
- Autyzm, zespół Aspergera – co o nich wiesz?
- Moje dziecko jest „trochę inne” – czy to Zespół Aspergera?
- dorzuć się do zbiórki, choćby niewielką kwotą – link do zrzutki: https://zrzutka.pl/np6nfn
- śledź profil Facebookowy I Just Walk i dołączaj do wydarzeń na trasie wędrówki
- udostępniaj i zachęcaj innych, by dowiedzieli się czegoś o spektrum autyzmu i dołączyli do zbiórki
Na co jest ta zbiórka?
Fundacja ALEKlasa działa na rzecz osób z zespołem Aspergera i ich rodzin. Założyli ją Iza i Radek, rodzice Mateusza z zespołem Aspergera. Jako rodzice dziecka ze szczególnymi wymaganiami wiele razy przekonaliśmy się, że przy odrobinie dobrej woli ze strony „reszty świata”, nasze dzieci są w stanie osiągnąć dosłownie wszystko! Niestety często ten „cały świat”, szkoły, czy rówieśnicy nie chcą, a być może nie potrafią, wesprzeć naszych Asów – dlatego też właśnie powstała nasza fundacja – piszą na stronie fundacji. ALEKlasa organizuje konferencje dla rodziców, wspiera rozwój i edukacji dzieci z ZA, ale też daje ogromne wsparcie ich rodzicom.
Zobacz stronę www Fundacji ALEKlasa: http://fundacja-aleklasa.eu
Klubokawiarnia Życie Jest Fajne to miejsce, gdzie pracują dorosłe osoby z autyzmem. Znajduje się w Warszawie, przy ul. Grójeckiej 68. To pierwsze takie miejsce w Polsce i jedno z pierwszych na świecie. Goście podkreślają niezwykłą, spokojną i luźną atmosferę tego miejsca, którą tworzą pracujący tu autyści. Klubokawiarnię Życie Jest Fajne prowadzi Fundacja Ergo Sum działająca na rzecz dorosłych osób z autyzmem i osób wykluczonych.
Zobacz profil Facebook Klubokawiarni Życie Jest Fajne: https://pl-pl.facebook.com/KlubokawiarniaZycieJestFajne/
Twój komentarz może być pierwszy