Dlaczego książek o niemowlętach jest tak dużo, a książek o dzieciach 6-12 letnich znacznie mniej? Może rodzice starszych dzieci już nie poszukują tak intensywnie wiedzy i wskazówek wychowawczych? Może wydaje nam się, że po sześciu latach rodzicielstwa nasze doświadczenie i wiedza są już wystarczające i nic tylko z nich czerpać? Kiedy dziecko idzie do szkoły wkracza w zupełnie nowy świat. A my razem z nim. W tej nowej rzeczywistości czekają na nas nowe wyzwania – szkolne wyzwania.  I my, rodzice, powinniśmy rozwijać się w naszym rodzicielstwie nadal – szukając nowej wiedzy, nowych rozwiązań i sposobów – by tym nowym wyzwaniom sprostać.

Warto więc sięgnąć po książkę Szkolne wyzwania, w której rodzice znajdą zarówno opisy różnych sytuacji, które mogą stanowić trudność dla dziecka, a także mnóstwo porad i podpowiedzi konkretnych działań, jakie można podjąć, by wspierać dziecko, pomagać mu, czy rozwiązać problem, który się pojawi. Książka zaczyna się od tego, od czego każde dziecko zaczyna naukę w szkole – od adaptacji w nowym miejscu, a tak naprawdę w nowym świecie, jakim jest szkoła, obowiązki, szkolna społeczność. Pójście do szkoły to ogromna zmiana w życiu dziecka i jak każda zmiana może być powodem stresu, mogą też pojawić się mniejsze i większe trudności dotyczące konkretnych sytuacji. Autorki opisują, czego możemy się spodziewać, jakie problemy występują najczęściej, przybliżają dorosłym perspektywę dziecka. Kolejne rozdziały traktują o relacjach z rówieśnikami, konfliktach, przyjaźniach i potrzebie przynależności, o lęku szkolnym, o przemocy w szkole, o uczeniu się – motywacji i trudnościach w nauce, o relacjach dziecka z nauczycielami, o charakterystycznych wyzwaniach gdy dziecko staje się nastolatkiem, o uzależnieniach, a także o specyficznych problemach takich jak ADHD, Zespół Aspergera, dysleksja, dyskalkulia. Tak szeroki zakres tematów, wiele przykładów, bogata bibliografia źródeł oraz przystępny język sprawiają, że Szkolne wyzwania stanowią dobre kompendium wiedzy o dzieciach w wieku szkolnym – dla rodziców i nauczycieli. Nie każda wskazówka z tej książki sprawdzi się w każdym przypadku, dzieci są różne i różnie reagują. Szkolne wyzwania stanowią jednak bogate źródło inspiracji.

Szkolne wyzwania to książka, która nie tylko podpowiada, jak sobie radzić wobec konkretnych wyzwań związanych z edukacją i wychowaniem dziecka w wieku szkolnym. Dla mnie jej ogromną wartością jest to, że uświadamia, jak złożony jest świat dziecka, jak wiele wymagań stawia przed dzieckiem rzeczywistość szkoły, grupy. Bo my dorośli musimy sobie najpierw uświadomić, z czym mierzą się nasze dzieci, zrozumieć, że mają one swoje problemy, trudności i sprawy równie ważne, jak nasze – dorosłe. Musimy z szacunkiem się do nich odnieść, potraktować je poważnie. Dopiero wtedy będziemy mogli “poradzić sobie z problemami z dzieckiem”. Które tak naprawdę wcale nie są “problemami z dzieckiem”, tylko “problemami dziecka”, w których my mamy mu pomóc i wspierać. Zacznijmy więc od lektury i od zmiany sposobu myślenia z “moje dziecko sprawia kłopoty” na “moje dziecko i ja mierzymy się z wyzwaniem”.

szkolne wyzwania

c

Szkolne wyzwania. Jak mądrze wspierać dziecko w dorastaniu?

autorki: Monika Gregorczuk, Barbara Kołtyś

Wydawnictwo Samo Sedno

c

c

c

c

recenzuje: Elżbieta Manthey