Zdalna nauka może wyglądać różnie – w zależności od szkoły, nauczyciela, ich możliwości, pomysłów. Czy jesteś nauczycielem, czy rodzicem w czasie edukacji zdalnej możesz podsunąć dzieciom takie internetowe zasoby, które pomogą im w nauce, poszerzą wiedzę, a czasem obudzą fascynację. Internet pełen jest fantastycznych pomysłów i zasobów edukacyjnych. Warto do nich zaglądać nie tylko w czasie, kiedy szkoły są zamknięte.

Proponuję  zacząć od wspólnego z dziećmi przejrzenia zasobów internetu i wybrania tych, z których będą chciały korzystać. Oto wybrane strony i serwisy, które mogą być pomocne w zorganizowaniu edukacji w domu:

Nauka po polsku

Khan Academy – krótkie filmy wyjaśniają poszczególne zagadnienia z zakresu matematyki, biologii, fizyki, chemii, sztuki czy programowania, które potem można przećwiczyć w zadaniach online. Rozwiązując zadania zdobywa się wirtualne trofea, co

Pi-Stacja – tu również znajdziecie krótkie wideo-tutoriale matematyczne, obejmujące cały zakres podstawy programowej z matematyki dla szkoły podstawowej. Do poszczególnych tematów są też przygotowane zadania i ćwiczenia online.

Baza wiedzy fundacji Adamed SmartUp – wideo i nie tylko – popularyzatorzy nauki prezentują rozmaite tematy z dziedziny biologii, chemii i fizyki.

Pan Belfer – wideo-lekcje chemii nagrane przez przebojowego nauczyciela Dawida Łasińskiego. Zgodne z podstawą programową.

Mówiąc inaczej – kanał YouTube o języku polskim i jego subtelnościach.

Uniwersytet Dzieci – kanał na YouTube Fundacji Uniwersytet Dzieci zawiera filmy z zakresu edukacji przyrodniczej, społecznej, technologicznej ale jest tu te sporo materiałów o emocjach i radzeniu sobie z nimi oraz takich, które pomogą dzieciom zyskać większą samoświadomość.

Crazy Nauka – największy polski popularnonaukowy blog, gdzie znajdziecie wiele artykułów na różne naukowe tematy. Rzetelna wiedza, żadnych plotek, czy mitów. Godne zaufania źródło, które warto pokazać dzieciom, przy okazji można przegadać temat weryfikowania informacji i odróżniania faktów od mitów – ten temat też poruszają autorzy Crazy Nauki.

O edukacyjnych i popularnonaukowych zasobach YouTube’a pisaliśmy też tu:

Platformy do ćwiczeń online

QuizMe – można wykorzystać do zabawy w sprawdzanie wiedzy z wielu dziedzin – m.in. geografii, astronomii, chemii, fizyki, języków (polskiego i obcych). To serwis pełen quizów, testów i łamigłówek.

Matlandia i inne programy matematyczne od GWO – Matlandia przeznaczona jest dla uczniów klas 4-8, jest też Matlandia Junior dla klas 1-3. Matlandia dostępna jest odpłatnie, roczny abonament to koszt 30 zł, wersję demo można wypróbować za darmo. Są tu rozmaite zadania dostosowane do podstawy programowej. Zaletą jest grafika i animacje – Matlandia to nauka przez zabawę i gry. Natomiast bardziej “szkolny” charakter ma PowtórkoMat. Dla szkoły ponadpodstawowej GWO równie przygotowało program do nauki matematyki – MatNau.

Więcej o programie PowtórkoMat pisaliśmy tu:

Władcy Słów – taka Matlandia, tylko w zakresie języka polskiego. Dużo różnorodnych ćwiczeń online w ciekawej szacie graficznej. Roczny abonament to również 30 zł.

Nauka angielskiego

Arlena Witt, której kanał na YouTube subskrybuje prawie pół miliona widzów, uczy języka angielskiego – gramatyki, słówek i omijania językowych pułapek.

BBC Learning English –  brytyjska telewizja publiczna BBC przygotowała mnóstwo materiałów do nauki języka – na wielu poziomach zaawansowania. Gramatyka, słownictwo, angielski praktycznie, angielski w minutę – do wyboru, do koloru i dla każdego coś fajnego.

Anglojęzyczne (z polskimi napisami)

TEDed – bogactwo animacji na wiele różnych tematów – nauki ścisłe i przyrodnicze, filozofia, sztuka i kultura, psychologia, zdrowie i wiele innych.

BBC Ideas – skarbnica filmów dla ciekawych świata niezależnie od wieku. Krótkie filmiki, dzięki którym można poszerzyć wiedzę o świecie i mimochodem poćwiczyć angielski.

Kurzgesagt – In a Nutshell – fantastyczne animacje prezentujące tematy z dziedzin nauk takich jak astronomia, nauki o człowieku, biologia i inne.

Periodic Videos – po angielsku, ale fascynująco o pierwiastkach chemicznych. Każdy pierwiastek z układu okresowego ma tu swój osobny film. Więcej o Periodic Video pisaliśmy tu:

Kids Should See This – mnóstwo sprawdzonych, bezpiecznych, ciekawych, różnorodnych filmów dla dzieci na wiele tematów. Serwis dla ciekawych świata dzieciaków, który chętnie podejrzą też rodzice. Filmy podzielono na kategorie: nauka, technologia, kosmos, zwierzęta, natura, jedzenie, DIY (zrób to sam), muzyka, sztuka, animacja.

Filmy i seriale

Poza tym, jeśli macie dostęp do platform filmowych, np. Netflixa, przejrzyjcie zasoby filmów dokumentalnych. Są imponujące i wiele z nich może być dla juniorów i dla was prawdziwym odkryciem. Znajdziecie wśród nich filmy przyrodnicze, popularnonaukowe, pełne ciekawostek i faktów. Niektóre nie mają polskiego dubbingu, ale niech was to nie zniechęca – oglądanie filmów po angielsku mimochodem rozwija znajomość języka. A może się okazać, że dzieci rozumieją więcej, niż się spodziewają.

Dokumentalne filmy proponuje także ARTE TV. To pełnometrażowe dokumenty, tematyka jest bardzo różnorodna – kultura, sztuka, społeczeństwo, historia, nauki ściśle, technologia i wiele innych. ARTE dostępna jest po polsku.

Jeśli w zdalnej edukacji postawimy na ciekawe narzędzia i źródła zamiast na rozliczanie z wyników i sprawdziany, być może dzieci odkryją, że nauka może być wciągająca. Podsuńcie im filmy, aplikacje, gry, naukowe serwisy i edukacyjne zasoby internetu. Niech w nich buszują, niech odkrywają. Jeśli to możliwe, róbcie to wspólnie. Być może dzieci odkryją i dowiedzą się więcej i lepiej, niż zaliczając kolejne działy z podręcznika.