Książki Wydawnictwa Tatarak zwracają uwagę formą graficzną. Dzięki wykorzystaniu niezwykłych elementów, są nie tylko do czytania, a nawet nie tylko do oglądania – są do odkrywania. Jedną z takich niecodziennych książek Tataraka już opisywaliśmy (“Co kryje las?”), dziś kolej na dwie następne. Ich wspólnym mianownikiem jest temat – morze. Każda z nich jednak pozwala odkryć w nim coś innego.

Eric Carle Konik morski

Najmłodsi juniorzy, którym podoba się świat Erica Carle i znają np. Bardzo głodną gąsienicę, na pewno z przyjemnością zanurkują w głębiny oceanu przedstawionego w Koniku morskim. A tam autor przygląda się z bliska niezwykłym ojcom. Prym wiedzie konik morski, który opiekuje się dziećmi wykorzystując specjalną kieszeń na brzuchu. Wędrując z maleństwami poznaje innych zaangażowanych tatusiów: ciernik buduje dla swoich dzieci gniazdo, w którym będzie pilnował jajeczek; tilapia – jajeczka nosi w pyszczku; kurtus – na głowie; iglicznia – jajka w torbie pod brzuchem, a swoich maluchów pilnuje też sumik.  Nawiązuje kontakty z innymi ojcami, dając im wsparcie. Zachowuje się jak pierwsi ojcowie, którzy zaczęli brać urlop tacierzyński i pojawiać się z wózkami w parkach. Dzięki tacie dziecku łatwiej zrozumieć, że można żyć bez mamy, a potem – całkiem niezależnie! Bardzo cię kocham, ale teraz pora się usamodzielnić. Masz dość siły, na pewno sobie poradzisz! – słowa mądrego taty pozytywnie wzmacniają.

Tata konik morski, choć dodaje im odwagi i zapewnia bezpieczeństwo swoim dzieciom, czasem sam się boi. Napotyka fletnice, skrzydlice, brodaczyki, a nawet szkaradnicę (na czterech stronach książki umieszczone zostały folie z akwarelkami, za którymi coś się kryje). Czy opowieść Carle to tylko bajkowa historia, czy u opisanych gatunków naprawdę tata zajmuje się dziećmi? Warto sprawdzić.

Aina Bestard Co kryje morze?

Jeśli chcecie zostać pod wodą dłużej, sięgnijcie po pierwsze polskie wydanie książki Ainy Bestard. Jak się okazuje, morze tylko pozornie jest nieruchome. Dzięki dołączonym do książki kolorowym szkiełkom (zielone w skafandrze nurka, niebieskie w masce do nurkowania, czerwone w batyskafie) możliwe staje się nurkowanie i odkrywanie głębin. Autorka proponuje oglądanie kolejnych warstw ilustracji i wychwytywanie ich szczegółów niewidocznych gołym okiem. Odpowiadając na zaproponowane pytania czytelnik tworzy opowieść i poszerza swoją wiedzę, np. o górach lodowych i żyjących na nich zwierzętach, czy małych żyjątkach zamieszkujących muszle.

W tej koncepcji książki wiedza nie jest gotowa – to dziecko staje się bacznym obserwatorem i odkrywcą (np. tego, na czym polega fenomen ryby rozdymki). Zanurkujcie i poszukajcie w piasku jaj schowanych przez mamy żółwie!

c

c

Konik morski

Eric Carle

Wydawnictwo Tatarak

c

c

c

Co kryje morze?

Aina Bestard

Wydawnictwo Tatarak

c

Joanna Maj-Kirsz

c

 

książki recenzuje: Joanna Maj-Kirsz – absolwentka polonistyki i filozofii, nauczycielka. Jest przekonana, że dobra literatura dedykowana dzieciom może przynieść wiele korzyści również dorosłym. Pisanie o niej sprawia jej satysfakcję i przyjemność. Lubi kawę, LP3 i poznawanie nowych miejsc. Spełnia się rodzinnie.