Moja siedmioletnia córka bardzo chętnie sięgnęła po książkę “O dwóch przyjaciołach i niedźwiedziu”, opowieść napisaną na podstawie bajki Ezopa. Sposób, w jaki zaprojektowana jest książeczka zachęcił ją do samodzielnej lektury. Bogato ilustrowana, ale nie przekolorowana – ilustracje mają delikatny charakter szkicu, co podkreśla zimowy charakter opowiadania. Druga ważna rzecz to czcionka i ilość tekstu. Duże litery, niektóre frazy wyróżnione pasującym do całości niebieskim kolorem, cały tekst podzielony na wyraźnie oddzielone akapity – to bardzo ułatwia czytanie pierwszoklasistce.

Opowieść – jak to w bajce być powinno – jest prosta i zrozumiała. Młody czytelnik ma więc dużą satysfakcję nie tylko z odczytania zdań, ale też ze zrozumienia treści. Morał z bajki pokazuje to, co jest warte refleksji. Choć dorosłym czasami wydaje się, że bajki z wyraźnym morałem trącą myszką, dzieci bardzo je lubią. Być może dlatego, że dobrze wiadomo, o co chodzi i nie trzeba się domyślać, a może dlatego, że nawet siedmiolatek ma potrzebę stawania się coraz mądrzejszym i morał w bajce daje mu poczucie, że właśnie zdobył jakąś życiową mądrość.

“O dwóch przyjaciołach i niedźwiedziu” to efekt pracy zespołowej. W książce poza samą bajką dzieci znajdą też informacje o Eskimosach, napisaną przez Mateusza Kubiaka – etnologa i podróżnika. Anna Żaczek-Siwczuk nie tylko ze smakiem zilustrowała “O dwóch przyjaciołach i niedźwiedziu”, ale też opisała w książce postać Ezopa i fenomen jego bajek. Monika Jędrzejewska-Wiergiles zapytała dzieci, co sądzą o przyjaźni, a ich wypowiedzi umieściła na kartkach książki. Anna Harowicz – psycholog wychowawczy i mama czwórki dzieci podpowiada, jakie zachowania świadczą o przyjaźni, zaś Joanna Berendt – trenerka i mediatorka Porozumienia bez Przemocy (NVC) – podpowiada, jak w oparciu o książkę rozmawiać z dziećmi o przyjaźni.

c

O dwóch przyjaciołach i niedźwiedziu na podstawie bajki Ezopa

opracowanie tekstu: Edyta Tkaczyk-Borówka, Dorota Skwark

ilustracje: Anna Żaczek-Siwczuk

Wydawnictwo Sofijka

c

c

IMG_2533c

recenzuje: Elżbieta Manthey – pomysłodawczyni i założycielka Juniorowa, dziennikarka, mama Tymona i Marysi, żona Krzysztofa. Studiowała filozofię i dziennikarstwo. Uwielbia książki, panoramę z Wielkiej Rawki w Bieszczadach, podróżowanie z mężem i dziećmi oraz spotkania z przyjaciółmi.


Discover more from Juniorowo

Subscribe to get the latest posts sent to your email.