Rodzice, którzy uprawiają sport lub choćby prowadzą aktywny tryb życia zazwyczaj chcą wciągnąć dziecko w swoje pasje. Wizja wspólnych treningów i ekscytacji postępami wszystkich członków rodziny, domowa rywalizacja i wspólne wyjazdy na zawody, czy na treningi to marzenie które świta w głowie wielu aktywnych rodziców. Wspólny temat, wspólna pasja wzbogaca relacje i zacieśnia więzi. Jeśli nie przesadzimy z oczekiwaniami sukcesów i kolejnych medali, lecz zostaniemy na poziomie dobrej zabawy i pracy nad sobą, bez elementu niezdrowego wyścigu, to mamy szanse na zakorzenienie w młodym człowieku wielu pozytywnych nawyków i zachowań.

Czym możemy obdarzyć juniora wpajając mu miłość do aktywności fizycznej? Kilkoma cennymi nawykami, które pomogą mu odnieść sukces w dorosłym życiu – zawodowym i nie tylko.

8664670425_78c7a3e52a_oSystematyczność

Sport nierozerwalnie łączy się z wysiłkiem i systematycznością, bo tylko dzięki połączeniu tych elementów możemy robić postępy i osiągać coraz lepsze wyniki. Systematyczność to cenna umiejętność wypracowana dzięki treningom, a efektem są sukcesy w uprawianej dyscyplinie. Ważne jest podkreślanie i celebrowanie sukcesów – te chwile pokazują nam, że warto pracować nad sobą i robić to systematycznie, bo tylko wtedy osiągamy efekty, na jakie liczyliśmy. Systematyczność bardzo przydaje się też w życiu zawodowym. Umiejętność systematycznej pracy i nieodkładania zadań na ostatnią chwilę pomoże uniknąć ślęczenia po godzinach, stresu i frustracji, jest też sprzymierzeńcem w rozwoju kariery i umiejętności zawodowych.

Świadomość własnych możliwości i wyznaczanie celów

Nawyk stałego podnoszenia sobie poprzeczki, jeśli nie jest podszyty niezdrową ambicją, pomaga w kształtowaniu charakteru. Młody człowiek dzięki temu potrafi ocenić swoją pozycję, postawić sobie cel i dążyć do jego osiągnięcia. To umiejętności wyjątkowo przydatne w życiu zawodowym dorosłego człowieka.

1384952210_58d6c3b6ca_oW pracy nad sobą często ważnym wsparciem jest trener, który pomaga w wyznaczeniu drogi do celu i wspiera dziecko w podążaniu tą drogą. Dobry trener wskazuje drogę, chwali, gdy dziecko pokonuje kolejne etapy i zbliża się do celu, a w końcu razem z nim celebruje sukces.

Umiejętność współpracy

Sport, niezależnie od tego czy jest to gra zespołowa, czy dyscyplina gdzie zmagamy się tylko z sobą i swoimi wynikami, zawsze łączy się ze współpracą i to na kilku poziomach. Pierwszy z nich to relacja zawodnik-trener, drugi: zawodnik-zespół lub inni zawodnicy uprawiający tę samą dyscyplinę. Relacja z grupą pozwala na wypracowanie zdrowej rywalizacji, która polega na dostrzeganiu sukcesów innych i realnej ocenie swojej pozycji w grupie. To mobilizuje i motywuje do ciągłej pracy nad sobą.

Szacunek do innych i samego siebie

Sport uczy pokory i pozwala dostrzec coś więcej niż koniuszek własnego nosa. Dzięki temu junior potrafi realnie ocenić siebie i nabiera dystansu do własnych słabości, uczy się jak z nimi walczyć i jak przekuwać słabości w sukces. To zaś uczy szacunku do samego siebie i do ludzi, którzy w podobny sposób zmagają się ze sobą i swoimi ograniczeniami. Ważne jest aby pokazywać dziecku, że każdy człowiek w jednych sprawach jest lepszy a w innych musi nad sobą popracować i to wcale nie jest coś co go dyskredytuje.

4884304797_bfa91c71bf_o

Sukces i nagroda

Ludzie, którzy uprawiają sport, to ludzie którzy potrafią cieszyć się ze swoich sukcesów. To unikalna cecha, którą trzeba pielęgnować. Jeśli dziecko przekona się, że trud zwieńczony jest chwilami satysfakcji i radości, będzie mu łatwiej podejść do dorosłych obowiązków, które także może, a wręcz powinien po doprowadzeniu do finiszu celebrować. To ważny element budujący poczucie radości życia, o którym dorosłym często zdarza się zapominać, gdy skończywszy jedno zadanie w pośpiechu przechodzą do realizacji następnego.

Sport obecny w życiu od dzieciństwa daje radość, buduje kondycję i pomaga wykształcić cechy cenne w dorosłym życiu. Może jednak przynieść efekt odwrotny jeśli zdrowa rywalizacja przerodzi się w chorobliwą ambicję, jeśli przyjemność i pasję zastąpi przeciążenie treningami. I tu najwięcej zależy od nas – rodziców. Nie pozwólmy wypaczyć idei sportu i zamienić jej w pęd ku wynikom. Sport ma być odkrywaniem siebie i realizowaniem celów rozwojowych a nie wyścigiem szczurów.

Katarzyna Daniekc

autorka: Katarzyna Daniek – aktywna propagatorka Nordic Walking, założycielka i właścicielka firmy Euforja. Euforycznie nastawiona do życia, z korporacyjnym bagażem doświadczeń, admiratorka zmian w życiu niezależnie od wieku. Kobieta wskrzeszona, której misją jest udowadnianie każdemu, że warto żyć swoimi pasjami.

c

foto: archiwum autorki, woodleywonderworks, pbkwee