Polecamy książki

Dziś polecam trzy książki: jedną o chłopcu, drugą o dziewczynce i trzecią o całej zgrai dzieciaków. Tę trzecią znają chyba wszyscy rodzice, tym bardziej polecam do wspólnego czytania na głos lub słuchania w wersji audiobookowej – świetna zabawa dla dorosłych i dzieci.

 

 

 

Babcia na jabloni

„Babcia na jabłoni” Mira Lobe

(kategoria wiekowa: 5-8)

Spokojna, optymistyczna i urocza opowieść o tym, jak sobie zrobić babcię. Albo znaleźć. Bohaterem jest chłopiec, który nie ma babci, a bardzo by chciał. Dlatego ją sobie wymyśla i w wyobraźni przeżywa z nią wspaniałe chwile radości i zabawy. W tym czasie do sąsiedniego domu wprowadza się starsza pani. Chłopiec powoli zaprzyjaźnia się ze staruszką. Książka bardzo ładnie wydana przez Dwie Siostry, przyjemnie się czyta.

 

„Moje szczęśliwe życie” Rose Lagercrantz

(kategoria wiekowa: 5-6)

Kolejny dowód na to, że Skandynawowie mają jakiś specjalny unikalny gen pisania dla dzieci. Prosta, szczera, ale bez wstrząsów opowieść o emocjach, przyjaźni, szczęściu, smutku. Proste zdania i duża czcionka ułatwią samodzielne czytanie początkującym. Bohaterką jest dziewczynka, która pierwszy raz idzie do szkoły, poznaje nowe środowisko, mierzy się ze swoimi wątpliwościami, nawiązuje przyjaźń i rozstaje się z przyjaciółką…

 

1156_dzieci_z_bullerbyn_kolekcjonerskie„Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren

(kategoria wiekowa: 5+)

Jedna z naszych ulubionych książek – podoba się dzieciom i dorosłym. Idealna do czytania na głos całą rodziną. Zwyczajne życie szóstki dzieci z mikrowioski gdzieś w środku szwedzkiego nigdzie, codzienność gęsto przetykana pomysłami, jakie mogą się zalęgnąć tylko w dziecięcych głowach. Nie szkodzi, że rzeczywistość szwedzkiej wioski sprzed kilku dziesiątek lat nie bardzo odzwierciedla dzisiejsze życie nieletnich. Bullerbyn wciąż bawi, śmieszy, sprawia frajdę. To jedna z najweselszych i najbardziej beztroskich książek w historii literatury.

 

fot. Steven Guzzardi

fotografie okładek pochodzą ze stron internetowych Wydawców

Polecamy książki
Możesz ocenić ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *