Rodzice myślą, że jeśli zrobią dla swoich dzieci wszystko, to uchronią je przed kryzysem psychicznym. Niestety to tak nie działa. Na dziecko wpływa wiele czynników, na niektóre z nich mamy wpływ, na inne nie. Kiedy, pomimo rodzicielskich starań, dziecko doświadcza kryzysu psychicznego, myśli samobójczych, samookalecza się, rodzice często czują się bezsilni (przecież zrobiliśmy już wszystko, co w naszej mocy), winni (zawiedliśmy), zrozpaczeni (nie wiem, co mam teraz robić). 

Rodzina jest środowiskiem, które powinno wspierać dziecko w kryzysie, zapobiegać kryzysom, jednak nie można mówić o tym, że rodzice są jedynie, albo najbardziej odpowiedzialni za pojawianie się kryzysów psychicznych u dzieci i za wychodzenie z nich. Czynniki wywołujące kryzys psychiczny, czy prowadzące do zachowań samobójczych nie zawsze występują w domu. Wielu młodych ludzi doświadcza kryzysu z powodu przemocy rówieśniczej, nękania w social mediach, samotności.

Za wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysach i za profilaktykę odpowiada całe środowisko – dom, szkoła, specjaliści, ale też media… A pierwszą pomoc młody człowiek powinien uzyskać od tego, kto akurat znajdzie się w pobliżu. Nie oglądajmy się na innych, czy może coś zrobią, działajmy!

Pierwsza pomoc emocjonalna

Pierwsza pomoc emocjonalna ma wiele wspólnego z pierwszą pomocą przedmedyczną – to pomoc w dotarciu do specjalisty, zabezpieczenie najbardziej podstawowych potrzeb, towarzyszenie osobie będącej w kryzysie. Pierwszym ratownikiem dla dziecka/nastolatka w kryzysie psychicznym może być rodzic, nauczyciel, rówieśnik… Każdy z nas. Pierwsza pomoc emocjonalna nie zastąpi pomocy profesjonalnej, ale może sprawić, że ktoś sięgnie po pomoc specjalistyczną, że ją dostanie i będzie miał szansę wyjścia z kryzysu.

Pierwsza pomoc w kryzysie psychicznym potrzebna jest jak najszybciej. Żeby móc jej udzielić skutecznie, warto wiedzieć, jak się do tego zabrać i co jest potrzebne osobie w kryzysie.

Życzę wszystkim rodzicom i dzieciom, by ich rodziny kryzysy psychiczne omijały szerokim łukiem. Dobrze jest być dobrej myśli, ale jeszcze lepiej w tym przypadku być dobrej myśli a na wszelki wypadek być przygotowanym. To tak jak z umiejętnościami z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej – mogą nam się nigdy w życiu nie przydać w praktyce, ale jeśli choćby raz będą potrzebne, możemy uratować komuś życie.

Poświęć więc dzisiejszy wieczór, popołudnie, albo kawałek najbliższego weekendu i dowiedz się czegoś, co przygotuje cię na pomoc osobie w kryzysie psychicznym – twojemu dziecku, partnerowi, przyjaciółce, współpracownikowi… Nie musisz szukać daleko i przemierzać internetu do jego krańca i z powrotem – poniżej znajdziesz linki do stron i materiałów z wiarygodnymi informacjami i praktycznymi poradnikami.

Zwiększ swoją świadomość. I podziel się tą wiedzą z innymi.

Gdzie znajdziesz wiarygodne informacje i wskazówki

Raport “Zrozumieć aby zapobiec 2024” – trochę statystyki, ale przede wszystkim najważniejsza wiedza w pigułce. Raport do pobrania: https://zwjr.pl/artykuly/zrozumiec-aby-zapobiec-2024-ii-edycja-raportu

Serwis Życie Warte jest Rozmowy: https://zwjr.pl – bezpłatna pomoc dla osób w kryzysie i dla osób, które chcą pomóc komuś w kryzysie, dla rodziców i nauczycieli, dla nastolatków i dla osób w żałobie po stracie kogoś w wyniku samobójstwa. Baza wiedzy, poradniki do poczytania i wideoporadniki, wideokonsultacje dla nauczycieli i rodziców, pomoc dla szkół, gdzie doszło do próby samobójczej, konsultacje dla osób duchownych, by wiedziały, jak wspierać osoby w kryzysie i ich rodziny, poradniki dla młodych osób, które mają znajomych w kryzysie i nie wiedzą, jak im pomóc.

„Wspierająca Szkoła” – kompleksowy program dotyczący zapobiegania zachowaniom samobójczym wśród dzieci i młodzieży https://wspierajacaszkola.pl – wspólne przedsięwzięcie Życie Warte jest Rozmowy i Fundacji Adamed. Na stronie dostępne materiały dla szkół oraz możliwość zgłoszenia szkoły do programu.

Biuro ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym – kanał na YT z zapisem webinarów: https://www.youtube.com/@BiuroZZS

????Forum Przeciw Depresji – na stronie wiedza na temat depresji dla rodziców, nauczycieli, nastolatków, punkty pomocy, telefony: https://forumprzeciwdepresji.pl

Na Juniorowie:

autorka: Elżbieta Manthey – założycielka Juniorowa, blogerka, popularyzatorka wiedzy o edukacji i rozwoju dzieci i młodzieży, prezeska Fundacji Rozwoju przez Całe Życie, mama dwójki nastolatków. Propaguje wychowanie i edukację oparte na szacunku dla dzieci. Popularyzuje nowoczesne pomysły edukacyjne, angażuje się w działania na rzecz lepszej edukacji. Miłośniczka książek, również tych dla dzieci i młodzieży. Najlepiej odpoczywa odwiedzając ciekawe miejsca i doświadczając świata wspólnie z mężem i dziećmi.