Wyjazd na studia za granicę jest dziś realną możliwością wykorzystywaną przez wielu młodych ludzi. Jednak do szkoły z internatem w USA czy Kanadzie uczniowie mogą pojechać jeszcze przed maturą. I to nawet dużo przed. Jakie są możliwości nauki za granicą dla nastolatków i jakie są koszty, sprawdzamy z pomocą JK Education, czeskiej firmy założonej m. in. przez Ondřeja Kanię.

Nastolatek, który chciał uczyć się gdzie indziej

Ondřej Kania jako siedemnastolatek samodzielnie znalazł dla siebie szkołę z internatem w Nowym Jorku. Wymagało to skontaktowania się aż z czterystoma szkołami. Zdobył także pełnopłatne stypendium, ponieważ jego rodzina nie mogła opłacić kosztów pobytu i nauki.

W wieku 19 lat Ondřej wraz ze wspólnikami-rówieśnikami założyli w Czechach firmę, żeby pomagać innym nastolatkom w znalezieniu szkoły w USA i uzyskaniu dobrego stypendium.

Nauka w szkole z internatem w USA czy Kanadzie może być dla młodych ludzi biletem wstępu na światowe uniwersytety, również te z pierwszej dziesiątki najlepszych na świecie (np. Stanford czy Harvard). Dalej zaś może otworzyć drogę do zdobycia pracy w międzynarodowych firmach w Sillicon Valley czy na Wall Street. Jednak nauka przeciętnego polskiego nastolatka w takiej szkole wydaje się czystą abstrakcją. Raz – ze względu na koszty, dwa – rozłąkę z rodziną. Jeśli jednak któreś z rodziców choć raz pomyślało: „Cudownie byłoby, gdyby moje dziecko uczyło się chociaż rok zagranicą”, to nie należy odkładać tej myśli na bok, ale sprawdzić, jakie są możliwości uzyskania zniżki czy stypendium.

Jak to zrobić?

O kosztach nauki w liceum z internatem mówi Artur Maćkowiak, Country Manager JK Education, firmy, która pomaga w znalezieniu i rekrutacji do szkół w USA i Kanadzie:

Ile kosztuje nauka dziecka w szkole z internatem za granicą, w USA i Kanadzie?

Koszty edukacji w szkole z internatem tzw. boarding school zaczynają się od 17 000 dolarów rocznie. Starając się o przyjęcie do amerykańskiej czy kanadyjskiej szkoły średniej tego typu, zazwyczaj możemy liczyć na pomoc finansową, różne stypendia. To znacznie obniża wydatki.

W cenie uwzględnione jest zakwaterowanie ucznia w internacie na terenie kampusu szkoły, pełne wyżywienie (trzy posiłki dziennie) oraz dostęp do różnorodnych zajęć szkolnych oraz pozaszkolnych (jak. np. lekcje aktorstwa, malarstwa, rozmaite dyscypliny sportowe). Ceny mogą się różnić w zależności od szkoły, którą wybierzemy. Placówki zlokalizowane w atrakcyjniejszych regionach USA czy Kanady (blisko wielkich aglomeracji jak Nowy Jork, Los Angeles czy Toronto) są zazwyczaj droższe od tych w mniejszych miastach. Do kosztów nauki (pobytu dziecka w szkole) trzeba też doliczyć inne opłaty: bilety lotnicze, wiza czy kieszonkowe dla dziecka. Nie są to jednak tak duże sumy, jak to się wydaje na pierwszy rzut oka, gdy zaczynamy myśleć o edukacji zagranicą.

Szkoła z internatem czy pobyt u rodziny i nauka w lokalnym liceum?

Naszym zdaniem jest kilka argumentów za mieszkaniem w internacie zamiast u rodziny. W szkole z internatem dziecko jest przez cały czas w otoczeniu innych uczniów i nauczycieli, w międzynarodowym środowisku. Przebywając z ludźmi z całego świata, szybciej integrujemy się z innymi kulturami. Mieszkając w internacie, dziecko efektywnie uczy się języka obcego – jest zanurzone w innym otoczeniu językowym (total immersion). W szkolnym kampusie można brać udział we wszystkich zajęciach, które realizowane są na terenie szkoły bez względu na godzinę odbywania się takich zajęć. Nie ma problemu, jeśli kurs z aktorstwa, który interesuje dziecko, odbywa się np. o godz. 19.00 – może iść na te zajęcia, bo po ich zakończeniu w ciągu kilku minut wróci do swojego pokoju. Mieszkając z rodziną trzeba brać pod uwagę jej grafik. W internacie zaś ma się praktycznie całą dobę dostęp do innych uczniów i nauczycieli, ponieważ oni też tam mieszkają. I wreszcie – wybierając internat, wiemy czego się spodziewać, jak będzie wyglądał dzień. Z wyjazdem do rodziny jest trochę tak jak z loterią. Nie wiadomo, jaki los się trafi. Jak się będzie z nimi mieszkało. Możemy znaleźć się w dobrej, fajnej rodzinie, ale może też coś nie grać i wtedy mamy problem. W internacie nie ma takich dylematów.

Na jak długo wysłać dziecko do szkoły z internatem?

Dziecko może spędzić za granicą nawet cały okres nauki w szkole średniej (3-4 lata), może to być też wyjazd na 1-2 lata lub program rocznego pobytu w szkole za granicą.

Warto zorganizować wyjazd tak, aby dziecko mogło ukończyć szkołę i zdobyć amerykański/kanadyjski dyplom szkoły średniej (high school diploma), który otrzymują także Amerykanie i Kanadyjczycy, albo zrobić międzynarodową maturę International Baccalaureate (IB). Mając amerykański dyplom szkoły średniej w kieszeni (lub międzynarodową maturę IB), łatwiej dostać się na studia na zagranicznym uniwersytecie (nie tylko w Ameryce Północnej).

Czy dziecko i rodzice są na to gotowi?

Grażyna Rembelska, psychoterapeuta, psycholog dziecięcy z Centrum Zdrowia i Psychoterapii:

Dzieci 15-17-letnie zdecydowanie w większym stopniu potrafią być samodzielne, niż ich młodsi koledzy. Mają w sobie na tyle dojrzałości, by podjąć takie wyzwanie. Na pewno są też wyjątkowe dzieci 12 czy 13-letnie, które z powodzeniem dadzą sobie radę w kampusie. To jednak bardzo indywidualna kwestia. Warto podkreślić, że czasami to rodzice nie dojrzeli do tego, by rozstać się z nastolatkiem. To oni, nie młody człowiek, wykazują lęk. Z tym też można sobie poradzić, oswajając lęki i określając, czego konkretnie dotyczą. Wyjazd dziecka do liceum z internatem może być dla niego wielką szansą, pod warunkiem, że dobrze przygotujemy do tego całą rodzinę od strony psychologicznej. Dojrzewające nastolatki w naturalny sposób szukają sposobu, by wydobyć się spod wpływu rodziców, kształtują swoją tożsamość, potrzebują autonomii. Dlatego część młodych osób bardzo chętnie podjęłaby takie wyzwanie jak nauka w liceum z internatem za oceanem.

Artur Maćkowiak, Country Manager JK Education:

Nie jestem psychologiem, powiem więc jak to wygląda z mojej perspektywy jako rodzica. Wydaje mi się, że taki wyjazd do szkoły z internatem jest doskonałym wstępem do dorosłości – nastolatek uczy się radzić sobie w różnych sytuacjach, wychodzi spod skrzydeł rodziców i sam musi zacząć rozwiązywać problemy, które pojawiają się każdego dnia. Wszystko jednak zależy od stopnia dojrzałości dziecka i tego na ile jest przygotowane na taki wyjazd. Tu warto poradzić się psychologa, czy nasze dziecko jest gotowe na taką edukacyjną przygodę życia. I wziąć pod uwagę, czy dziecko samo chce wyjechać do zagranicznej szkoły z internatem.

Agnieszka Lorek-Groniewska, psycholog:

To, czy i kiedy dziecko oraz jego rodzice są gotowi na dłuższe rozstanie w dużej mierze zależy od wartości, według których żyje rodzina. Tam, gdzie priorytetem w wychowaniu dzieci jest ich samodzielność, zaradność, niezależność nastolatki mogą być wcześniej gotowe na edukację z dala od domu, a cała rodzina dostrzeże w takim wyjeździe przede wszystkim szansę na rozwój i zdobycie cennych doświadczeń. W rodzinach, gdzie najważniejsze są bliskie relacje, wspólnota, codzienny kontakt, dzieci i rodzice mogą postrzegać dłuższy wyjazd jako przynoszący mniej korzyści niż emocjonalnych kosztów. Warto rozważać różne opcje – wyjazd może być krótszy bądź dłuższy, może nastąpić wcześniej lub później. Podejmując decyzję czy i kiedy młody człowiek rozpocznie edukację za granicą trzeba wziąć pod uwagę zarówno jego indywidualne cechy i potrzeby, jak i charakter całej rodziny.

JK Education Expo 2017 Warszawa, 27 października 2017 r.

Założyciele JK Education mają dziś po 25 lat. Pomogli ponad stu nastolatkom dostać się do szkół średnich z internatem w Stanach i Kanadzie. W tym roku szkolnym planują wysłać już 180 dzieci (najmłodsze mają po 13 lat i jadą tylko na kilka miesięcy), w tym dzieci z Polski. JK Education współpracuje ze 150 szkołami średnimi i podstawowymi z internatem na całym świecie, pomaga zorganizować wyjazdy i zdobyć finansowanie edukacji zagranicznej. Dzięki wiedzy i kontaktom konsultantów JK Education rodzice zaoszczędzili w sumie 73 mln zł na czesnym.

27 października w Warszawie odbędzie się JK Education Expo 2017 (oprócz tego targi będą miały miejsce w Pradze, Bratysławie i Budapeszcie). Będą tam przedstawiciele 20 szkół z internatem z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii i Austrii. Przez cały dzień będzie można rozmawiać i pytać o wszystko. Przed targami można się skonsultować z przedstawicielem JK Education w Polsce.

Więcej informacji:

jkeducation.pl oraz facebook.com

Sponsorem artykułu jest JK Education.