Konkurs Eko Odkrywcy od pięciu lat jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw edukacyjnych, która angażuje nauczycieli, dzieci oraz młodzież do wspólnego planowania działań dla dobra przyrody. W grudniu 2017 odbył się 5. finał konkursu, w którym wzięło udział niemal 180 projektów zgłoszonych przez szkoły z całej Polski.

Każdego roku uczestnicy konkursu walczą o dofinansowanie do zielonej szkoły, dofinansowanie na realizację zaproponowanego projektu oraz zapas środków do prania Persil dla opiekuna grupy. W tym roku dodatkowo, zwycięska placówka może sama zdecydować o charakterze nagrody głównej, wybierając pomiędzy dofinansowaniem do wyprawy badawczej a dofinansowaniem „zielonej klasy”. Do finału dostało się szesnaście projektów, które w drugim etapie konkurowały ze sobą w głosowaniu online. Rywalizacja, wyrównana do ostatnich minut, dała zwycięstwo Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu nr 2 im. Janusza Korczaka w Elblągu. Zwycięski projekt „Tajemnice Hoggo – badam, doświadczam, działam!” ma charakter badawczy i angażuje młodzież do indywidualnego poznawania zjawisk zachodzących w przyrodzie. Głównym celem projektu jest zwiększenie wiedzy dzieci i młodzieży z zakresu edukacji leśnej i ekologicznej, z uwzględnieniem podejmowania działań poprawiających stan środowiska naturalnego w najbliższej okolicy.

Nagroda dodatkowa od Jury została przyznana autorom projektu „Tyle hałasu o… ciszę”, Szkole Podstawowej im. Bohaterów Monte Cassino w Ustrobnej, która swoim pomysłem uświadamia o szkodliwym wpływie hałasu na zdrowie człowieka. Laureatami 5. edycji konkursu są także Niepubliczna Szkoła Podstawowa Nasza Szkoła w Opolu z projektem „Let’s explore the weather – together”, którego celem jest wzrost kompetencji dzieci w zakresie zrozumienia zjawisk pogodowych jak również projekt Szkoły Podstawowej nr 2 w Zielonej Górze „Tropem zielonogórskich jeży”, opisujący działania przyczyniające się do ochrony jeża europejskiego.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji konkursu było doświadczanie ekologii na okrągło, przez cały rok. Zwycięskie projekty nie tylko swoją koncepcją pokazują możliwości dbania o przyrodę na co dzień, ale także inspirują dorosłych do podejmowania również własnych, drobnych inicjatyw ekologicznych.

Celem piątej odsłony konkursu było praktyczne poznanie przyrody, zachęcenie do odkrywania i doświadczania jej uroków. Zadaniem uczestników było zaplanowanie ekologicznego projektu badawczego, który pomoże poznać zasady rządzące naturą, a przy okazji zwróci uwagę na problemy, ale też rozwiązania związane z ochroną środowiska. Tematyka, zakres prac badawczych były nieograniczone. Zależały tylko od inicjatywy i pomysłów grupy.

Ze wszystkimi nagrodzonymi projektami można zapoznać się na oficjalnej stronie konkursu – www.ekoodkrywcy.pl. Organizatorami konkursu Eko Odkrywcy 5 są: Henkel (właściciel marki Persil), drogerie Rossmann oraz Fundacja Nasza Ziemia.

z

materiały informacyjne Organizatora