Listopadowa aura sprzyja przywoływaniu przeszłości i wyobrażaniu sobie duchów, przesiadujących na przykład – jak pan Kazimierz z książki Justyny Bednarek – na ławce w ogrodzie. Wyjaśniać tajemnice i rozwiązywać zagadki pomogą juniorom sympatyczne zwierzęta, np. Sherlock i Watson.
Inteligentne kury
Oryginalne bohaterki najnowszej opowieści napisanej przez Justynę Bednarek (zilustrowanej przez Adama Pękalskiego) Pan Kardan i przygoda z vetustasem, to bardzo przywiązujące się do człowieka kury rasy sussex. Detektywistyczne imiona Sherlock i Watson nie są przypadkowe – obydwie posiadają niezwykłe umiejętności, które bardzo przydadzą się bohaterom. Zostają oni sportretowani już na pierwszych stronach, budząc zaciekawienie i wciągając w historię – tę, która już się wydarzyła i która dopiero się rozegra. Przeszłość z przyszłością łączy tytułowy vetustas – niezwykłe urządzenie, które pozwala przywołać minione czasy. To oryginalne urządzenie składa się z przedmiotów pochodzących z różnych epok. Potrafi rekonstruować przedmioty i tworzyć ich fantomy. Można go używać na lekcjach historii, podczas rozwiązywania kryminalnych zagadek lub odtwarzać dzięki niemu ważne chwile (nie zawsze przewidywalne, czasami następujące niespodziewanie, tak, że nie możemy zaplanować ich uwiecznienia). Pomysłodawcą tego niezwykłego urządzenia jest Waldemar Kardan pozostający w stanie kawalerskim zapalony wynalazca. Pochłonięty naukowymi projektami zdaje się nie myśleć o potrzebie międzyludzkich relacji i przyjaźni. Na szczęście jest sąsiadem Michałka – chłopca w wieku czytelników, bardzo różniącego się od eleganckich i zajętych swoimi sprawami rodziców. Gdyby nie on, Sherlock i Watson mogły stać się głównym składnikiem rosołu! Uratowanie kur to początek znajomości chłopca i wynalazcy, których łączy to, że obaj lubią wymyślać, projektować i budować.
Książka jest pomysłową, zabawną i mądrą opowieścią detektywistyczną. Wyraża się to nie tylko w imionach kur – również w języku słychać bardzo udaną stylizację na kryminalne powieści Agathy Christie. Detektywistyczna precyzja, zwracanie uwagi na szczegóły i podkreślanie tych najistotniejszych tworzą klimat dedukcji. Tajemnicze pojęcia, jak szczeliny czasoprzestrzeni czy laserowy skaner 3D wciągają i zachęcają do wejścia w rolę detektywa i składania w całość elementów układanki. Ta ciekawie pomyślana opowieść opisuje współczesność, ale też odsyła do przeszłości, do pytań o to, co było przed nami, co znajdowało się w miejscu naszych domów? W pełen wyczucia i zaangażowania sposób traktuje o problemach dorosłych. Jednym z ich przedstawicieli jest wyrachowany deweloper Błażej Bałamut – z małego wrażliwego chłopca wyrósł ktoś, kto zaczął hodować w sobie złość. Będący na jego celowniku rodzice Michałka podejmują refleksję o domu, który miałyby prowadzić maszyny, o przyjemności z robienia czegoś własnymi rękami, a także o tworzeniu domu, który się kocha i którego nie chce się sprzedać ani zamienić. Dla dorosłych Pan kardan i przygoda z vetustasem to refleksja o zapominaniu marzeń z młodości, o nieuważności i przegapieniu swojego czasu. O tym, dlaczego i jak się zmieniamy, gdy stwierdzamy, jak tata Michałka, że „nie może zdawać się na ślepy los i życzliwość świata i musi życie potraktować poważnie”. Dla dzieci zaś to przede wszystkim opowieść o pasji, przyjaźni, wolności, wrodzonej ciekawości świata, realizacji swoich zainteresowań. A przy tym o ważnych przesłaniach, które przekazują nam starsi ludzie, choćby o miłości, która jest po to, by ją rozdawać. Przeczytajcie także, by dowiedzieć się, na czym polega „skok kota przez serce”!
Spostrzegawczy dinozaur
Najlepsza charakterystyka skutecznego detektywa z książki Sophie Guerrive Dinozaur na tropie brzmi:
„Gdy zgubi ci się dziadek, niemowlę lub ropucha,
to zawsze możesz liczyć na wsparcie tego zucha!”
Latający samolotem Detektyw Dinozaur potrafi bowiem znaleźć wszystkich (jego samego też szukamy na kolejnych stronach): kota zagubionego w pewnym starym mieście, ropuchę, która uciekła do groty czy wspomnianego dziadka Tadka, który zgubił się w muzeum. Poszukiwania prowadzi w górach, w wesołym miasteczku, wiosce olimpijskiej, ale także w kosmosie, dżungli i oceanie. Te wszystkie miejsca przemierzamy razem z nim dzięki rewelacyjnym, pełnym najdrobniejszych szczegółów ilustracjom, które wciągają w poszukiwania również dorosłych. To rysunki, które podczas wyszukiwania zaginionych postaci zaczyna się czytać, bo żyją swoim życiem, a postacie, które się zgubiły, są tylko ich częścią. Historia przeplata się tu ze współczesnością, postacie z baśni i legend współistnieją z ludźmi. Codzienne życie dawniej i dziś pozwala dostrzec, jak zmienia się świat. Bardzo ciekawy jest obraz Kosmosu – łączy w sobie wyobrażenia ludzi, układy gwiazd i planet oraz funkcjonowanie w literaturze (na jednej z planet mieszka Mały Książę). Podobnie złożone i niejednoznaczne jest przedstawienie oceanu wypełnionego postaciami z mitów (Posejdon) czy morskimi stworami sąsiadującymi z platformami wiertniczymi. Na koniec możemy zobaczyć przekrój domu Detektywa Dinozaura (trzeba go w nim znaleźć). Gdy zaczynamy żałować, że zagadki już się kończą, na ostatnich stronach dostajemy do rozwiązania kolejne.
Szalony smok
Po wypełnieniu swoich obowiązków względem Księżniczki Kamili pozostawionej w rękach Rycerza, Czerwony Smok chce zadbać o siebie i znaleźć swoją miłość. Goniąc marzenie o pięknej smoczycy, wyrusza w fascynującą podróż przez wszystkie kontynenty i głębie oceanów. Podczas gdy sympatyczny gad poszukuje ukochanej, czytelnik szuka smoka, który sprytnie wtapia się w fantastyczne tła kolejnych kontynentów rozrysowanych na wielkich ilustracjach. Dlatego właśnie tę wielkoformatową, bajecznie kolorową i pełną szczegółów książkę o jego przygodach Frédéric Bagères i Maud Lienard zatytułowali W poszukiwaniu Czerwonego Smoka. Bohater spotyka postacie z bajek i filmów, i narodowych bohaterów. Możemy wypatrzyć trzy świnki, Godzillę, Małego Księcia, Czerwonego Kapturka, Aladyna czy Ali Babę. Swoją podróż relacjonuje Księżniczce w wysyłanych regularnie wiadomościach pełnych zachwytu nad kolejnymi kontynentami. W Ameryce Północnej jest jak w filmie – o zawrót głowy przyprawiają wodospady, a goryl myje okna drapacza chmur. W Ameryce Południowej Czerwony Smok podziwia moai, czyli olbrzymie kamienne głowy oraz imponujące świątynie, spotkanie z Guevarą i bawi się podczas karnawału w Rio. Przemierza Europę, Afrykę, oceany i lodowce, by dotrzeć do Azji, gdzie żyje całe mnóstwo smoków – czy wśród nich bohater znajdzie ukochaną? Puenta jest zaskakująca!
Tropiciel kotów i psów
Poszukiwany detektyw, który dla dobra sprawy będzie mógł skorzystać ze swojej znajomości języka angielskiego lub – odpowiednio zmotywowany świetnie zilustrowaną zawartością – nad nią popracować. W naturalny sposób zachęca do tego książka Look and find. Cats and Dogs. Wypełniona różnorodnymi postaciami sympatycznych czworonogów do wyszukiwania („Where’s the fish that was in my dish?”) i łączenia („Which two dogs are in love?”), a także liczenia i porównywania. Stanowi świetny materiał do wymyślania własnych zagadek. „Help me find my tangled kite”, „Who do you think can tell the time?” czy „Who has lost these coat button?” to tylko niektóre z pytań, które ćwiczą spostrzegawczość i umiejętności językowe.
.
.
Joanna Maj-Kirsz – absolwentka polonistyki i filozofii, nauczycielka. Jest przekonana, że dobra literatura dedykowana dzieciom może przynieść wiele korzyści również dorosłym. Pisanie o niej sprawia jej satysfakcję i przyjemność. Lubi kawę, LP3 i poznawanie nowych miejsc. Spełnia się rodzinnie. W Juniorowie pisze o dobrej literaturze dla dzieci.
.
Justyna Bednarek
Pan Kardan i przygoda z Vetustasem
Ilustracje: Adam Pękalski
Sophie Guerrive (tekst i ilustracje)
Dinozaur na Tropie
Przekład: Rafał Witek
Frédéric Bagères, Maud Lienard
W poszukiwaniu Czerwonego Smoka
Przekład: Jolanta Sztuczyńska
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Kirsteen Robson
Look and find. Cats and Dogs
Wydawnictwo Usborne
Książka do kupienia w księgarniach anglojęzycznych.
Discover more from Juniorowo
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Twój komentarz może być pierwszy